Kosgeb projesi onaylanmayınca nasıl itiraz edilir?

Posted on

Ülkemizde sosyal ihtiyaçların ve ekonomik ihtiyaçların karşılanabilmesi amacı ile orta ve küçük ölçekli işletmelerin etkisi ve sanayideki payını oldukça iyi seviyelere çıkarmak için, KOSGEB kurulmuştur. KOSGEB ayrıca bu işletmelerin rekabet güçlerini ve seviyelerini arttırma amacı olan bir kurumdur. Bir diğer hizmeti ise; KOBİ’lerin rekabet düzeyini hızlıca arttırmak, kurumsallaşma ve Ar-Ge gibi mevzularda kendilerini geliştirmeleri için tam destek vermektir.

Kosgeb kredi ve hibelerinin alınabilmesi için, bilindiği üzere zorunlu eğitimlerin tamamlanması ve projenizin uygun olması gerekiyor. Eğer projeniz uygun değil, sizler bu krediyi alamazsınız. Peki bizlere yöneltilen bir soru üzerine yoğunlaşalım. Onaylanmayan KOSGEB projesi nasıl itiraz ediliyor?

Kosgeb rakabet düzeyini ve eşitliği sağlamak adına, her girişimciye destek veriyor. Yani sizlerin bu işi yapmaya kararlı olduğunu görmek istiyor ve sizlerden iş planı formu talep ediyor. İş planınız belki 50 belki 100 sayfa olabilir. Ama projeniz bu konuda yetersiz kalıp, uygunluk da almayabilir. KOSGEB yetkilileri hibe ve kredi konusunda, oldukça sert bir tutum göstermektedir. Yani sizin iş planınızı ince eleyip sık dokuyor.

Fakat projeniz uygunluk olmadı yalnız başka aynı proje, krediyi ya da hibe kullanmış. Bu durumda itiraz etmeniz ve yeniden değerlendirme sürecine tabi tutulmayı isteyebilirsiniz. Zaten düzeltmeniz gereken alanlar var ise, bu size bildirilir. Yani düzeltmeniz için sizlere zaman verilir. Fakat direk reddediliyor ve sizlerde buna karşı gelmek istiyor yani Onaylanmayan KOSGEB projesi nasıl itiraz ediliyor? Diyorsanız, itiraz formu doldurmanız gerekiyor.

Onaylanmayan projeye itiraz etmek istiyorum

İlk olarak KOSGEB’in resmi internet sitesi üzerinde, birkaç dilekçe formları var. Bunların içerisinde itiraz dilekçelerini de bulabilirsiniz. Ama itiraz nedeniniz oldukça kuvvetli ve kanıtlı olmalı ki, sizlerin itirazı kabul edilsin. Formu doldurup ıslak imza attıktan sonra, sizlere en yakın KOSGEB şubesine giderek formu verebilirsiniz. Ya da evraklarınızı ilettiğiniz, herhangi bir kurum olabilir. İtirazlarınız ise, Yeni Girişimci Desteği İtiraz Komisyonu tarafından değerlendirilir. Bu işlemin süresi genel olarak, 1 aya kadar uzayabiliyor. Yani sizler sürekli şubeyi arayıp, baskı yapınız. Aksi takdirde sizlerden herhangi bir çaba görmeyen KOSGEB, değerlendirmeye almayacaktır. İtiraz ederken, işinizi kaliteli olarak anlatmanız ve itiraz etme nedeninizi de uygun yolla aktarmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir