Evin Değerinin Tamamına Kredi Veren Bankalar

Posted on

Hayalinizdeki eve kavuşmak için bankaya gittiğinizde acı bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Bankalar alacağınız evin tam karşılığı krediyi size vermeyebilir. Evin değerini ölçen ekspertiz ekibi genellikle evin değerinin % 75 lik kısmını size kredi olarak verebilir. Bu durumda birikmiş paranız yoksa ev alma hayaliniz bir başka bahara kalabilir. O yüzden kredi çekerken bu hususları göz önünde bulundurmalı kredi çekeceğiniz bankayı iyi belirlemelisiniz.

Ekspertiz değerini yüksek göstermenin bazı yöntemleri var. Evinizin değeri 100.000 lira ise ve siz 100.000 lira için bankaya müracaat ettiğinizde size en fazla 75.000 lira kredi çıkacaktır. Evin yüzde yüz kredisini almak için iki yolunuz var. Başka bir taşınmazı ipotek göstererek krediyi çekebilirsiniz. Ya da aldığınız evi değerinden yüksek göstermelisiniz.

Evin tamamına kredi ile almak mümkün mü ?

Mütahitler ve ev yapıp satanlar az vergi ödemek için yaptıkları evin rayiç bedellerini düşük gösterirler. 150.000 liraya satın aldığınız evin rayiç bedeli 76.000 olabilir. Bu durumda bankadan kredi çekerken size en fazla 76.000 üzerinden kredi verilebilir. Dolayısıyla en fazla 60.000 lira kredi çekebilirsiniz.  Bu kredinin tespiti için eve gelen eksper servisi, eve 100.000 TL. den daha fazla değer biçmesi durumunda, ev sahibi eksik gösterdiği miktarlar için fatura kesmek ve vergi ödemek zorunda kalacaktır. Bu sebeple, geriye kalan miktarlar için müteahhitler ve ev sahipleri, yüzde yüzünü kredi ile almak isteyen müşterilere farklı fiyat söylemektedirler. Devletin alacağı vergiyi ev almak isteyenlere yüklemeye çalışmaktadırlar.

Konut kredisi ve Mortgage kredi farkları nelerdir ?

Konut kredisi 5 ile 20 yıl arasında değişen vadelerle verilirken Mortgage kredisi 30 yıla kadar uzamaktadır.  Konut kredisi bitmiş ve tamamlanmış inşaatlar için verilirken Mortgaga inşaat aşamasında olan evler içinde verilebilir. Evin % 100 üne kredi veren bankalar genelde % 25 peşinat şartı ararlar.  200 bin liralık ev almak isteyen birisinin 50 bin lira cebinde parası olması gerekir. 150 bin lirayı bankadan kredi olarak çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir