Bankalar

İptal edilen EFT hesaba nasıl ve ne zaman yatar?

Günümüzde Elektronik Fon Transferi’nin olarak da bilinen EFT’ler, bankalar arası para transferi yapma kolaylığı sunmaktadır. Yani bir banka hesabından diğer bir kişisel banka hesabına, EFT sistemi ile para göndeririz. Bu konuda bizlere yardımcı olan IBAN numaralarıdır. Karşıdaki kişinin IBAN numarası alınır ve EFT işlemi de bu numaralar ile gerçekleşir. Buna ek olarak Söylemek isteriz ki EFT işlemlerinin aktif olduğu saatler vardır. Yani haftasonu gönderimler kapalı olduğu gibi, bayram tatilleri ve diğer resmi tatillerde de eft işlemi yapılamaz. Ayrıca EFT’ler saat 09.00 ile 16.45 arasında kişiden kişyie gönderilir. Aslında gönderilemez demeyelim de, bu durumların dışında bir gönderim yaptığınız zaman, paranız karşıdaki kişiye, mesai saatleri içerisinde ulaşır. Bizlere en çok sorulan sorulardan bir tanesi de, iptal edilen eft ne zaman ve nasıl hesaba yatar sorusudur.

EFT neden iptal olur?

Eft’nin iptal edilme sorununu, ilk olarak bireysel problemlerden kaynaklı diyebiliriz. Yani sizler gönderim yaptıktan sonra, kısa süre içerisinde işlemi iptal edebilirsini. Fakat bunu kendi mobil bankacılığınız ya da internet bankacılığı üzerinden değil de, sadece bankayı arayarak da yapabiliyorsunuz. Eft’nin iptal edilme sebebi konusunda diğer önemli bir nokta ise, IBAN numarasının yani hesap bilgilerinin tamamen yanlış yazılmasıdır. Eğer sizler karşıdaki kişinin IBAN numarasını yanlış yazar ve yazılan IBAN numarası da başka bir hesabada denk yani karşılık gelmez ise, paranız hesaba geri gelir. Fakat başka bir hesap ile uyuşursa, paranız başka kişiye geçer ve doğal olarak alınması zorlaşır Peki iptal edilen eft nasıl öğrenilir ve geri gelme süresi nedir

İptal edilen EFT nasıl geri gelir?

İptal edilen EFT’de gönderilen paraların hesaba gelme sürec, bankadan bankaya göre değişir. Yani eğer toplumda kendini kanıtlamış bir banka ile çalışma içerisindeyseniz eğer(Örnek Garanti, İş Bankası, Yapı Kredi) eftnin gelme süresi 3 iş günüdür. Hafta içi mesai saatlerinde eft iptal edildiyse, sizlere geri döner ve aynı hesaba yatmaktadır. Bazen istisna da olsa, bu süreler değişiklik gösterebiliyor. Yani 3 iş günü içerisinde gelmesi gereken Eft tutarı 1 haftaya kadar gelebiliyor. Yani geçen günü beklemek yerine, bankanızı arayarak bilgi almanızı öneririz.

EFT sorgulaması yapın!

Eft karşı hesaba veya sizin hesabınıza para geçmediği zaman akıllara gelecek olan ilk işlem eft sorgulaması yapmaktır. Eft sorgulamasını da, mobil bankacılık aracılığı ya da internet bankacılığı ile yapılabilmektedir. Gönderici eftyi gönderdiği zaman, dekontun üzerinde büyük ve kabartmalı şekildeEFT numarası yazmaktadır. Bu numara ile 24 saat boyunca eft sorgulama işlemi yapılabilir ve eft’nin durumunu öğrenebilirsiniz. Aslında EFT sorgulaması yapmak kimsenin aklına gelmiyor diyebiliriz. Eft’nin durumunu öğrenmek için en etkili yol, EFT sorgulaması işlemini yapmaktır. Banka yetkilileri eftnin tüm durumunu detaylı şekilde ekranlara yansıtır. Yani eğer 3 iş günü süresinde herhangi bir aksama ya da problem olursa, bu ekranı açarak sarkmanın nedenini ve ne zaman hesaba geleceğini gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap