Konut Kredisi Düşecek mi?

Posted on

Gayrımenkul alanında yapılan yatırımların bir hayli artış göstermesi, bankaların da bu alanda planlamalar yapmasına zemin hazırlamıştır. Konut sahibi olmak isteyen bireylere verilen konut kredileri, bu konuda sıkça başvurulan bir yöntemdir. Gayrımenkule yatırım yapmak isteyen bireyler kredi çekerek ev sahibi olmakta ve evi kiraya vererek, evin kredi borcunu kapatmaktadır. Üstelik 120 ay gibi bir vade imkanı tanınması da, ayrıcalıklı olarak sunulmuş bir hizmettir. Kredi borcunu bitiren bireyler, sorunsuz ev sahibi olmaktadır. Konut kredisi almak için, yüksek miktarda kredi notuna sahip olmak ve düzenli gelire sahip olmak gereklidir.

Konut kredisi faiz oranları düşecek mi?

2016 yılı civarında sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın faizleri dip seviyelere indirim talimatı için, ilk olarak devlet bankaları harekete geçti. %1.20 ile %1.25 oranında olan faizler, %0.8’lere kadar düşürüldü. Doğal olarak bu düşüşü gören diğer bankalar, hareket geçti ve eş zamanlı olarak konut kredisi faizlerini düşürdü. Bu kapsam altında devam eden süreçte %0.80 oranında bir faiz ile kredi çekmek mümkün.

Konut kredilerinde yaşanan bu düşüş, ilerleyen zamanlarda yapılacak olan yeni düşüşlerin zeminini hazırlamıştır. Cumhurbaşkanımızın bu talimatı ile, yeni bir düşüş yaşanması söz konusu.

Ev fiyatları yükseliyor ama acele etmeyin!

Asgari ücretin, emekli ve memur maaşının herhangi bir değişikliğe uğramamasına rağmen, piyasada yer alan bazı emlakçılar ve ev sahipleri, faizlerin düştüğünü görünce eş zamanlı olarak evlerin fiyatlarını yukarı seviyelere getirdiler. Önceki yıllarda 120 bin lira civarına 3+1 bir ev rahatlıkla alınabiliyordu. Fakat bu durumu kâra çevirmek isteyen kişiler, aynı ev için 200 bin ciarında para istemeye başladılar. Ticarin helal olduğunu biliyoruz fakat bu durum biraz üç kağıtçılığa giriyor. Bu evleri almak isteyen aileler, 10 yıl gibi bir sürede para biriktirebiliyorlar. Fiyatları bu denli yükselten kişilerden ev alınmaması gerekiyor. Bu konuda dikkatli olmak ve acele etmemek gereklidir. Bir evin değeri neyse, o paralar verilmelidir. Konut kredileri ne kadar oranla düşerse düşsün, bilindiği gibi herşeyin bir bedeli var.

Temelden girme olayı tarihe karıştı!

Motgage kredisinden faydalanarak bina yapılmadan temelden girmek eskiden çok güzel kar getiren bir durumdu. Öyle ki evlerin temelinden alınması durumunda fiyatlar 70-80 bin TL civarında olurken, inşaat tamamen bittiği zaman 120 bin TL’ye kadar ulaşmaktadır. Günümüzde inşaat sektörünün devleri, paraya ihtiyaç duymadıkları için temelden girme konusunda pek bir indirim yapmamaktadır. Fakat inşaat sektörüne yeni giriş yapan firmalar, paraya ihtiyaç duydukları için temelden giren bireylere düşük fiyatlar sunmaktadır. Fakat söylemek isteriz ki, bilinen bir inşaat şirketi ile, tanınmayan bir şirket arasında yüksek oranda güven farkı vardır. Temelden giriş yapılan bir konut, aldatmaca ile projede gösterildiği gibi olmayabilir ve sürprizle karşılaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir