Kredi Çekebilmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekir
Kredi Çekebilmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekir

Kredi Çekebilmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekir?

Posted on

Bazen günlük ihtiyaçlarımızı karşılamak veya ev, araba gibi gayrimenkulleri edinmek için bankalara başvurarak kredi kullanıyoruz. Günümüzde bu gibi ihtiyaçları nakit olarak edinmek daha da zorlaşmış durumda. Bankalar aracılığıyla bu yüksek meblağlı ihtiyaçları edinmek hemen her kesimden insan için daha kolay. Fakat bankalara gittiğimizde verilen kredinin geri ödemesini teminat altına almak için kefil, gelir belgesi, aldığınız ev, araba ipotek altına alınmakta. Gelir belgesinde istenende bu gelirin resmi belgelenmesi bunun en kolay yolu da sigortalı olduğunu belgelemek. Peki kredi çekebilmek için kaç aylık sigortalı olduğumuzu belgelendirmemiz gerekir? Kaç aylık sigorta geçmişi olana kredi verilir? Çekilecek para oranında sigortalılık sürelerinin uzun olması isteniyor mu?

Kredi Çekerken Gelirimle İlgili En Önemli Şey Nedir?

İhtiyaçlarımızı karşılamak için bankalardan çektiğimiz kredilerde istenen belgeler arasında yer alan gelir belgesi ve sigortalı olduğunuzu gösterir belge, kredi notunuzla birlikte en önemli evrakları oluşturmakta. Bankalar kredi notunuz üzerinden daha önce ne kadar kredi kullandığınız bu kredileri ödemeden herhangi bir sıkıntı ile karşılaşıp karşılaşmadığınız veya bu kredilerin geri ödemelerinde ödeme yapmayıp ipoteklerle borcun ödenip ödenmediğini görebilmekte. Krediye uygun olup olmadığınızı kontrol eden banka size vereceği kredi limiti ve vade süresini ise gelir düzeyiniz ve düzenli bir yere bağlı sigortalı çalışıp çalışmadığınız ile ölçüyor. Kazancınızı resmi olarak sigortanızın kaç lira üzerinden yatırıldığıyla tespit ederek bu rakamları resmi gelir olarak kabul ediyorlar. Memurlarda örneğin öğretmenlerde ek ders ücretleri de bu gelire katılmakta çünkü bu ücretler kişilerin vergi dilimlerini de etkilediği için kişilerin yıllık gelir geliri içine katılmakta. Sizin de yıllık gelir verginizi etkileyen bir geliriniz varsa bunu bankaya beyan ederek çekeceğiniz kredi limitini arttırabilirsiniz. Gelirinizin resmi bir çerçevede ne kadar olduğunun tespitinden sonra banka bu gelire ne kadar süredir sahip olduğunuzu araştırıyor. İşte burada kaç aylık sigortalı resmi bir gelire sahip olduğunuz önem kazanıyor.

Kredi Çekebilmek İçin Sigorta Şartı
Kredi Çekebilmek İçin Sigorta Şartı

Kredi Çekerken Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerek?

Bankalar kredi limit ve vadelerini belirlerken baktıkları kıstaslar arasında en önemli olan sürekli gelir durumu krediyi alıp alamayacağınızın en önemli göstergelerinden biri. Bu gelirin yani resmi olarak kaç aydır sigortalı gözüktüğünüzün tespitini Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden prim yatırıldığının gösterilmesi yani resmi sigortalılık süreniz. Bir krediden yararlanabilmeniz için en az kaç aylık sigortalı süreniz olması gerekiyor? Bankalar ihtiyaç kredisi gibi daha az limit ile çekeceğiniz ve gelirinize göre çok zorlanmadan ödeyeceğiniz krediler için sizden içinizde bulunduğunuz dönemden 2-3 aylık geriye dönük sigorta dökümünüzün tespitini talep ederler. Bu süre limitin artması veya her bankanın uygulaması ve kampanyasına göre artabilir. Bankalar bu süreyi genelde en uzun 6 aylık süreler için istemektedir. Eğer kredi notunuz temiz ve Ocak ayında bir işe girmişseniz Mayıs ayı içerisinde bir bankadan kredi kullanmanız mümkün.

Sigortalı sürem tutuyor kesin kredi çıkar mı?

Bankaların istediği sürede sigortalı gözükmeniz kredinin kesin tarafınıza çıkacağı anlamına gelmiyor. Daha önceki kredilerinize göre şekillenen kredi notunuz ve gelir düzeyinizde almak istediğiniz kredide çok önemli. Mesela 1 yıllık sigortalı ve 4000 TL gelire sahip birine kredi notunun kötü olması nedeniyle kredi çıkmazken 6 aylık sigortalı ve 3000 TL gelire sahip birine sigorta çıkabilir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarında sigorta primlerinizin almakta olduğunuz maaşın karşılığında yatması da kredi almanızı kolaylaştıracaktır. Her ne kadar yasal olmasa da bazı işyerinde sigorta primleri kişilerin maaşları karşılığı değil asgari ücret karşılığı yatırılmakta olup bankalar resmi rakamlar olarak asgari ücretleri kabul etmektedir.

11 thoughts on “Kredi Çekebilmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekir?

 1. İş yerinde şu an için 2 aylık çalışmaktayım. Daha önceden hiçbir sıkıntım olmadı. Daha doğrusu bankalar ile ilk kez tanıştım diyebilirim. Acaba kredi onayım hemen çıkar mı? Denemek istemiyorum çünkü ret alınca hemen sicile olumsuz işleniyormuş.

  1. Bankalara ve çekeceğiniz kredi miktarına göre değişmekle birlikte 2-6 ay aralığında bir sigortalı çalışma geçmişine sahip olmanız istenmektedir. Yüksek bir miktar çekmeyi düşünüyorsanız, 6 ayı tamamlamanızı tavsiye ediyoruz.

 2. Kredi çekme işlemlerinde limit belirleme nasıl oluyor. Benim ücretim aylık 3400 civarı en son olarak ben ne kadar kredi alabilirim. İşyerinde yaklaşık 7 yıldır çalışıyorum.

  1. Çekebileceğiniz kredi miktarı vade durumuna göre değişmektedir. 36 ay vadeli olarak 40 bin TL kredi çekebilecekken, 60 ay vadede bu miktar 60 bin TL civarına kadar yükselebilir.

 3. Yaptığınız bilgilendirmeler için bir tüketici olarak sizlere teşekkür ediyoruz. Bankaların bizlere yaptıkları oyunların arka yüzünü bizlere anlatıyorsunuz. Bilgilendirmeler için sizlere minnettarız. Teşekkürler

 4. Gelirlerimiz illaki kayıt altında olması mı gerekiyor. Mesela benim kira gelirim var ama bunu ben belgelendiremiyorum. ne yapmam lazım.

  1. Bankanın kayıt altına alınmayan bir gelire göre hareket edeceğini düşünmüyorum. O yüzden kiranızı banka aracılığıyla alırsanız hem kayıt altına alınmış olur.

 5. Kredi çekiminde yıllık değilde aylık gelirler baz alınıyor diye biliyorum. Ancak kobi kredilerinde yıllık faaliyetlere göre hesaplamalar yapıldığı söyleniyor. Acaba bizde yıllık gelir bazında kredi başvurusunda bulunsak daha fazla nakit alma imkanımız olur mu?

  1. Şahsi olarak başvurularda aylık bazda hesabınıza yatan yada belgelediğiniz gelir dikkate alınır.

 6. Bankaya başvuru yaptığımızda tüm gelirlerimizi belgeledirebilirsek şayet kredi çekimlerinde ne kadar nakit alabiliriz. Belirli bir oran var mı? Mesela memurlarda maaşlarının 20 katı kadar kredi verilir deniliyordu. Bizim için ne olur?

  1. Bankaların ihtiyaç kredisinde üst sınırları olabilmektedir. Normalde 100-150 bin bandında kredi alabilecek maaşa sahip olsanız da birçok bankanın uyguladığı 50 bin ya da 75 bin TL gibi üst sınırlara takılabilirsiniz. Bankaların kredi verirken uyguladıkları genel formül, ödenen taksidin maaşın %60’ını geçmemesi şeklindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir