Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Alınır?

Posted on

Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Alınır?

Modern toplum yaşantısının oluşturduğu gereklilikler veya yaşam koşullarındaki değişimler, ani nakit ihtiyaçlarının ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Evlilikten, araç ya da ev alımına veya her zaman hayal edilen bir seyahate çıkabilmek için toplu nakit gereksinimi oluşabiliyor.

Bu tip ihtiyaçlar ise ortalama olarak asgari ücret düzeyinde geliri olan vatandaşlar açısından karşılanabilmesi pek de mümkün olmaz.

İşte bu noktada günümüzün bankacılık sektöründe kredi ürün ve hizmetleri vatandaşın yardımına koşuyor. Bankalar tarafından sunulan kredi hizmetleri ile bu tip ihtiyaçları uygun koşullarda geri ödeme ile karşılayabilmek mümkün oluyor.

Ancak kredi hizmetlerinde gelir belgesi gibi bir evraka ihtiyaç duyulabiliyor. Bu çoğu kişi için gösterilebilecek bir belge olmayabiliyor. İşte bu noktada gelir belgesiz kredi alınıp, alınamadığının merak edilmesine neden oluyor.

Bankacılık sektöründe, tüketicinin yapacağı bir kredi başvurusuna ilişkin olarak değerlendirmelerde önemli etmenler bulunmaktadır.

Bu çerçevede de tüketicinin gelir durumunu gösteren evraklar ve tabii ki KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından belirlenen güncel kredi notu verileri değerlendirme kapsamına alınır.

Kredi notu, temel olarak tüketicinin son 5 yıl içerisinde aldığı kredilerin ve kredi kartlarının toplam limiti, bu ürünlerde ödeme alışkanlıkları gibi veriler üzerinden belirlenmektedir.

Bu çerçevede de bankalar tarafından kredi notu ve gelir durumu verileri dikkate alınarak, kredi için uygunluk tespiti yapılmaktadır. İşte bu noktada mali durumu gösterecek, gelir belgesini gösterebilme şansı olmayan vatandaşların kredi alamayacağı düşünülüyor.

Ancak günümüzde gelir belgesi kredi veren bankalar aracılığıyla bu kişilerinde kredi alabilmeleri mümkün olmaktadır.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Türkiye’de onlarca kamu ve özel bankacılık kuruluşu tarafından tüketicilerin ihtiyaçlarına odaklı kredi hizmetleri sunuluyor.

Ancak bu kredi hizmetlerinin hemen hemen hepsinde tüketiciden gelir belgesi zaruri olarak talep ediliyor.

Bu durumda vatandaşın acil nakit ihtiyaçları için kredi hizmetlerinden yararlanamamasına neden oluyor. Son dönemlerde Türkiye genelinde gelir belgesiz kredi veren bankalar bulunuyor.

Bu bankalar arasında TEB, ING Bank, Denizbank, Enpara.com (QNB Finansbank) yer almaktadır.

Bu gelir belgesiz kredi veren bankalar ile kredi başvurularının nasıl yapıldığı ve kredi hizmet koşullarına ilişkin detaylar ise;

TEB gelir belgesiz kredi için;

Türkiye Ekonomi Bankası’ nın CepteTEB uygulaması üzerinden kredi başvurusu yapılmalıdır. Bu uygulama üzerinden tüketiciler gelir belgesi olmadan kredi başvurusu yapabilme imkanı veriyor.

Ancak TEB tarafından bu başvurularda ‘Hayat Sigortası’ yaptırılması zorunluluğu uygulanıyor. Faiz oranları ise işlem yılına göre değişkenlik gösteriyor.

ING Bank gelir belgesiz kredi için;

ING Bank SMS ve internet bankacılığı üzerinden kredi başvurusu yapılmalıdır. Gelir belgesi olmadan kredi başvurularında en üst limit 50 bin TL olarak belirlenmiştir.

Aynı zamanda da kredi tahsis ücreti de almaktadır.

Denizbank gelir belgesiz kredi için;

Denizbank SMS bankacılığı üzerinden kredi başvurusu yapılmalıdır. Gelir belgesi olmadan 55 bin TL’ ye kadar kredi alınabiliyor. Bunun için ‘KREDİM’ yazıp, bir boşluk bıraktıktan sonra ‘T.C. kimlik numarası’ bilgileri yazılarak, ‘3280’ numarasına SMS gönderilmelidir. Onaylanan krediler nüfus cüzdanı ile Denizbank şubelerinden teslim alınabiliyor.

Enpara.com gelir belgesiz kredi için;

Enpara.com internet bankacılığı ya da mobil bankacılıktan kredi başvurusu yapılmalıdır. Enpara.com’a üye olunması gerekiyor. Daha sonra 30 bin TL’ ye kadar gelir belgesi olmadan kredi alınabiliyor.

Şeklindedir. Bu gelir belgesiz kredi veren bankalar aracılığıyla kolayca acil nakit ihtiyaçları karşılanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir