İşsizlere Kredi Veren Bankalar

Posted on

Bankaların kredi desteği sunduğu müşterilerinde aradığı çeşitli şartlar bulunur. Bu şartların başında, kredi çekmek isteyen kişinin, belgeleyebildiği bir gelirinin olmasıdır. Bankaların kredi verebilmesi için, kişinin bu kredinin ödemelerini gerçekleştirebilme potansiyeli önemlidir. Bu sebeple herhangi bir işte çalışmayan veya kazancını belgeleyemeyen kişilerin kredi çekebilmeleri oldukça zordur. Bununla birlikte, son dönemde artan işsizlik oranı ve kayıt dışı kazançların artmasına yönelik olarak, İşsizlere Kredi Veren Bankalar, kredi tahsis etme sırasında aradığı şartları esnetmiş durumda.

Elbette bu durumda olan kişilerin, kayıt dışı olan gelirlerini belgeleyebilmeleri veya üzerlerine olan taşınmazlarını ipotek olarak göstermeleri gerekiyor?

İşsizler Nasıl Kredi Çekebilir?

Ülkemiz yasaları çerçevesinde çalışan durumunda olan herkesin SGK’ da kaydının bulunması ve primlerinin ödenmesi gerekiyor. SGK primi üzerinden gelirleri belgelenebilen herkes, bu gelir miktarlarına göre belirlenen oranlarda bankalardan bireysel veya konut kredisi gibi krediler çekebiliyor. Ancak SGK primi yatırılmayan, diğer bir deyişle kaçak olarak çalışan büyük miktarda kişi de bulunuyor. Bu kişiler gelirlerini belgeleyemedikleri için kredi alamıyorlardı. Benzer şekilde kira geliri ve benzeri ek gelirli olan, ancak bunu belgeleyemeyen çok ciddi bir popülasyon bulunuyor.

Bu konuda çalışmalar yürüten İşsizlere Kredi Veren Bankalar, bu tür durumda olan vatandaşlar için hazırladıkları çeşitli kampanyalar bulunuyor.

Son dönemde ekonomimizde yaşanan sıkıntılar, kredi verme konusunda bankalarında çok dikkatli davranmasına sebep oluyor. Bununla birlikte büyüme potansiyellerini düşürmek istemeyen bazı bankalar, geri ödemede güvenilir olabilecek büyük bir paydaya sahip, işsiz ancak ek gelirli olan kişilere kredi verme konusunda çok daha esnek davranıyor. Ancak bu türlü kredi verilebilmesi için, kişinin herhangi bir taşınmazını ipotek olarak göstermesi gerekiyor.

Bir gayrimenkulün rayiç bedelinin %40 ile %50’ si nispetinde ipotek karşılığı 36 aya kadar vadeyle kredi çekilebiliyor. İşsizlere Kredi Veren Bankalar, bu ipotek karşılığında, verdikleri kredilerin, geri ödenebilirliğini garanti altına almış oluyorlar. Kredinin vadesi bittiğinde ve sorunsuz ödendiğinde, taşınmazın üzerindeki ipotek kaldırılıyor.

Gelir Belgesiz Kredi İçin Hangi Bankalara Başvurulur?

İşsizlere Kredi Veren Bankalar olarak da isimlendirebileceğimiz bazı bankalar, gelir belgesi olmayan kişilere kredi desteği sağlıyor. Bu kredilere başvurmak için, öncelikle başvuracak kişinin üzerine kayıtlı bir taşınmazın olması gerekiyor. Bu şart sağlanıyorsa, başvurulabilecek bankalar arasında Akbank, TEB, Aktifbank, Alternatifbank, Odeabank, Yapı Kredi Bankası ve Enpara kredi desteği sunan kuruluşlara başvurulabilir. Başvuran kişinin aynı zamanda findeks kredibilite puanının da belirli bir düzeyde olması, aranan şartlar arasında yer alıyor. Yani findeks kredi notu düşük olan kişiler, gelir belgesiz kredi başvurusunda bulunsa bile, çok azı olumlu sonuçlanıyor.
Bazı kişilerin belgeleyemedikleri ek gelirleri bulunuyor ve bu gelirlere paralel olarak kredi desteği almak istiyorlar. Bu türlü durumlarda, yukarıda bahsi geçen bankalara şahsen başvurulup, gelir durumuyla birlikte belgelenememe durumu müşteri temsilcisine aktarılmalıdır.

Bazı durumda olan kişiler için, kredi çekebilmek amacıyla bu tür gelirlerin gayri resmi şekillerde belgelenmesi de mümkün olabiliyor. Aslında kişilerin kredi çekme kararı aldıklarında, bankaların müşteri temsilcilerine başvurarak, durumlarıyla ilgili detaylı bilgi vermeleri ve kredi talebinde bulunmaları sonucunda, müşteri temsilcileri ilgili kişinin durumuyla alakalı olarak kredi desteği sağlamaya çalışacaktır. Ancak bu aşamada bankaların kredi desteği için aradıkları şartların kurumsal olarak değişkenlik gösterdiği unutulmamalıdır. Diğer bir deyişle İşsizlere Kredi Veren Bankalar olarak sınıflandırılan bankalar, dönem dönem değişiklikler gösterir.

Kredi desteği sağlama konusunda daha esnek ve daha katı davranan bankalar vardır. Bu şartların esnekliği ve katılığı ise yasaların bankalar tanıdıkları belirli haklar çerçevesinde belirlenir. Bazı zamanlarda daha fazla büyüme kaydetmek isteyen bankalar, daha fazla risk altına girer ve esnek koşullarla kredi destekleri verirler. Bazı dönemlerde ise risksiz büyüme kaydetmek isterler ve buna paralel kredi desteklerinde risk almadan, gelirlerini belgeleyen ve kredi puanları yüksek kişilere kredi verirler.

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Çekmek İçin Ne Gerekiyor?

Gelir Belgesi olmadan kredi çekebilmek için, kişinin üzerine kayıtlı bir gayrimenkulün bulunması, öncelikli olarak şarttır. Bununla birlikte, resmi olarak belgeleyemedikleri halde kira ve benzeri gelirleri bulunan kişilerin de kredi desteği alabildikleri örnekler var. İşsizlere Kredi Veren Bankalar, bu kapsamda bulunan kişiler için bazı kolaylıklar sağlıyor. Örneğin gelirin yazılı olarak karşılıklı imzalanması şeklinde ibrazı, genel merkez onayı alırsa, bu tür kişilerde kredi desteğinden faydalanabiliyor.

Herhangi bir gayrimenkulü ipotek göstererek çekilen krediler, bu gayrimenkulün ederinin bazı bankalarda % 40’ ı kadar, bazı bankalarda ise %50’ si kadar krediden faydalanabiliyorlar. İşsiz oranının arttığı bir zaman dilimi geçiren ülkemizde, işsiz olmasına rağmen çeşitli ek gelir olanağı bulunan birçok kişi var.

Bankaların böyle durumlarda risk alma yüzdelerini biraz yükselttikleri, daha önce de karşılaştığımız bir durum. İşsizlere Kredi Veren Bankalar olarak da adlandırabileceğimiz bu bankalar, daha yüksek risk alıyor ve ekonominin kötüleştiği günlerde bile büyüme oranlarını koruyarak, bu sıkıntılı ekonomik zaman dilimlerinden, yüksek karlarla çıkabiliyor. Bu sebeple gelir belgeniz olmasa bile, durumunuzu büyüme hedefinde olan banklarla paylaşmanız durumunda, sizin koşullarınıza uygun bir kredi desteği bulmanız imkansız değildir. Özellikle Akbank, Yapı kredi bankası, TEB, Aktifbank, Alternatifbank, Odeabank gibi bankalar ile Enpara bu tür kişiler için kolaylıklar sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir