Ziraat evlilik kredisi ile herşey öçok daha kolay.

Evlilik Parası Nedir?

Posted on

Evlilik parası veya çeyiz adı altında kız çocuklarının evlendikleri zaman aldıkları paralardır. Bu parayı almanın bir şartı olduğu gibi, almak için uygulanması gereken bir kaç adım vardır. İş hayatında istenilen tüm şartları sağlayan bayan çalışan bireyler, evlilik yaptıkları zaman evlilik parasını sorunsuz olarak alma şansına sahiptirler. Evlilik parası, sosyal güvenlik kapsamında anne veya babasının maaşını alan kız çocukların, evlenmesi durumunda yalnızca bir defaya mahsus verilen geri ödemesiz paralardır.

Evlenme Parasından Nasıl Yararlanılır?

Evlenme parası ödeneği, erkek bireyler için geçerli değildir ve sadece bayan bireyler için geçerli kılınmıştır. Anne veya babasının ölümünden sonra sahip oldukları maaşı alan kız bireyler, evlendikleri zaman rahatlıkla parayı alabilmektedir. Evlenme ödeneğinin sorunsuz alınabilmesi için, iki şartın da sorunsuz olarak yerine getirilmesi gerekiyor.

Aranan ilk şart, az öncede belirttiğimiz gibi anne veya babanın ölümünden dolayı alınan emekli maaşlarıdır diyebiliriz. İkini şart ise, bu maaşı alırken evlenmektir. İkinci bir evlilik yapan kız bireyler, bu ödenekten asla yararlanamaz. Dul eşler bir kez daha evlendiğinde de, bu ödeneği asla alamaz.

Evlenme Parası Ne Kadar?

SGK tarafından verilen evlilik parasının miktarı, alınan maaşın tutarına göre bir oranla verilir. Son alınan aylık tutarının 24 ile çarpılmasından elde edilen tutar, evlilik parası olarak verilmektedir. Bu ödeme, yalnızca bir defaya mahsus kullanılan banka hesaplarına yapılır. Örnek olarak aylık 1000 TL tutarında ölüm aylığı alan bir kız birey, yaklaşık 24.000 TL civarında bir evlenme parasını alabilmektedir. Fakat evlilik parası alan bireyin, aylık olarak aldığı ölüm maaşı tamamen kesilir.

Evlenme ödeneği alarak bir bayan bireyin boşanması durumunda tekrar ölüm maaşını alabilmesi için, aradan en az 2 sene geçmesi gerekmektedir. Çünkü alacağı iki yıllık tutar, SGK tarafından peşin olarak ödenmiştir. Çalışmakta olan kız çocukları evlilik parasından hiçbir şekilde yararlanamamaktadır. Evlilik parası almak için yanlış bir bilgi verilmesi durumunda, verilen tutarın faiziyle geri ödenmesi istenmektedir. SGK bu tür durumlarda sert bir tutum sergilemekte ve ağır işlemler uygulamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir