Düşük taksitlerle konut almanın yolları

Konut kredisi faiz oranları Güncel

Posted on

Ülkemizde konutlarda meydana gelen artışlar, her geçen gün dha fazla ileri seviyelere taşınmaktadır. Buna bağlı olarak konut inşası alanında, ülkenin ekonomik politikaları da geliştirilmektedir. Aynı zamanda bu anlamda ülkemiz bireylerinin de konut sahibi olabilmesi için, farklı fırsatlar sunulmaktadır. Sunulan fırsatlar kapsamında konut kredilerinin hesap değerleri de yer almaktadır. Hem ülkemiz sınırları içerisinde yer alan yatırımcılar hem de yabancı yatırımcılar için belirlenen değerler, en güncel halleriyle ilgilileriyle paylaşılmaktadır.

Buna bağlı olarak konut yatırımcıları gerekli değerleri takip ederek, kendi bütçeleri kapsamında girişimlerde bulunmaktadır. Bu alanda ilgililerin en çok merak ettikleri konular arasında konut kredisi faiz oranları yer almaktadır. Konut kredisi faiz oranları, taşınmaz üzerinden yapılan ipotek değerlerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Konut kredisi ödeme işlemleri tamamen gerçekleştiği anda, ipotek edilen taşınmazın ipotekliyi de kaldırılmaktadır.

2019 Yılı konut kredisi faiz oranları

Konut kredisi için pek çok banka, farklı değerlerin belirlenme işlemlerini gerçekleştirmektedir. Kredi ödemelerinde talep eden kişi üzerinden bir taşınmaz ipotek edilmektedir. Taşınmazın ipotek edilmesi, kredinin ödendiği anda tamamen kaldırılmaktadır. Konut kredilerinde en çok tercih edilen bankalar; İş Bankası, Ziraat Bankası gibi bankalar olmaktadır. Bu anlamda İş Bankası; 1.000 TL’lik bir konut kredisi için %1.05’lik bir faiz oranı uygulamaktadır. Aynı zamanda bu kredi olanağı içerisinde aylık ödeme yapılmakta ve kredi vadesi 12 ay üzerinden hesaplanmaktadır.

Ziraat Bankası; 1.000 TL kredi talebi dâhilinde, 12 ay vade ile %0.88’lik bir faiz oranı belirlemektedir. Aynı zamanda kredi için yıllık maliyet oranı da, %25, 2252 olarak belirlenmiştir.

Garanti bankası ise; 1.500 TL’lik kredi talebi kapsamında, 10 aylık vade ile %1.09 faiz oranı belirlemiştir. Buna bağlı olarak aylık taksit ödemesi, 2.247 TL olarak hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalar kapsamında konutun toplam maliyeti ise, 269.640 TL olarak verilmektedir.

Konut kredisi talebinde bulunmak isteyen bireyler, gerekli faiz oranlarını da göz önünde bulundurarak banka tercihlerini yapabilmektedir. Bu anlamda konut sahibi olmak isteyen bireyler, en düşük faiz oranlarıyla çalışan bankaları tercih etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir