Hangi Banka Daha Çok Faiz Veriyor?

Posted on

Tutarı fark etmeksizin mevcut parasını bankalarda faiz uygulamaları ile değerlendirmek isteyenler için bankacılık sektöründe çok çeşitli alternatifler sunuluyor. Ancak bu parayı doğru ve verimli bir şekilde değerlendirebilmek için faiz uygulamalarında mutlaka bankaların sundukları hizmetleri iyice araştırma ve incelemek gerekiyor.

İlk bakışta avantajlı gibi görünüyor olsa da alt detayları ile daha az verimlilik sağlama gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Nitekim bunun sonucunda aynı dönem içerisinde daha yüksek faiz gelirleri elde edebilme şansının kaçırılması söz konusu olabiliyor.

Bu yüzden günümüzde parasını bankalarda faizlerde değerlendirmek isteyen kişiler hangi banka daha çok faiz veriyor iyice araştırmalıdır.

Bankaların sunduğu faiz uygulamaları ile e-vadeli mevduat hesabı açma imkanı bulunuyor. Bu şekilde günlük, aylık, 32 günlük, yıllık ya da kişisel olarak belirlenecek vade üzerinden faize paranın yatırılabilmesi mümkündür. Bu aşamada hangi banka daha çok faiz veriyor ise onu seçerek, anında para kazanmaya başlanabilir. Günümüzde bankalar arasındaki mevduat hesabı faiz oranlarının yanı sıra dijital bankacılık hizmetlerine ilişkin e-mevduat faizi oranları arasında da önemli farklar var.

Özellikle de e-mevduat faizi oranları, normal faiz oranlarına göre çok daha yüksek olduğundan daha kazançlı olabiliyor. Bu yüzden en çok faiz veren bankanın belirlenmesi sırasında e-vadeli hesap faizleri de karşılaştırılmalı veya yüksek faiz veren banka seçildikten sonra mevduat hesabı, e-vadeli hizmetleri üzerinden açılmalıdır. Bu sayede çok daha yüksek faiz oranlarından gelir elde edebilme şansına sahip olunabiliyor.

2019 En Yüksek Faiz Veren Bankalar

Bankacılık sektöründe mevduat hesaplarına ilişkin uygulanan faiz oranları dönemsel veya işlem yılına göre değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle de işlem yılı bazında güncellemelerin gerçekleştiriliyor olması nedeni ile yıllık bazda mevduat hesabı faiz oranlarına dikkat edilmelidir. Bu sebep ile de hangi daha çok faiz veriyor sorusunun yanıtını araştırırken, 2019 yılı verilerine bakıldığına dikkat edilmesi doğru seçimin yapılabilmesi açısından oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Türkiye’de en yüksek faiz veren bankalar arasında klasik bankacılık kuruluşlarından çok daha farklı sonuçlar ortaya çıkıyor. Özellikle de Türk bankacılık sektöründe bankacılık kuruluşlarının sayısının önemli oranda artış göstermesi ve beraberinde de son derece gelişmiş bir altyapının mevcut olması rekabetin yüksek seviyede olmasına neden oluyor. Bu çerçevede de bankalar, tüketicileri kendisine çekebilmek için önemli fırsatlar sunmaya özen gösteriyor. Bu çerçevede de hangi banka daha çok faiz veriyor konusunda ING Bank, Alternatif Bank, Burgan Bank, Akbank ve Odeabank gibi bankacılık kuruluşları yüksek faiz oranları öne çıkıyor.

Türkiye’ de 2019 yılı verilerine göre hangi banka daha çok faiz veriyor sorusunun yanıtı için listede yer alan bankaları inceleyebilirsiniz.

Bu kapsamda en fazla faiz veren bankalar arasında;

ICBC Mevduat 26%,
Burgan Bank 25% (e-vadeli),
Alternatif Bank 24% (e-vadeli),
QNB Finansbank 24%,
Şekerbank 24%,

Yapı Kredi 23.90%,
CEPTETEB 23%
İNG Bank 23% (e-turuncu hesap),
Odeabank 23% (oksijen hesap),
Akbank 19% (vadeli mevduat),
Denizbank 19%,
Ziraat Bankası 18.50%,
Garanti Bankası 18% (e-vadeli),
Şeklinde bankalar ve faiz oranları karşımıza çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir