İcra dairesinde borç taksitlendirme nasıl yapılır? İcra durumunda borcu taksitlendirmek için neler yapılmalıdır?

İcra Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Posted on

Bir çok kişi aşırı borçlanma, plansızlıktan, olanaksızlık ve gelir kaybı gibi elinde olmayan nedenlerden dolayı borçlarını ödeme konusunda güçlük çekmektedir. Bazı durumlarda borcu borçla kapatayım derken bir anda kişisel iflasa kadar dip yapmakta ve hiç bir borcunu ödeyemez duruma gelmektedir. Belge, sözleşme, kredi, kredi kartı veya senet ile bağlanan borçlar ödenmediği zaman alacaklının yasal hakkı olan borcun tahsil yolu cebri icraya kadar giden süreç başlamaktadır.  Burada sıkıntıya neden olan aksatılan taksit nedeniyle vadesi gelmeyen taksitler de muaccel olmakta yani peşin ödenmek durumuna düşmektedir.

Örneğin 120 Ay vadeli alınan bir konut kredisinde 2 taksit ödendi ancak 3-4 ve 5. taksit ödenmesi durumunda alacaklı banka borcu muaccel durumun alıp icra ödeme emri ile tamamın peşin ödenmesini talep eder. Bu tüm alacaklar için geçerlidir. İcradan gelen ve size yedi gün içinde borcun ödenmesi, mal beyanında bulunulması ve varsa itirazın yapılması için süre verilir. Bu süre kesintisiz yedi gündür ve resmi tatil hafta sonu süreyi etkilemez. Borca itirazınız yok ise borç kesinleşmiş olur ve tamamından sorumlu olursunuz. İlamsız takipler itiraz edilmez ise kesinleşir.

İcra Borcu Taksitlendirilir (mi)?

Peki, icraya düşen borç taksitle ödenir mi? Evet taksitle ödenebilir ancak bunun için alacaklının rıza göstermesi gerekmektedir. İcra Müdürlüğüne borçlu başvursa ve borcu taksitle ödeme talep dilekçesi verse, İcra Müdürlüğü bunu alacaklı veya vekiline yazılı olarak sorar. Alacaklı bu durumu kabul ederse belirli bir periyot ve tutarda İcra Müdürlüğünde taahhüt imzalanır.

Bir diğer yol ise bizzat alacaklı avukatı ile görüşmek. Burada alacaklı istemedikçe taksitlendirme konusu borçlu için şartları ağır olmaktadır. Borçlunun terekesi sağlam ise avukatlar sonuna kadar kullanmaktadır. Örneğin mali değeri yüksel bir aracınız varsa yada ev arsa gibi taşınmazlarınız var ise taksit şartları ağır olmakla birlikte borçlunun eli zayıf olmaktadır. Zaten düzenli geliri yani maşı olanların ilk önce maaşa hızlı şekilde haciz gelir ve 1/4 oranında kesilir, icra kararı kesinleştikten sonra buna itiraz söz konusu değildir iş yerinin de kesmeme lüksü yoktur yasal yaptırımı vardır.

Mallar İcrada Satışa Çıktı Nasıl Durdurulur?

Örneğin Arabanız satışa çıkartıldı yada eviniz satışa çıkartıldı. Bu durumda size icradan bir davetiye gelir burada evinizin satışa çıkartılacağı şeklinde bir tebligat alırsınız. Buradan satış işleminin başlatıldığını anlayabilirsiniz. Burada temel kural yakalama kararı çıkartılan ve yakalanan araç 6 ay içinde satış işlemi tamamlanmak zorundadır. Aksi taktirde araç sahibine iade edilir. Taşınmazlar ise 1 bir yıl içinde satılması gerekir ve satılmaz ise sahibine iade edilir.

Satışı durmak aslında mümkün ancak, alacaklı varsa vekili sizden ödeme taahhüdü isteyebilir. Borcun 1/3 veya başka oranlarda toplu ödeme talep edebilir, yada taahhüt almak şartı ile sabit  aylık ödeme planı  sunabilir hatta borca kefil talep edebilir. Bu durumlarda avukat alacağın tahsilini bu yolla mümkün görürse icra borcu taksitlendirmek mümkün olmaktadır.

Temel mantık alacaklı borcun tahsili mümkün görmesinden geçer. Yine mallardaki satışın durdurulması onların üzerinde olan icranın kalkacağı anlamına gelmez, herhangi bir aksama durumunda satışa çıkartabilir ve satar birde ödeme taahhüdünüz varsa üstüne birde İcra İflas Kanunun 340. maddesine istinaden hapis riski ile karşılaşırsınız.

Yazımız bilgilendirme amaçlı olup olayın vahameti ve doğuracağı sonuçlar düşünüldüğünde bir uzmana yada avukata danışmanız oldukça önemli olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir