Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Posted on

İnsanların sonu gelmeyen ihtiyaçları, bir takım nakit gereksinimlerini de beraberinde getirmiştir. Paraya duyulan ihtiyaçlar için pek çok çözüm yolları aranmış fakat hiçbir şekilde başarılı olunamamıştır. Bu konuda bankalar nakit ihtiyaçlarına çözüm üretmiş ve kredi sistemlerini aktif etmiştir. Gerekli şartları sağlayan tüm bireyler, bankaların kredisini çekebilir ve istediği nakit paraya sahip olabilir.

Fakat kredi çekildikten sonra mutlaka düzenli olarak ödenmesi ve geri teslim edilmesi gerekir. Çünkü bu krediler aslında alınan bir borç para özelliği taşır. Eğer kredilerinizi düzenli ödemezseniz, zamanla kredi notunuz düşmeye başlar ve kara liste konumunda yer alırsınız. Kara liste konumunda yer almanız demek, bankaların finansal ürünlerini kullanmanızda zorluk yaşamanız demektir. Kara listedekilere neredeyse çoğu banka kredi vermezken bazı bankaların bu konuda ön plana çıktığını aktarmak isteriz.

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

Kara listede olup olmadığınızı ya da kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız eğer, Findeks’i tercih edebilirsiniz. Findeks bu sorgulamayı yapabilmeniz için, sizlerden 10-12 TL civarında bir tutar tahsil eder. Bu tutarı ödemeniz durumunda kara liste sorgusu yapabilirsiniz. Bunun dışında sizlere en yakında bulunan bankaya giderek de, kara liste sorgulaması yapabilirsiniz. Bankalara yapılan sorgulamalarda, sizlerden herhangi bir ücret talep edilmez.

Hangi Bankalar Kara Listedekilere Kredi Verir?

Kara listedekilere kredi veren bankalar; bazı koşulları ve geri ödemeyi sağlayacak geliri belgelendiren kişilere; Garanti BBVA, İş Bankası, Ziraat Bankası, Halk  Bankası, Vakıf Bank kredi imkanı sunmaktadır. Bu bankalar da, sizlerin kredi notu düşük olmasına rağmen kredi verir. Fakat sizlerden ipotek ya da kefil isteme gibi durumları da olabilir. Bu durumlarda kredi kolaylığı sağlanır. Yani kefilsiz şartsız, herhangi bir şekilde kredi kullanımınız imkansızdır diyebiliriz.

Kara Listedeki Memur Kredi Çekebilir Mi?

Memurlar diğer müşteri profiline göre düzenli geliri olmaları nedeniyle bankalara daha çok güven verir. Çünkü devlet memuru oldukları için, düzenli olarak ödeme alırlar ve bankaların değerli müşteri profilinde bulunurlar. Bu konuda tüm bankalara başvurmanızı öneririz. Bazı bankalar sizlerden kefil bile isteyebilir ama krediyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Buna ek olarak aynı durum, emekliler için de geçerli kılınmıştır. Aynı durumda olan emekliler de kredi kullanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir