Kara Liste Nedir? Kara Liste Nasıl Oluşur? Kara Listeye Nasıl Düşülür?

Posted on

Bankalar, uzun bir zamandır hayatımızda olan ve bizlere birçok olanağı sunan finansal kuruluşlardır. Sunmuş oldukları krediler, kredi kartları, kredili mevduat hesapları vb. gibi olanaklar, işlemlerimizi ve satın alma gücümüze tam destek verdiğini söyleyebiliriz. Fakat bankaların finansal ürünleri kullandırırken, izlemiş olduğu politikalar ve değerlendirmeler vardır. Yani her banka ürününü, önüne gelen her birey kullanamaz. Bunun için aranan bazı şartlar ve hususlar vardır diyebiliriz.

Bankalar, sigorta devamlılığı, gelir belgesi ve kredi notu gibi önemli noktalara bakarlar. Bu hususları başarılı şekilde geçen bireyler, bankaların tüm finansal ürünlerini kullanabilir. Ayrıca bankaların en çok dikkat ettiği kavram, kredi notudur. Kredi notları düşük olan bireyler ve hatta geçmişte borcu olan, takibe düşen bireyler, kara listede olarak tanımlanır. Peki kara liste ne anlama geliyor?

Kara Liste Ne Anlama Geliyor?

Kara liste bireylerin geçmişinde kredi, kredi kartı ya da KMH gibi kullanımlarda, ödemelerini geç yapan, takibe düşen, icraalık olan, hesapları bloke edilen, ödeme yapmayan ve yasal takibe düşen bireylerin yer aldığı listedir. Bu listeye giren bireylerin, kredi notu oldukça düşük seviyelerdedir. Yani bir kişi yukarıdaki durumlardan bir tanesi başına geldiyse, tamamen kara listedir diyebiliriz.

Kara listeye girmemek için, yukarıda bulunan hiçbir durumun başınıza gelmemiş olması, ödemelerinizi düzenli yapıyor olmanız ve sorunsuz banka müşterisi olmanız gerekir. Kara listede olduğunuz zaman, kredi kartı ve kredi gibi kullanımlarınız, bankalar tarafından otomatik olarak reddedilir. Yani sizler mutlaka banka ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız.

Kara Listeye Kimler Alınır?

Ödemelerini düzensiz yapan, geç ödeme gerçekleştiren, ödeme yapmayan, takibe düşen, icralık olan, avukatlık olan, maaş blokesi olan, yasal takibe düşerek aracına ya da evine haciz işlemi uygulanan tüm kişiler, kara listeye alınır. Yani bankayla arası kötü olan tüm bireyler, aktif olarak kara listelerde bulunur. Kara listede olmak ve kendi sicilinizi düzeltmek için, en az 5 yıl süreyle düzenli ödeme yapmanız gerekir.

Kara listeye alınmamak için, kredi ödemelerini, kredi kartlarınız var ise, KMH ödemelerinizi düzenli şekilde yapmanızı öneririz. Kara liste kısmını, tüm bankalar gördüğü için, hiçbir banka ile aranız iyi olmaz ve bu veriler KKB tarafından tutulur.

Kara Listeden Çıkmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kara listeden çıkmak istiyorsanız, az öncede belirtmiş olduğumuz gibi ödemelerinizi düzenli ve zamanında yapmanızı öneririz. Çünkü kara listede olmak, acil durumlarda başınıza dert açabilir. Örnek olarak paraya ihtiyaç duydunuz ve tek şansınız bankalardan kredi çekmek. Bu konuda kara listede olursanız, bankalar size kredi vermez. Ama kara listede değilseniz, her banka size bu konuda yardımcı olabilir. Kara listeden çıktığınız zaman, sizlerde durumun farkına varacak ve ödemelerinizi düzenli olarak yapacaksınız. Çünkü düzenli ödeme yaptıkça, kredi notunuz yükselecek ve bankaların gözünde, değerli bir müşteri profili olarak kalacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir