Kara Listeden Çıkmak İçin Neler Yapılır?

Posted on

Kara liste aslında Merkez Bankası tarafından detaylı olarak tutulan, kişiler ve kurumlar bazında sorunlu bireysel krediler, çek ve senetler ile ilgili bir veritabanı olarak bilinir. Ancak kredi ve kredi başvuruları sırasında referans olarak gösterilen diğer bir kaynak vardır. Bu ikinci kaynak KKB kayıtları olarak geçer ve bizler bunu kredi notu olarak biliyoruz. Halk arasında kara liste olarak tabir edilen kayıtlar, bu iki kurumun tuttuğu veritabanı olarak anılır. Peki kara listeden çıkmak için neler yapılmalıdır?

Kara Listeden Kalıcı Olarak Çıkmak

Kara listeden çıkmak için düzenli ödemesi yapılan kredi kartı iyi bir başlangıç olabilir.

Kara listeden çıkmak ve bir daha yer almamak için yapılacak olan ilk şey doğal olarak olan borçları tamamen kapatmaktır. Merkez Bankası veri tabanı, geçmişe ait ya da güncel tüm borçlarınızı sizlerin detaylı olarak notlarını tutar ve bu borçlar kapanmadan kara liste çıkışı da olmaz. Bu da demektir ki, nereye nasıl bir kredi veya kredi kartı borcunuz varsa, bunları kapatmanız gerekiyor.

Söz konusu borç kapatma işleminden sonra, söylemek isteriz ki hemen kara listeden çıkaramıyorsunuz. Son ödemeyi yaptığınız tarihi baz alan Merkez Bankası, bu tarihi başlangıç olarak kabul ediyor ve 5 yıl süreyi aktif ediyor. 5 yıl boyunca temiz bir sicile ve finansal hikayeye sahip olursanız, isminiz kara listeden tamamen siliniyor. Bunun dışında, söz konusu listeden kurtuluşunuzun başka hiç bir ek yöntemi olmuyor. Özetle, kara listeden kayıt sildirmek, borçlarınızı ödemek ile başlıyor ve borç ödenme tarihinden tam 5 yıl sonra, temiz bir siciliniz oluyor.

Borcum Yok Ama Kara Listede Adım Geçiyor

Az öncede belirtmiş olduğumuz gibi borçlar biter bitmez kara listeden çıkamazsınız. Çünkü halen düşük bir kredi notunuz var ve ilerleyen zamanlarda finansal ürünlerin kullanımında bu sizlerin karşısına çıkacak. Birçok kişi bankaya tüm borçların kapanmasının ardından ve bankayla alakaları kesilmesi durumunda, kara listeden çıkacağını düşünür. Bankalarla ilişkinizi kestiğinizde kredi notunuz neyse, o şekilde kalmaya devam eder. Bunu yükseltmek için bankalarla, gelirinizi ve ödeme alışkanlıklarınızı bozmadan devam ettirmeniz gerekir. Bunun en geçerli yöntemi bir kredi kartı almaktır. Kredi kartı başvurusu yapmanızı öneririz ve bu kredi kartının ödemelerini de düzenli olarak yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir