Krediler

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

İnsanların sonu gelmeyen ihtiyaçları, birtakım nakit gereksinimlerini de beraberinde getirmiştir. Paraya duyulan ihtiyaçlar için pek çok çözüm yolları aranmış fakat hiçbir şekilde başarılı olunamamıştır. Bu konuda bankalar nakit ihtiyaçlarına çözüm üretmiş ve kredi sistemlerini aktif etmiştir. Gerekli şartları sağlayan tüm bireyler, bankaların kredisini çekebilir ve istediği nakit paraya sahip olabilir.

Fakat kredi çekildikten sonra mutlaka düzenli olarak ödenmesi ve geri teslim edilmesi gerekir. Çünkü bu krediler aslında alınan bir borç para özelliği taşır. Eğer kredilerinizi düzenli ödemezseniz, zamanla kredi notunuz düşmeye başlar ve kara liste konumunda yer alırsınız. Kara liste konumunda yer almanız demek, bankaların finansal ürünlerini kullanmanızda zorluk yaşamanız demektir. Kara listedekilere neredeyse çoğu banka kredi vermez fakat bazı bankaların bu konuda ön plana çıktığını aktarmak isteriz.

Kara listede olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim?

Kara listede olup olmadığınızı ya da kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız eğer, Findeks’i tercih edebilirsiniz. Findeks bu sorgulamayı yapabilmeniz için, sizlerden 8 TL civarında bir tutar tahsil eder. Bu tutarı ödemeniz durumunda kara liste sorgusu yapabilirsiniz. Bunun dışında sizlere en yakında bulunan bankaya giderek de, kara liste sorgulaması yapabilirsiniz. Bankalara yapılan sorgulamalarda, sizlerden herhangi bir ücret talep edilmez.

Hangi bankalar kara listedekilere kredi verir?

Kara listedekilere kredi veren iki banka, Finansbank ve Denizbank’tır. Bu iki banka da, sizlerin kredi notu düşük olmasına rağmen kredi verir. Fakat sizlerden ipotek ya da kefil isteme gibi durumları da olabilir. Bu durumlarda kredi kolaylığı sağlanır. Yani kefilsiz şartsız, herhangi bir şekilde kredi kullanımınız imkansızdır diyebiliriz.

Kara listedeki memur kredi çekebilir mi?

Memurlar diğer müşteri profiline göre güven verir diyebiliriz. Çünkü devlet memuru oldukları için, düzenli olarak ödeme alırlar ve bankaların değerli müşteri profilinde bulunurlar. Bu konuda tüm bankalara başvurmanızı öneririz. Bazı bankalar sizlerden kefil bile isteyebilir ama krediyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Buna ek olarak aynı durum, emekliler için de geçerli kılınmıştır. Aynı durumda olan emekliller de kredi kullanabilir.

Yorum Yap