Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Posted on

Yaşam standartlarında meydana gelen ani değişimlere bağlı olarak ortaya çıkan acil nakit ihtiyaçlarından genel ihtiyaçlara bağlı olarak ortaya çıkan nakit ihtiyaçlarına yönelik olan bankalar tarafından kredi hizmetleri sunuluyor. Günümüz bankacılık sisteminin temel yapı taşlarından birisi haline gelen kredi hizmetleri ile bu tip nakit ihtiyaçlarına çözüm oluşturabilmek mümkün oluyor.

Ancak bankalar tarafından tüketicilere sunulan kredi hizmetlerine ilişkin olarak bazı koşullar uygulanmaktadır. Bu koşulların başında da alınan kredinin geri ödenebileceğine ilişkin resmi bir evrak niteliği taşıyan gelir belgesinin gösterilmesidir. Ancak SGK’ya bağlı olarak çalışmayan kişiler için gelir belgesinin gösterilebilmesi mümkün olmayabiliyor. İşte bu nedenle günümüzde gelir belgesiz kredi başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtı pek çok kişi tarafından merak ediliyor.

Gelir Belgesiz Kredi Alınabilir Mi?

Günümüzde çoğu kredi başvurusu gerçekleştiren tüketici açısından ciddi bir sorun olarak görünüyor olsa da gelir belgesiz kredi alabilme şansı da bulunuyor. Ancak gelir belgesiz kredi başvurusu nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olunması başvuruların olumlu sonuçlandırılabilmesi açısından mutlaka bilinmelidir. Günümüzde bankacılık sektöründe aktif şekilde uygulanan kredi notu veya kredi risk raporu kredi hizmetlerinin değerlendirmesinde en önemli bileşeni oluşturmaktadır. Bu çerçevede de günümüzde bazı bankalar tarafından kredi notu 1500 puan ve üzerinde olan tüketiciler için gelir belgesi göstermesine gerek olmadan belirli limitlere kadar kredi hizmeti verebiliyor.

Bu neden ile de kredi notu sorgulama ile kredi notunun 1500 puan ve üzerinde olup, olmadığının kontrol edilmesi tavsiye ediliyor. Bu durumda tüketici doğrudan bankaya bu yönde başvuruda bulunarak, kredi alabilmektedir.
Bu yöntemin yanı sıra günümüzde bazı bankalar tarafından gelir belgesiz kredi başvurularına ilişkin olarak farklı faiz oranları üzerinden doğrudan kredi hizmeti de vermektedir.

Bu kapsamda da gelir belgesi kredi veren bankalar arasında Enpara.com, CepteTEB, İNG Bank ve Denizbank yer almaktadır. Enpara.com ve CepteTEB ile gelir belgesiz kredi başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtı için öncelikle bu online bankacılığa üye olunması gerekmektedir. Daha sonra internet şubesi ya da mobil şubesi üzerinden kolay bir şekilde gelir belgesi olmadan başvuru gerçekleştirebilmek mümkündür. Bunun dışında İNG Bank ve Denizbank gelir belgesi kredi başvuru yapabilmek için SMS servisi kullanılabiliyor.

Her iki alternatifi de değerlendirerek, gelir belgesi göstermek zorunda olmadan kredi başvurusu yapılabilmektedir. Ancak bu aşamada bu tip hizmetlerde de mutlaka kredi notunun iyi durumda olmasına dikkat edilmesi gerekir. Gelir belgesiz kredi başvuru nasıl yapılır konusunda diğer bir alternatif ise Nkolaykredi.com.tr servisidir. Bu servis, diğer alternatiflerden tamamen farklı bir şekilde hizmet vermektedir. Bu alternatif üzerinden tüketiciler kredi notunu da düşünmeden gelir belgesiz kredi başvurusunda bulunabilmektedir. Ancak kredi notunun düşük olması, gelir belgesinin olmaması gibi faktörlerin kredi hizmetlerinde uygulanacak faiz oranlarının artmasına neden olduğunun göz önünde bulundurulması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir