İmza Sirküsü Nedir, Nasıl Alınır?

Posted on

İmza sirküleri, herhangi bir kişinin veya resmi işlem yetkilisi kişinin imza örneklerini içerisinde barındırmakta olup, bu imzalar noter huzurunda atıldıktan sonra, noter onaylı imza örnekleri olarak geçmektedir. Daha çok ticari hayatta karşımıza çıkan imza sirküleri, herhangi bir ticari şirketin temsilcisi ya da yetkilisine ait imza örnekleridir , yani resmi işlemlerde şirket veya tüzel kişiliği temsil eden kişinin yetkili olduğu işlemlerde kullanılmak üzere imza örneklerinin noter tarafından onaylanmasıdır. Burada en önemli şart ise; imza sirkülerinin mutlaka noter onaylı olmasıdır. Aksi halde alınan imza sirkülerinin resmi olarak bir geçerliliğinin olmadığını aktarmak isteriz. İmza sirküleri daha çok evrakta sahteciliği önlemek ve resmi işlemlerde yetkili kılınan kişinin belirlenmesinde kullanılmaktadır.

Ayrıca bankacılık işlemlerinde de kullanılan imza sirküleri bir kaç imzanız olması ve bu imzalardan hangisini o bankada kullandığınızı unuttuğunuz taktirde tüm imzaların sizin olduğunu kanıtlayarak işlemlerinizi yapmanıza yardımcı olacaktır.bankaya ver

İmza Sirkülerinin Kullanılma Amaçları Nelerdir?

  • Bir şirkete ait olan belgeler ile ilgili olarak belge sahteciliği yapılmasını tamamen ortadan kaldırmak
  • Şirketin yetki sahibi olan kişisinin belgeler üzerinde de tamamen belli olmasını sağlamak.
  • Şirket ile ilgili olan her sorun için sorumluluk sahibi olan kişinin tamamen belli olması.
  • Şirket bünyesini tehlikeye atacak iç ve dış etkenlere bağlı sahte imza uygulamasını ortadan kaldırmak.
  • Resmi işlemlerde yetkili olan kişinin belirlenmesi ve imza örneğinin tutanak altına alınması.

İmza Sirküsü Nasıl Çıkarılır?

İmza sirküsü çıkarma veya alma işlemi iki ana başlıkta detaylı olarak incelenebilir. İlk işlem hazırlık aşaması ve diğer işlem ise, başvuru aşamasıdır. Hazırlık aşamasında imza sirküsü çıkarma işlemi için gerekli olan tüm evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. bu evrakları şöyle sıralayabiliriz; yetkili kişiye ait nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdan fotokopisi, kurum veya kuruluşun vergi levhası ile kayıtlı olduğu yere ait ticaret sicil gazetesidir. İkinci aşamada verilen evraklar kısa sürede incelenerek noter gerekli belgeleri hazırlar ve yetkili kişinin 3 adet örnek imzasını alarak işlemleri tamamlar.

İmza Sirküsü Çıkarmak İçin Ne Kadar Ödenir?

İmza sirküsü almak için notere gitmeniz gerektiğinden bahsetmiştik. Tabi ki noter onaylı olan bir evrak için, bir ücret olduğunu direk tahmin etmişsinizdir. İmza sirküsü çıkarmak, bize ne kadara mal olur? derseniz;  imza sirküsü ücreti 2019 yılı için 98 TL (tek nüsha için) ‘dir. Suret sayısı arttığı zaman, ücretlerde artış göstermektedir. 2 suret imza sirküsü için 150 TL, 3 suret için de 180 TL civarında bir ücret ödenmesi gerekiyor. Kaybedilen imza sirküsü için de yine daha önceden çıkartılan notere gidilerek buradan belli bir ücret karşılığında tekrar alınabilir. Tek nüsha daha için belirlenen ücret nüsha sayısı arttıkça daha uygun maliyetlere gelmektedir.

İmza Sirküsü İçin Hangi Evraklar Gerekiyor?

İmza sirkülerinin çıkarabilmesi için, noter tarafından belli başlı bazı evraklar istenmektedir. Bu evrakların mutlaka iletilmesi gerekiyor. Bunlar; şirketin vergi levhası, şirketin kayıtlı olduğu ticaret sicil gazetesi örneği ve imza sirküsü, çıkartılacak kişiye ait kimlik ve kimlik fotokopisini  gibi belgeler isteniyor. Bunlar almak için önem arz ediyor çünkü resmi bir geçerliliği olan, onay verilen bir belge tahsis ediliyor.

İmza sirküsü alma sırasında; noter tarafından gerekli olan tüm detaylı bilgiler imza sirküsü belgesi hazırlanır ve hazırlanan belgeyle çalışanın 3 belgesi çıkarılır. Böylelikle ilgili çalışan o imzanın kendine ait olduğunu tamamen onaylatmış olur. İşlem sonrası imza sirküsü harcı ödemesinden sonra hazırlanan imza sirküsü örneği başvuran firmaya veya kişilere teslim edilir. Tüm bu işlemlerin ardından, doğal olarak imza sirküsü alınmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir