Garanti BBVA Bankası Swift Kodu

Posted on

Swift kodu uluslararası bankacılık ilkeleri doğrultusunda 1973 yılında kurulmuş bir sistemdir. Sistem bankalar arası para transferine olanak sağlayan bir araç olarak ortaya çıkmıştır. 1977 yılında faaliyete geçen Swift kodu sistemine Türkiye bankalarının tamamı da dahildir. Yurtdışından Türkiye’ye, Türkiye’den yurtdışına para transferlerinde Swift kodu ile işlem yapılabilmektedir. Avrupa ülkeleriyle bazı ülkelerde de Iban adı verilen kodlama sistemi geçerlidir.

Türkiye’nin kurumsal kimlik itibariyle en köklü bankaları arasında yer alan Garanti BBVA Bankası Swift kodu sahibidir. Bankanın uluslararası transfer sistemlerinde kullandığı kod yani Garanti BBVA Bankası Swift kodu TGBATRIS şeklindedir. Uluslar arası transferlerde bu kod ve sonrasındaki şube ve hesap numarası ile transfer başarılı bir biçimde gerçekleştirmektedir.

Dünyanın herhangi bir ülkesinden Garanti BBVA Bankası müşterisi bir kişiye para göndermek için önce Swift kodu, daha sonra da şube ve müşteri numarasıyla transfer gerçekleşmektedir.

Garanti BBVA Bankası 1946 yılında kurulmuştur. Daha sonra 1983 yılında el değiştiren banka faaliyetlerinde yurtdışına öncelik vermektedir. Bu kapsamda dünyanın pek çok yerinde şubeler açılmıştır. Luxemburg, Çin, Moskova, Malta ve daha pek çok yerde şube açan bankanın çok az noktada Swift koduna ihtiyaç duyduğu düşünülebilir. Ancak bu kodun internet işlemlerinde de kullanıldığı göz önüne alınırsa işlemler için çok daha kolaylaştırıcı olduğu anlaşılacaktır. Bu kod sayesinde Afrika’dan Asya’ya, Avrupa’dan Avustalya’ya kadar pek çok noktadan Garanti Bankası’na yurtdışından para yollama işlemi gerçekleşebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir