Kredi Kartı Aidatlarının Kolay Bir Şekilde Geri Alınması
Kredi Kartı Aidatlarının Kolay Bir Şekilde Geri Alınması

Kredi Kartı Aidatının Kolay Bir Şekilde Geri Alınması

Posted on

Alışverişlerimizde bize sunduğu kolaylıklar ve taksit imkanıyla kredi kartları artık hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline dönüştü.  Bu kartların düşük meblağlar için şifresiz dokunmatik özelliğiyle ödeme yapma özelliğinin eklenmesiyle de günlük yaşantımızda artık nakit para taşımayacak bir konuma gelmiş bulunmaktayız. Ayrıca internet alışverişlerinin payının günden güne artması ile de hem bir zorunluluk hem de bir kolaylık olarak sürekli elimizin altındalar. Ödeme zamanlarında gecikme olmaması yani kredi kartı kesim tarihi sonrası on gün içerisinde dönem borçlarını ödediğimiz sürece kredi kartlarının bize ekstra bir maliyeti yok diyebildik! Ah bu aidat ücreti yani yönetmelik değişikliğinden sonra yeni jargonda yıllık üyelik ücreti adı altında geçen ücretleri olmasa. Bu makalemizde kredi kartı yıllık üyelik ücreti yani halk diliyle kredi kartı aidat ücreti nedir ne değildir ve en önemli soru olan bu Kredi Kartı aidatları geri alınabilir mi? Kredi kartı aidatlarını en kolay şekilde geri almanın yolu nedir? Kredi kartı aidatı geri alma yolları nelerdir? Sorularına cevap arayacağız.

Kredi Kartı Aidat/Yıllık Üyelik Ücreti Nedir? Yasal Mıdır?

Yasa değişikliğinden önceki adıyla Kredi kartı aidatı, kart kullanımınız yani harcamalarınız dikkate alınarak her bankanın belli dönemlerde ki genelde sene de bir defa banka tarafından kredi kartı ekstrenizde hizmet bedeli ve benzeri isimlerde kesilen ücret olarak gözükmekteydi. Bankalar hizmet veriyoruz bununda bir bedeli olmalı gibi sözlerle kendilerini savundukları bu hizmetten toplamda yıllık 4-5 milyar TL kadar bir gelir elde etmektedirler.

İşte bu yasa değişikliği öncesi kesilen bu ücret imzaladığımız kredi kartı sözleşmelerinde ufacık yazılarla belli bir harcama yaparsanız zaten alınmayacak vaatleriyle kesilmekte ve peşine düşen vatandaşlar tarafından gerekli mücadele verildikten sonra geri alınmaktaydı. Çünkü bu hizmetin yasal bir dayanağı yok sadece bankaların sözleşmelere koyduğu bir maddeden ibaretti. Yargıtay 13. Hukuk Dairesince 2015 yılında verilen bir kararda kredi kartı aidatlarının geri dönük olarak alınabilmesinin önü açılmış oldu. 10 seneye geriye kadar bu kredi kartı aidatları geri alınabilir hale gelmiştir. Daha sonra bu konunun çok gündeme gelmesi neticesinde konuyla ilgili düzenleme yapılma yoluna gidildi. Yapılan düzenlemeyi yorumlamayı size bırakarak konuyu açıklayalım. İlk önce “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun”un 31. maddesinin 3 üncü fıkrasına; Kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır. İbaresi eklendi. Doğal olarak aslında hiç Kanunda yeri olmayan ama bu ibareyle kanuna giren bir yıllık üyelik aidatı adı altında bir ücret tanımlandı. Bankalar buradaki “tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır” ibaresinden yola çıkarak Kanuna dayandırarak yıllık üyelik aidatı alabileceğimiz kartlarda piyasaya sürebiliriz dediler. Yani aslında yasal dayanağı olmayan bu ücrete yasal bir dayanak getirilmiş oldu.

Daha sonra 3 Ekim 2014 tarihli “Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usûl ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” çıkarılmış ve Banka ve kredi kartı ücretleri başlıklı 11. maddesinde konu açıklığa kavuşturulmuştur. Burada ilk fıkrada kanundaki madde olan  “Kart çıkaran kuruluşlar, yıllık üyelik ücreti ve benzeri ad altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır.” ibaresi eklenmiştir. Yine aynı madde de Finansal tüketiciler kredi kartı iptal talebinde bulunduğunda yıllık üyelik aidat borcu gerekçesiyle kartın kapatılmamasının yasal olmadığı, Banka kartları ile sanal kredi kartlarından yıllık üyelik ücreti alınamayacağı, yıllık üyelik ücretine tabi olacak kredi kartlarının özelliklerine göre yıllık olarak belirlenen tutar kadar ücretlendirilebileceği, asıl karta bağlı her bir ek kredi kartının yıllık üyelik ücreti, asıl kartın yıllık üyelik ücretinin yüzde ellisini geçemeyeceği,  kredi kartı yıllık üyelik ücretinin tüketiciyi borçlandırıcı nitelikteki ilk kullanımı müteakip ve yıllık olarak tahakkuk ettirilebileceği ve kesintisiz 187 gün işlem görmeyen yani hareketsiz kredi kartları için hareketsiz kaldığı sürece yıllık üyelik ücreti alınamayacağı yönetmelikle güvence altına alınmış oldu. Görüldüğü üzere tüketiciye bazı yasal hak ve güvenceler getirse de bu şekilde yasada yer almayan bir ücret yasalaşmış oldu. Burada iki yorumda bulunulabilir.

Birincisi yasa ile tüketicinin hakları belirlenmiş ve isterse ücretsiz kredi kartı kullanabileceği güvence altına alındı. İkinci yorum ise yasada olmayan bir ücret yasaya girerek bankalara dayanak sağlanmış oldu. Yorum sizin. Burada bizi ilgilendiren kısmın ücretsiz kredi kartlarının çok boş olduğu neredeyse bankalar tarafından sizin yıllık üyelik ücretine tabi kredi kartına muhtaç bırakması. Çünkü yıllık üyelik ücreti olmayan kartlar adeta boş diyebileceğimiz bize kredi kartı kullanımımızın en temel sebebi olan taksit imkanından mahrum, herhangi bire para puan, bonus lira vb. hediyeler içermeyen ve nakit avans dahi çekemediğimiz veya çok yüksek bir kredi ile çekebildiğimiz kartlar olması. O zaman yine yıllık üyelik ücreti olan kartlara yöneliyoruz. Peki bunların kredi kartı aidatlarını nasıl geri alabiliriz. Şimdi buna bir göz atalım.

Kredi Kartı Aidatlarını Geri Alma
Kredi Kartı Aidatlarını Geri Alınması

Kredi Kart Aidatı / Yıllık Üyelik Ücreti – Aidatı Geri Alınma Yöntemleri

Alışverişlerimizde bize kolaylık sağlayan kredi kartlarımızın can sıkıcı kısmı olan Kredi Kart Aidatı / Yıllık Üyelik Ücreti – Aidatı geri almak için neler yapmamız gerektiğine geldiğimizde; eğer kredi kartınızı 2014 yılındaki mevzuat değişikliğinden önce aldıysanız işiniz tabi ki daha kolay. Çünkü bu tarihten önceki sözleşmenizde bu alınan para yasal bir dayanağa bağlanmadığı için hala eski şartlarla kartınıza sahipsiniz ve geri iade talebinde bulunduğunuzda daha kolay bir çözüme ulaşacaksınız. Öncelikle eski kartınıza sahip çıkmanızı ve bankanın size yeni sözleşmeyle daha avantajlı bir kart verme isteğine kanmamanızı tavsiye ederim. Öncelikle eski kartların aidat ücretlerinin nasıl alınacağını inceleyelim.  

Yargıtay 13. Hukuk Dairesince 2015 yılında verdiği karar üzerine 10 yıl geriye dönük aidat kesintilerini alabilmek için para kesintisinin gözüktüğü ekstrelerinizi bulmanız gerekli. Yani ekstrelerinizi biriktiriyorsanız ve bu nedenle size istifçi gözüyle bakan arkadaşlarınıza bir bıyık altı gülüş atabilirsiniz. Çünkü eğer ekstreleriniz yoksa bankadan talep edebiliyorsunuz fakat bankalar kart aidatınızı geri almak için bu talepte bulunduğunuzu bildiklerinde sizden her ay ekstresi belli bir ücret talep ettiğinde alacağınız paraya yakın bir masraf çıkmakta. Eğer hangi ayda para kesintisi yapıldığını biliyorsanız sadece her yılın o ay ekstresini isteyerek daha az maliyetle bu işi çözebilirsiniz. İlk önce bankaya bir dilekçe ile başvuruyorsunuz. Onlarda bu paranın yasal olduğu gibi şeyler söylüyorlar ve sonunda tüketici hakem heyetine benzer bir matbu dilekçe ile başvurup paranızı geri alabiliyorsunuz.

2014 yılındaki Kanun değişikliği ve kredi kartı aidatının yani yıllık üyelik ücreti yasal hale geldiği için bu kanun değişikliği sonrası kesilen aidatları yasal yollardan almak zorlaştı. Çünkü kredi kartı almak için veya kredi çekerken verilen kredi kartlarının başvurusunda eskiden sözleşmenin son sayfasına tek bir imza atılıyordu. Bunu kullanan tüketiciler ben kredi çekerken ayaküstü hemen sözleşmeyi imzalatıp okutmadılar, kart vermeden kredimi vermediler vb. başvurularla aidat paralarını geri aldıklarından yeni sözleşmelerde bankalar her sayfayı imzalatmakta ve neredeyse her sayfaya el yazımızla okudum, anlıyorum, kabul ediyorum, gibi ibareler yazdıklarından artık bu paraları almak zorlaştı. Bu sebeple yapmamız gereken dikkatli hareket etmek. İlk olarak maaş hesabınızın olduğu banka adınıza bir kredi kartı göndermektedir ve bu kredi kartlarından maaş müşterisi olduğunuz süre boyunca aidat alınmamaktadır. Daha sonra maaş aldığınız banka değişse de müşteri hizmetlerini aradığınız taktirde eğer harcamalarınız da belli bir düzeyde ise banka sizden aldığı aidatı iade veya para puan vb. olarak iade etmektedir. Bazı bankaların müşteri hizmetlerine aşağıdaki numaralardan ulaşabilirsiniz;

Ziraat Bankası 444 0 000

Denizbank 444 0 800

QNB Finansbank 444 0 900

Garanti BBVA Bankası 444 0 333

Halkbank 0850 222 0400

Türkiye İş Bankası 444 02 02

Vakıfbank 444 0 724

Şekerbank 444 78 78

Yapı Kredi Bankası 444 0 444

AkBank 0850 222 25 25

Eğer maaş müşterisi olmayan bir bankanın kartını kullanıyorsanız yine bankaların müşteri hizmetlerini arayarak anlaşma yoluna gidebilirsiniz. Eğer harcamalarınız belli bir düzeyde ve sıklıkta ise sorun çıkmadan paranızı iade alabilirsiniz. Bir başka yolda bankaların size otomatik ödeme talimatı verdiğiniz taktirde kredi kartı aidatı almayacakları teklifleri kaçırmamanız. Hem faturalarınız otomatik ödensin, hem kredi notunuz yükselsin hem de kart aidatından kurtulun. Bir başka yolda bankaların müşteri kaybetmek istemediğini unutmamanız.

Müşteri hizmetlerini arayarak kesinti yapıldığı ve iade istediğinizi kararlı bir şekilde belirtin ve ücret iadesi yapılmazsa kartı kapatmak istediğinizi belirtin, yapabiliyorsanız bankanın genel merkezine – müdürlüğüne ulaşmaya çalışın çünkü müşteri hizmetleri servislerinin çoğu bankaların anlaştıkları firmalar olduğundan size sadece bankaların onlara verdiği kısıtlamalar çerçevesinde yardımcı olabileceklerini unutmayın ve tabiri caizse çata çat kavga edin. En son yol yine yasal süreci işletmek direk tüketici hakem heyeti veya e devlet üzerinden yine tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatlarının Kolay Bir Şekilde Geri Almak İçin Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bu makalemizde başımıza bela olan kredi kartı aidat ücretlerini nasıl alacağımızdan bahsettik. 2014 yılı yasal düzenlemesinden önce geri alınacak kredi kartı aidat ücretleri için dilekçe ekinde kesintinin yapıldığı aylara yönelik ekstrelerle birlikte bankaya başvurunuz ve muhtemel olumsuz cevabı aldıktan sonra hem bankaya verdiğiniz dilekçe ekleri ekstreler ve bankanın cevabı ile Tüketici Hakem Heyetine başvurduğunuz taktirde paranızı geri alabilirsiniz. Banka size bu heyetin onları yasal olarak bağlamadığı gibi söylemleri olduğu taktirde kesinlikle dikkate almayınız ve arkanıza yaslanarak paranızın yasal süre içerisinde geri yatmasını bekleyiniz. Tüketici hakem heyetleri süreçte sizi yönlendirip bilgilendirecektir.

2014 yılı sonrası için ise bu ücret yasal olduğu için hukuki yoldan bir şeyleri başarmak güç olacaktır bu sebeple bankayla anlaşma yoluna gidin. Maaş müşterisi olduğunuz bankanın kartını kullanarak aidat ücretinden kurtulabilirsiniz. Bankaların günümüzdeki rekabet ortamında olduğunu unutmayın ve bunu kullanın. Bankalar düzenli harcaması olan müşterileri kaybetmek istemeyeceklerdir. Bunu kullanarak banka üzerinde baskı oluşturun ve kartı kapatma gibi söylemlerle banka ile olan ilişkinizi koparacağınızı belirtin. Unutmayın müşteri her zaman haklıdır!

19 thoughts on “Kredi Kartı Aidatının Kolay Bir Şekilde Geri Alınması

 1. Bankalar aidatlar konusunda hile yapıyor bence. Benim hesabımdan kart aidatı kestiler dilekçe verince geri ödeme yaptılar. Demek ki geri iade yapılıyor neden kesiyorlar peki. İtiraz etmeyenlerinki bankanın cebine kalıyor. Bankalara aslında sıkı bir denetim geritilmesi gerek. Kafalarına göre para kesiyorlar. Ufak ama yekünde iyi para yapıyor

  1. Dediklerinizin doğruluk payı var. 2014 yılından sonraki düzenleme ile bu konu yasal hale gelmiş oldu o yüzden bu tarihten sonra alınan ücretler için bir şey diyemeyiz. Ama makalemizde belirttiğimiz gibi bankalar müşteri kaybetmemek adına başvuruda bulunan kişilerin hesaplarına para iadesi yapmaktalar.

 2. Bankalar kadar insanları mağdur eden yok bence. Gerçi diyebilirsiniz bulaşmayın almayın. Ama günümüzde ticaret yapmak artık bankalardan geçiyor. Yeni bir düzenleme gelse de bankalar ile işlemlerimiz olmasa daha iyi olmaz mı?

 3. Kredi kartlarının iadesi için telefon görüşmesi yeterli mi? malum bu sıralar tv den izliyoruz devamlı dolandırıcılar var. Yoksa en temizi gidip bankaya dilekçemi vermeli?

  1. İlk önce telefon görüşmesi yapmanızı tavsiye ederim. Kredi kartınızın üzerindeki veya bankaların sitelerinde yer alan müşteri hizmetleri numaraları güncel olduğundan emin olabilirsiniz.

 4. Bankalardan kredi almakta, kredi kartı kullanmakta zulum oldu artık. Herşeye para alıyorlar her işleme para kesiyorlar. Bu kadar rahat davranabilme haklarını hangi kanundan alıyorlar?

 5. Kredi kartlarında puanlama sistemi mevcut. Bankalar bizlere puan karşılığında para veriyorlar. Bir arkadaşım esasında para kesintisi yapılırken bunlara dikkat edip aynı meblağ üzerinden kesim yapıyorlar demişti. Sizce bu doğru mu?

  1. Genelde bankalar kredi kartlarının kullanımı için bir limit belirliyor diyelim ayda 1000 TL harcama yapan birisinden kart aidatı almıyorlar puandan kastedilen bu sanırım.

 6. Bankadan kredi kartı almak istiyorum. Punlama konusunda bilgim yok. Nereden net olarak bakabilirim. Kredi kartı da puana göre veriliyor değil mi?

  1. Findeks ten kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ama sicilinizde bir bozukluk yok ve bankaya sabit yatan bir geliriniz varsa kredi kartı alırken bir sıkıntı yaşamazsınız.

 7. Kart aidatları artık 2020 yılında kalkıyor bilginiz olsun. Bankalar tarafından kart aidatı diye bir kesim olmayacak. Puanlama sistemine dönülüyor.

  1. Şimdilik öyle bir düzenleme yok ama böyle bir gelişme olursa en doğru bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

 8. Kredilerin yıl sonuna daha fazla düşeceği söyleniyor.Aslında bu tür değişiklikler kredi kartlarında faizlerini düşürüyor diye biliyorum. Acaba kredi kartı alımı için yıl sonunu beklesek ne dersiniz?

  1. kart başvurunuzu şimdiden yapıp kartınızın alın. Kartı kullanmadığınız sürece aktif olmayacağı için şimdiden almanızda sakınca yok.

 9. İlk defa kredi kartı alacağım.Bankaya müracat yaptım. Bir iki haftada gelir diyorlar. Biraz heyecan var ne zaman elime geçer. Birde kredi kartından nakit kullanımlar çok tehlikeli oluyor muş. Ne yapmam gerek sizce. Almasam mı acaba

  1. Kredi kartınızı nakit ihtiyaçlarınız kullanmazsanız faiz oranlarıyla karşılaşmazsınız. Kredi kartı düzenli ödendiği ve nakit ihtiyaçları için kullanılmadığı sürece oldukça faydalıdır. Kredi kartınızın geliş süresi bankalara göre değişiklik göstermektedir. 15 gün içerisinde gelmezse bankayı arayarak kredi kartınızın ne durumda öğrenebilirsiniz.

 10. Teşekkürler yazınız sayesinde kart aidatımı geri alabildim. Bankaya müracat edip verdiğiniz bilgi ışığında bayram harçlığımızı çıkarmış olduk. Yaptığınız hizmet için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir