Genel

İmza sirküsü nedir,ne işe yarar ve imza sirküsü nasıl çıkarılır?

İmza sirküleri, herhangi bir kişinin samimi imza örneklerini içerisinde barındırmakta olup, bu imzalar noter huzurunda atıldıktan sonra, noter onaylı ima örnekleri olarak geçmektedir. Daha çok ticari hayatta karşımıza çıkan imza sirküleri, herhangi bir ticari şirketin temsilcisi ya da yetkilisine ait samimi imza örnekleridir gibi bir tanım olarak bilinir. Burada en önemli şart ise; imza sirkülerinin mutlaka noter onaylı olmasıdır. Aksi halde alınan imza sirkülerinin resmi olarak bir geçerliliğinin olmadığını aktarmak isteriz.

İmza sirkülerinin kullanılma amaçları nelerdir?

  • Bir şirkete ait olan belgeler ile ilgili olarak belge sahteciliği yapılmasını tamamen ortadan kaldırmak
  • Şirketin yetki sahibi olan kişisinin belgeler üzerinde de tamamen belli olmasını sağlamak.
  • Şirket ile ilgili olan her sorun için sorumluluk sahibi olan kişinin tamamen belli olması.
  • Şirket bünyesini tehlikeye atacak iç ve dış etkenlere bağlı sahte imza uygulamasını ortadan kaldırmak.

İmza Sirküsü nasıl çıkarılır?

İmza sirküsü çıkarma veya alma işlemi iki ana başlıkta detaylı olarak incelenebilir. İlk işlem hazırlık aşaması ve diğer işlem ise, başvuru aşamasıdır. Hazırlık aşamasında imza sirküsü çıkarma işlemi için gerekli olan tüm evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. İkinci aşamada başvuru ve başvuru sırasında yapılan işlemler detaylı şekilde incelenebilir.

İmza Sirküsü almak için ne kadar ödenir?

Noter onaylı dediğimz için, okuyucularımız bu işlemin bir ücreti olduğunu direk tahmin etmiştir diye düşünüyorum. İmza sirküsü çıkarmak bize kadar maliyetle gelir gibi bir soruyorsanız anında cevap verelim. İmza sirküsü ücreti 2017 yılı için 62,68 TL (tek nüsha için) ‘dir. Suret sayısı arttığı zaman, ücretlerde eş zamanlı olarak artış gösterir. 2 suret imza sirküsü için 99,70 TL, 3 suret için de 137,23 TL ödenmesi gerekiyor. Kaybedilen imza sirküsü için de yine daha önceden çıkartılan notere gidilerek buradan belli bir ücret karşılığıdna tekrar alınabilir..

İmza sirküsü için hangi evraklar gerekiyor?

İmza sirkülerinin çıkarabilmesi için, noter tarafından belli başlı bazı evraklar istenmektedir. Bu evrakların mutlaka iletilmesi gerekiyor. Bunlar; şirketin vergi levhası, şirketin kayıtlı olduğu ticaret sicil gazetesi örneği ve imza sirküsü, çıkartılacak kişiye ait kimlik ve kimlik fotokopisini  gibi belgeler isteniyor. Bunlar almak için önem arz ediyor çünkü resmi bir geçerliliği olan, onay verilen bir belge tahsis ediliyor.

İmza sirküsü alma sırasında; noter tarafından gerekli olan tüm detaylı bilgiler imza sirküsü belgesi hazırlanır ve hazırlanan belgeyle çalışanın 3 belgesi çıkarılır. Böylelikle ilgili çalışan o imzanın kendine ait olduğunu tamamen onaylatmış olur. İşlem sonrası imza sirküsü harcı ödemesinden sonra hazırlanan imza sirküsü örneği başvuran firmaya veya kişilere teslim edilir. Tüm bu işlemlerin ardından, doğal olarak imza sirküsü alınmış olur.

Yorum Yap