İptal Edilen EFT Hesaba Ne Zaman Yatar?

Posted on

Günümüzde Elektronik Fon Transferi olarak da bilinen EFT işlemi, farklı bankalar arası para transferi yapma kolaylığı sunmaktadır. Yani bir banka hesabından diğer bir kişisel banka hesabına, EFT sistemi ile para göndeririz. Bu konuda bizlere yardımcı olan IBAN veya hesap numaralarıdır. Karşıdaki kişinin IBAN veya hesap  numarası alınır ve EFT işlemi de bu numaralar ile gerçekleştirilir. Buna ek olarak söylemek isteriz ki EFT işlemlerinin eş zamanlı gerçekleşmesini istediğimizde bunun gerçekleşmesi için aktif olduğu saatler vardır. Yani hafta sonu gönderimler kapalı olduğu gibi, bayram tatilleri ve diğer resmi tatillerde de EFT işlemi yapılamaz. Ayrıca EFT’ler saat 09.00 ile 16.45 arasında kişiden kişiye gönderilir. Aslında bu saatler dışında işlem yapılamaz demeyelim de, bu durumların dışında bir gönderim yaptığınız zaman, paranız karşıdaki kişiye, mesai saatleri içerisinde ulaşır. Yani bu saatler dışında yapılan işlemleri banka ödeme emri adı altında tutarak  belirtilen saatler içerisinde gerçekleştirir. Bizlere en çok sorulan sorulardan bir tanesi de, iptal edilen EFT ne zaman ve nasıl hesaba yatar? sorusudur.

İptal Edilen EFT Hesaba Ne Zaman Yatar?

EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT işlemini yaptıktan sonra herhangi bir gerekçe ile iptal etmek istediniz. Bu durumda gönderim yaptıktan sonra, kısa süre içerisinde işlemi iptal edebilirsiniz. Bu işlemi kendi mobil bankacılığınız ya da internet bankacılığı üzerinden yapabileceğiniz gibi, sadece bankayı arayarak da EFT işleminin iptalini gerçekleştirebilirsiniz. EFT işleminin kendi isteğiniz dışında iptal olma durumu da mevcut. Eğer para transferi yapmak istediğiniz IBAN numarasını, yani transfer yapacağınız hesap bilgilerini yanlış girmeniz durumunda EFT işlemi kendiliğinden iptal edilecektir. Eğer sizler karşıdaki kişinin IBAN numarasını yanlış yazar ve yazılan IBAN numarası da başka bir hesaba da denk gelmez ise, paranız hesaba geri gelir. Fakat başka bir hesap ile uyuşursa, paranız başka kişiye geçer ve doğal olarak alınması zorlaşır. Peki iptal edilen EFT nasıl öğrenilir ve geri gelme süresi nedir?

İptal Edilen EFT Ne Zaman Hesaba Geri Gelir?

İptal edilen EFT’de gönderilen paraların hesaba gelme süreci, bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Toplumda kendini kanıtlamış bir banka ile çalışma içerisindeyseniz eğer (Örnek Garanti, İş Bankası, Yapı Kredi) EFT’nin gelme süresi 3 iş günüdür. Hafta içi mesai saatlerinde EFT iptal edildiyse, sizlere geri döner ve aynı hesaba yatmaktadır. Bazen istisna da olsa, bu süreler değişiklik gösterebiliyor. Yani 3 iş günü içerisinde gelmesi gereken EFT tutarı 1 haftaya kadar gelebiliyor. Yani geçen günü beklemek yerine, bankanızı arayarak bilgi almanızı öneririz.

EFT Sorgulaması Yapın!

EFT karşı hesaba veya sizin hesabınıza para geçmediği zaman akıllara gelecek olan ilk işlem EFT sorgulaması yapmaktır. EFT sorgulamasını da, mobil bankacılık aracılığı ya da internet bankacılığı ile yapabilirsiniz. Gönderici EFT’yi gönderdiği zaman, alınan dekontun üzerinde büyük ve kabartmalı şekilde EFT numarası yazmaktadır. Bu numara ile 24 saat boyunca EFT sorgulama işlemi yapılabilir ve EFT’nin durumunu öğrenebilirsiniz. Aslında EFT sorgulaması yapmak kimsenin aklına gelmiyor diyebiliriz. EFT’nin durumunu öğrenmek için en etkili yol, EFT sorgulaması işlemini yapmaktır. Banka yetkilileri EFT’nin tüm durumunu detaylı şekilde ekranlara yansıtır. Yani eğer 3 iş günü süresinde herhangi bir aksama ya da problem olursa, bu ekranı açarak sarkmanın nedenini ve ne zaman hesaba geleceğini gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

2 thoughts on “İptal Edilen EFT Hesaba Ne Zaman Yatar?

  1. Vakıfbank’tan EFT ile İş bankası hesabına para transferi yaptım. Hesap numarası girerken şube kodunu da girmişim. Yani 7 haneli hesaba 11 hane girmişim. Bu durumda para iadesi ne zaman hesabima geçer?

    1. Merhaba, Eft işlemleri hatalı olması durumunda genellikle aynı günün akşamı veya ertesi sabah hesaba iade edilmektedir. Ancak nadiren bu süreç 3 güne kadar uzayabilmektedir, eğer 3 günden daha uzun sürdüyse muhakkak bankanız ile görüşmeniz gerekmektedir. Takasbankta askıda kalma çok çok nadirde olsa eft işlemlerinde yaşanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir