Kısa Mesaj ile Kredi Notu Öğrenme

Posted on

Türkiye’nin ilk mobil operatör sağlayıcıları arasında yer alan Turkcell, kullanıcılarına pratik çözümler sunmaya devam ediyor. Kredi puanını sorgulamak isteyenler için Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) ile yapmış olduğu mutabakat ile 1112 kredi notu servisini kullanarak, kredi notu servisini başlatmıştır. Turkcell müşterilerin mevcut kontrolü hatlarla verye faturaları üzerinden, nasıl kredi notlarını öğreneceğini aktarmak istiyoruz. Kredi notumu nasıl öğrenebilirim diyenler için çok büyük avantaj sağlayan bu sistemden, kısa süre içerisinde sizlerde faydalanabilirsiniz.

1112 Numarasından Kredi Notu Öğrenme

Ücretli olarak ve anında kredi notu öğrenmenin biliyoruz ki en kolay kolu, SMS ile öğrenmektir. Yani cebinizde bir akıllı veya akılsız Turkcell cep telefonu mevcut ise yapmanız gereken tek şey 1112 ye TCKN yani Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numaranızı yazıp bir boşluk bırakıp sadece doğum yılınızı yazarak göndermeniz olacaktır. Bu işlem karşısında sizlerden yalnızca 9 TL tutarında ücret talep edilir ve bu rakam oldukça düşük tutulmuştur.

Kredi Notu Ne Anlama Geliyor Neden Gereklidir?

Ülkemizde kredi değerlendirme kurumu adında, bir oluşumun olduğunu söylemek isteriz.  Tüm bankalar kurulan bu ortak havuz üzerinde, bireyin bankalar ile arasında geçen diyaloglar not alınır. Değerlendirme kurumu bireyin ödemelerine bakarak, artı veya eksi değerlendirme yapar ve ortaya kredi kotu skoru doğar. Guruplar halinde oluşturulan cetvel de puanlar 1 den 1900 kadar oluşur ve yine içlerinden az riskli, riskli, orta riskli ve güvenilir olarak gruplara ayrılır. Şayet riskli gurupta yer alıyorsanız bankalardan kredi alabilmenizin oldukça zor olduğunu sizlere söylemek isteriz. Bu durumlarda yer alan tüketiciler genelde sicili bozuk olanlara kredi veren bankalara başvurur ve bu bankaların araştırması içerisine girerler. Bankaya gitmeden önce şayet aklınızda kredi notunuz ile ilgili bir soru bulunuyor ise bunu günümüz şartlarını ele alacak olursa, iki şekilde öğrenebileceğinizi söylemek isteriz.  Peki bu yollar nelerdir ve nasıl öğrenilir?

Ücretli Olarak Diğer Kanallar Üzerinden Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Ücretli olarak Findeks kredi notunuzu öğrenmenin bir çok yolu olduğunu sizlere söylemek isteriz. Şayet sürekli olarak bu uygulamadan yararlanmak için, sizlere önerimiz KKB yani Kredi Kayıt Bürosunun oluşturduğu paketleri almanızdır. Kredi notu sorgulama paketleri limitine göre ikiye ayrılabiliyor. Klasik olan paketler aylık 5,25 TL olup yıllık 54 TL dir. Bir puan sorgulama paketi de sınırsız sorgulamaya sahip olan GOLD TAKİPÇİ paketleridir. Bu paket ile sınırsız olarak KKB kredi skoru sorgulamaları yapılabilmektedir. Paketin aylık bedeli ortalama 8,25 TL yıllık ise 99 TL dir. Bu paketleri az öncede belirtmiş olduğumuz gibi, yalnızca KKB’nin sitesinde yani findeks üzerinden alabilirsiniz. Ücretlerde bir indirim söz konusu değildir ve risk analizlerinize kadar mail adresinize gönderilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir