Düşük taksitlerle konut almanın yolları

Konut Kredisi Dosya Masrafı İadesi Nasıl Alınır?

Posted on

Son günlerde en çok konuşulan konulardan birisi konut kredisi çekerken banka tarafından kesilen dosya masrafları nasıl geri alınıyor? Yargıtay kararlarına göre bankalar gerekçe olmadan dosya masrafları alamıyor. Aldıkları dosya masraflarını da geçmişe dönük olarak iade etmeleri gerekiyor. Milyonlarca kredi kullanan kişilere banka kredi dosya masraflarını ödemek istemiyor. Bu yüzden bu dosya masraflarını almak için kredi çeken kişinin yazılı olarak dilekçe ile müracaat etmesi gerekir.

Konut kredilerinde kesilen dosya masraflarını almak için ilk önce kredi çektiğiniz bankaya gidip kredi sözleşmesini istiyorsunuz. Kredi sözleşmesinde kesinti ve masraflar bölümünde dosya masrafı olarak ne kadar kesildiği açıkça belirtilmiştir. Kesilen miktarı belirleyip tüketici hakem heyetine yazılı olarak müracat ediyorsunuz. Müracat esnasında hangi bankadan ne kadar kredi çektiğinizi bu çekim sırasında sizden ne kadar kesinti yapıldığını yazıyorsunuz.

Tüketici Hakem Heyeti bankaya 15 gün içinde açıklama yapması yönünde bildiri gönderiyor. Bankalar 15 gün içinde açıklama yapıp dönüş yapmadığı taktirde tüketici hakem heyeti karara bağlayıp sizi haklı bularak bu parayı alabilmeniz için size icra yolunu açık tutuyor. Tüketici Hakem Heyet kararını bankanıza götürdüğünüzde bankanız size gerekli ödemeyi yapıyor. İcralık olması durumunda ödeyeceği miktar artacağı için banka direk ödeme yapıyor.

Konut Kredi İadeleri İçin Nerelere Başvuru Yapmak Gerekir ?

5650 TL altındaki dosya masrafları için yaşadığınız bölgedeki kaymakamlık içinde yer alan hakem heyetine gidebilirsiniz. 5650 TL üstündeki miktarlar için tüketici hakem heyetlerine gitmeniz gerekir. 2019 yılında düzenlenen kanun değişikliği ile bu miktar 8480 TL çıkartılmıştır.

Konut Kredilerinde Ne Kadar Kesinti Yapılır ?

Bankalar kredi verirken verdiği kredinin binde 5 oranında dosya masrafı kesintisi yapıyor. Dolayısıyla 100 bin lira kredi çeken birisinden 500 lira kadar dosya masrafı kesilmiştir. 500 liradan fazla tutan kesintiler için iade alma hakkınız vardır. İade almak için bankayla mutlaka irtibata geçmelisiniz. Bankaya iade talep formunu iletmeniz ve bankadan red cevabını almanız gerekir. Bankaya müracat etmeden direk tüketici hakem heyetine gitmeniz doğru değildir.  Dosya masrafı altında yapılan kesintileri alabilirken işlem ücreti adı altında yapılan kesintileri geri almanız mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir