FED Hangi Tarihlerde Ekonomik Verileri Açıklıyor?

Posted on

Federal Reserve Bank kelimelerinin kısaltılması FED olarak geçmektedir. Türkçe karşılığı ise ABD’nin Merkez Bankası’dır. Dünyanın en büyük ekonomisi olarak karşımıza çıkmaktadır. FED 23 Aralık 1913’te kurulmuş olup merkezi Washington’dadır. İlk kurulduğunda tarım sektöründeki kredileri düzenlemiştir. Büyük buhran olarak geçen sırada sistemin güçlü olmadığı ortaya çıkmıştır. 1935 yılında ABD Başkanı Roosevelt geniş yetkiler vermiştir.

FED’in dünyada bulunan diğer Merkez Bankaları gibi bazı amaçları bulunmaktadır. Fiyat istikrarının sağlanması, sürdürülebilir büyüme ve tam istihdam sağlanması, para ve döviz piyasasında istikrar sağlanmasıdır. FED’ in görevleri ise ekonomik durumlara göre para politikasının sıkı veya gevşek olması, bankalar ve hükümet için son kredi mercii konumunda olma, para arzının kontrolü, bankacılık sektörlerinin düzenlenmesi ve denetlenmesi para arzının kontrolü, ülkedeki altın ve döviz rezervlerini yönetmektir. Döviz kurunu ve enflasyonu yönetmek için resmi faiz oranını belirlemektir. FED banknot basma görevini de yapmaktadır. IMF üyesi olduğundan dolayı bastığı banknotları altın karşılığında basamaz.

FED diğer gelişmiş ülkelerin Merkez Bankaları gibi siyasi otorite tarafından yönetilmemektedir. FED aldığı kararlar ve yaptıklarından dolayı bağımsızdır. ABD’de dünyadaki en büyük ekonomi ve doların güçlü bir para birimi olmasından dolayı; dünya ekonomisini ciddi anlamda etkilemektedir.

Hangi Dilimlerde Açıklama Yapar?

FED ekonomik verilerini aylık yapılan toplantılar neticesinde açıklamaktadır. Farklı bir yapıya sahip olan FED 12 bölgeye ayrılmıştır. Her bölgenin Merkez Bankası Başkası ve yönetim kurulu bulunmaktadır. Yılda 8 toplantı yapılsa da bu oran değişmektedir. Tüm birimlerden aldıkları verileri yıllık olarak açıklamaktadır. Bunun yanında faiz oranları ve döviz kurları günlük olarak görebilirsiniz. Faize yapılacak olan müdahaleler tüm dünyayı etkilediğinden FED kararları ve raporları anlık olarak izlenmektedir.

Bir ülkede meydana gelecek olan ekonomik krizler dolar bazından değerlendirildiğinden FED yaptırımları açıklamaları öne çıkmaktadır. Yıllık olarak ekonomik hedefler ve dünya üzerinde meydana gelebilecek faizler değerlendirilmektedir. Nisan ayında tam kapsamlı yıllık verilerini tüm dünyaya açıklamaktadır.

Ekonomik çevreler ve tüm piyasalar FED kararlarını ekonomik verilerini günü güne takip etmektedir. Merkez Bankalarının ekonomi değerlendirmesinde FED açıkladığı veriler esas alınmaktadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir