Kosgeb ile iş kurmak istiyorum ne yapmam lazım?

Posted on

Kosgeb desteği alarak iş kurmak istiyorum diyorsanız, eğer doğru yerde olduğunuzu sizlere söylemek isteriz. Öncelikli olarak KOSGEB kredisi ile bu krediyi almak için, doğru adımlar atmanız gerektiğinin altını çizelim. Çünkü kosgeb kredilerinde muazzam bir planlama yapılıyor. Herkes bu krediyi alamadığı gibi, doğru adımlar uygulanmazsa da başarısız sonuçlar alınıyor. İlk olarak iş kurmak için aşağıdaki adımları uygulayınız.

Hangi işe başlayacağınıza karar verin!

İlk olarak nasıl bir iş kuracağınızı aklınızda şekillendirin. Hangi iş fikrini düşünüyorsanız, o işte başarılı olunacak alanları bulun. Çünkü yanlış bir seçim yaparsanız, sizlerin başarısız olma ihtimali çok yüksektir. Nasıl bir iş kuracağınıza karar verdiyseniz, diğer adıma geçebilirsiniz. Bu arada mutlaka popüler olan alanları değerlendirmenizi öneririz.

Size en uygun gelen yeri araştırın

Yeni bir işe adım atmak isteyen girişimcilerin kafasını karıştıran sorulardan bir tanesi de, mekan seçimidir. Mekan ne kadar işlek bir alanda olursa, elde edilen kar oranı da eş zamanlı olarak iyi olacaktır. Mekanınızı bulduktan sonra diğer adıma geçiniz.

Aldığınız herşeyi fatura olarak saklayın

Kosgeb kredisi almadan önce, aldığınız toplu iğneye kadar faturalandırma yapmanızı öneririz. Çünkü süreç değerlendirmesinde, yalnızca faturalandırma üzerine destek veriliyor. Bu arada hizmetin parası ödenmiyor. Sadece satın alınan ürünler için destekler veriliyor. Faturalandırma yaptım ve işyerimi kurdum diyorsanız, diğer adıma geçiniz.

Kosgeb’e başvuru açın

Herşey tamamlandıktan sonra, kosgeb’e resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapın. Bu arada girişimcilik eğitimini de unutmayın. Katılmanız gereken 34 saatlik bir ders vardır. Bu dersi de, işyerinizi açtıktan sonra değil de, öncelikli olarak almanızı öneririz. Verilen sertifakayı, mutlaka saklayınız çünkü sizlere lazım olacak. Bu adımdan sonra diğer adıma geçiniz.

Detaylı bir iş planı hazırlayın!

Aslında bu planı, daha işin en başında yapabilirsiniz. Ne gibi işler yapacaksınız? Topluma ne gibi faydalaraınız olacak? Neler satacaksınız? Tedarik zinciriniz nasıl olacak? Nasıl bir kar marjı koyacaksınız? Ne gibi süreçler işleyecek bunları tek tek dosya haline getirin. Aklınıza ne geliyorsa dosyaya ekleyin. Çünkü zengin bir içerik, daima bir adım öndedir ve ön planda tutulur. İş planı hazırladıktan sonra diğer adıma geçiniz.

Değerlendirme sürecinde sabır olun

Değerlendirme süreci genel olarak 1 ay kadar bir süre kadar devam edebiliyor. Bu süre zarfında online hizmetler üzerinden başvurunuzu görebilirsiniz. Eğer bir yanlış veya karşılanmayan durum olursa, bunu düzeltmeniz için sizlere geri gönderebilirler. Bu yüzden devamlı bir takip aşaması içerisinde olmalısınız. Başvurunuz tek bir hatanız yüzünden bile iptal olabilir. İşte tam da bu noktada, önceki adım olan İş Planı Hazırlama aşamasını iyi yapmanızı öneririz.

Onay sürecinde heyecanınıza yenik düşmeyin!

Onay sürecine geçtikten sonra, paranız 3 aya kadar hesaba yatabilir. Bu süreç genel olarak uzayabilir ya da kısalabilir. Ama kosgeb kredisi, işyerinin açtıktan sorna verildiği için, gereken para en son sizlerin hesabına geçmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir