Hayat Sigortası Hangi Durumlar Ödeme Yapmıyor?

Posted on

Hayat sigortası bir çok ülkede önem verilen ve çok sayıda kişi tarafından tercih edilen bir hizmettir. Günümüzde ülkemiz kapsamında sadece konut kredisi paketleri adı altında yer almaktadır. konut kredi paketlerinde hayat sigortası hizmetleri dahilinde yaygın bir hal kazanarak kişiler hayat sigortası yaptırmaktadır. Bir çok ülkede seçili bir sigorta türü olan hayat sigortası ülkemizde zorunlu haller dışında tercih edilmemektedir.

Ülkemiz vatandaşlarının hayat sigortasına olan tavırları aslında oldukça yanlış bir durum. Kişinin ölümünden sonra yakınlarının veya mirasçılarının daha rahat ve sıkıntısız bir hayat yaşaması adına sunulmaktadır. Kişilerin Sigortanın kendilerine sunacağı ayrıcalıklar ile iyi bir yaşam sürdürmesine olanak tanımaktadır.

Kişinin vefatı ile birlikte hayat sigortasının sunmuş olduğu poliçelere dayanarak bankanın poliçe üzerinden mirasçılarına para vermesi bu durumun iyi bir yanı. Hayat sigortası özellikle de kredi çeken kişilerin içerisinde olduğu zorunlu bir uygulama olarak görülmekte.

Bu durum ise krediyi tüketiciye sağlayan bankanın müşterisinin herhangi bir talihsiz kaza geçirmesi veya vefat olayının yer alması gibi durumlarda hayat sigortası üzerinden temin ettiği ücreti teminat olarak poliçe konumunda tutmasıdır. Bu şekilde alacaklı olan bankanın kişiden teminat olarak bunu ön görmesi olarak bilinmektedir. Bunun için özellikle de uzun vadelere sahip kredi çekimlerinde mutlaka hayat sigortasının yaptırılması en uygun ve en mantıklı seçenek olacaktır.

Hayat Sigortası Hangi Durumları Karşılar?

  • Sigortalı kişinin kaza neticesinde vefat etmesi durumunda finansal güvence sağlanır.
  • Sigortalı kişinin hastalık maluliyeti ile birlikte oluşan tüm durumlar sigorta teminatına dahil olmaktadır.
  • Bir kaza sonucunda kişinin yaralanma veya sakatlanma gibi durumlarına yönelik tüm masrafların karşılanması ve kişinin emekli edilmesi.
  • Sigortalı kişinin poliçe kapsamında da yer edildiği gibi herhangi bir kötü hastalığa yakalanmasıyla birlikte hayat sigortasına dahil teminatı var olmaktadır.

Hangi Durumlarda Hayat Sigortası Ödemesi Yapılmaz?

  • Banka müşterisinin hayat sigortası poliçesini mirasçılarına bırakmak için planlı bir ölüm sergilemesi, intihar ve ölümüne kaza süsü verilmesi.
  • Hayat sigortası kişinin sahip olduğu poliçede yer alan mirasçının kişiyi öldürmesiyle banka tarafından yapılacak olan ödemeye konması halinde ödeme yapılmaz, bu cinayet sıfatını taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir