Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar (Güncel 2019)

Posted on

Hesap işletim ücreti genel olarak, bankaların vadesiz hesap açılışı yapan müşterilerinden kağıt, işlem gibi ek masraflar için yılın belirli dönemlerinde almış oldukları ek ödemelerdir. Bankalar 6 aylık veya 3 aylık dönemler halinde kendi müşterilerinden, hesap işletim ücreti adı altında bazı aidatlar alırlar Kesilen hesap işletim ücretlerinin tutarları, bankadan bankaya göre farklılık gösterir. Örnek olarak İş Bankası 90 TL civarında bir hesap işletim ücreti tahsil ederken, Ziraat Bankası 79 TL tutarında hesap işletim ücreti alacağını söylemektedir. Bankalar bu tutarları, müşteri bilgisinde değil de, hesaplarında para olduğu zaman alırlar. Doğal olarak en çok tepki verilen bir konu olmuştur.

Bankalar, Danıştay’ın Kararına Rağmen Hesap İşletim Ücreti Almaya Devam Ediyor!

2016 yılında Danıştay’ın yapmış olduğu açıklamaya göre, hesap işletim ücretleri artık tarih olduğu bilgisi verilmişti. Hesap İşletim Ücreti Danıştay Kararı Resmi Gazete’de yayınlandı ve kararın özeti olarak, ‘’Hesap işletim ücreti alınmayacak ve geçmiş 10 yıla ilişkin hesap işletim ücreti ödeyen müşteriler, dekontlarıyla beraber bankasına itiraz edebilir.’’ Gibi bir sonuç aktarılmıştı. Buna göre bankalar hala hesap işletim ücreti almaya devam ediyor ve Danıştay’a göre bu tutarı ödeyen müşterilerin, itiraz etme hakkının olduğunu söylemek isteriz.

Hangi Banka Hesap İşletim Ücreti Almıyor?

Piyasada yer alan bankaların bazıları, müşteri odaklı oldukları için hesap işletim ücreti almıyor. Bu yüzden müşteri portföy sayılarını bir hayli arttırmaktadır. 2019 yılının  güncel verilerine göre, hesap işletim ücreti almayan bankalar aşağıdaki gibidir;

  • QNBFinansbank ‘’Enpara’’
  • Kuveyt Türk ‘’ Senin Bankan’’
  • Yapı Kredi Nuvo
  • Albarak Türk Bankası
  • Türkiye Finans Bankası
  • TEB Bankası – Cepte TEB

Akbank Hesap İşletim Ücreti Ödememek İçin Ne Yapılmalıdır?

Akbank’ın hesap işletim ücreti konusunda, sert bir tutum içerisine olduğunu söyleyebiliriz. Akbank hesap işletim ücreti alınmaması için tek yapılması gereken, Yargıtay’ın kararına göre en yakın şubeye itiraz dilekçesi bırakmaktır. İtiraz dilekçesine göre, 3-15 günlük bir süre zarfında geri dönüş yapılacaktır ve buna göre hesap işletim ücreti durdurulacaktır.

Denizbank Hesap İşletim Ücreti Ödememek İçin Ne Yapılmalıdır?

Denizbank’ın aylık hesap işletim ücreti, 11;45 TL olarak belirlenmiştir. Fakat Denizbank yeni bir oluşum içerisinde olduğu için, 2 adet otomatik ödeme talimatı verirseniz bu ücret alınmıyor. Elektrik, doğalgaz, telefon, internet gibi ödemelerinizi hesabınız üzerinden otomatik ödeme talimatıyla ödemeniz durumunda, hesap işletim ücretinden muaf olursunuz.

Yapı Kredi Bankası Hesap İşletim Ücreti Ödememek İçin Ne Yapılmalıdır?

Yapı Kredi Bankası hesabınızı eğer, kredi çekmek, ödemek ve gerekli işlemleri yapmak, bunun dışında, kredi kartı ödemeleri yapmak veya kredi kartı açtırmak ya da vadeli mevduat yatırımı yapmak  için açtıysanız, Hesap İşletim Ücreti ödemezsiniz. Buna ek olarak eğer hesabınız 180 gün boyunca hareketsiz yani hiçbir işlem yapılmadıysa, hesap işletim ücreti aynı koşullarda alınmaz. Ayrıca Yapı Kredi Play ve Genç kart kullanıcı hesaplarından, vadesiz altın mevduat hesaplarından, maaş müşterilerinden, SGK Emekli Hesaplarından, taksitli eğitim sistemi için ödeme talimatı olan hesaplardan, kobi bankacılığı paketi, çınar mortgage paketi, Ardıç yatırım paketi gibi hesaplardan herhangi bir hesap işletim ücreti alınmamaktadır.

Hesap İşletim Ücreti Olan Bankalara Hesap İşletim Ücreti Vermemek için Yapılması Gerekenler

Hesap işletim ücreti vermemek için uygulanacak ilk adım, otomatik ödeme talimatı vermektir. Ödemelerinizi bankanız üzerinden otomatik ödemeyle yaparsanız, hiçbir şekilde hesap işletim ücreti ödemezsiniz. Kimi bankalar için 1 adet otomatik ödeme talimatı yeterliyken, kimi bankalar için bu sayı 3’e kadar çıkmaktadır. Bunun dışında hesap işletim ücreti ödemek istemiyorsanız, bankanıza itiraz edebilirsiniz. Bilindiği gibi Yargıtay’ın kararına göre, hesap işletim ücreti almak tamamen kanun dışıdır. Bankanıza bu kararnameyi göstererek itiraz edebilir ve hesap işletim ücretinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca kredi kartı aidatları ve hesap işletim ücretlerinin iadesi de mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir