Kredi kartı alabilmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir?

Posted on

Kredi kartları, bankaların müşterilerine sunmuş olduğu, taksit imkanlarını içerisinde barındıran aynı zamanda online harcama imkanı veren ve ödeme kolaylığı sağlayan çip sistemleridir. Kredi kartı alabilmek için, her bankanın aradığı bazı şartlar ve değerlendirmeler bulunmaktadır. Kredi kartı günümüzde artık her yerde geçerli bir araç olup neredeyse herkesin cebinde birden fazla bulunmaktadır. Son yapılan araştırmalara göre, Ülkemizde aktif olarak 65-70 milyon kredi kartının kullanıldığı tespiti yapılmıştır.

Kredi kartı alabilmek için şartlar nedir?

Bankalar kredi kartlarını müşterilerine verirken kolaylık sağlasalar da bu hizmeti sunarken bazı kriterler belirlemişlerdir. İlk olarak sizler düzenli bir gelirinizin olduğunu beyan etmenizi isterler. Düzenli bir geliri olan bireyler, kredi kartı başvurusunda bulunarak gelirinin 4 katına kadar limite sahip bir kredi kartına sahip olabilirler. Bunun dışında biliyoruz ki, kredi kartları sadece 18 yaş ve üstü bireylere veriliyor. Son olarak kredi kartı alırken, kredi notunuza da bakılır. Eğer ödemelerinizi düzenli yapan bir bireyseniz, kredi notunuz yüksektir ve bu şarta göre de kredi kartı alabilirsiniz.

Kredi kartı alabilmek için sigorta şartı!

Yukarıdaki bilgilere ek olarak söylemek isteriz ki, mutlaka sigortanın devam ettiğine dair bir belge olmalıdır. Kredi kartının alınabilmesi için aranan en önemli şart, sigortanın 3 ay ödenmiş olmasıdır. Fakat birçok birey, bu durumu yanlış anlamakta ve kredi kartı başvurusunu işe başladıktan 3 ay sonra yapmaktadır. Bankalar sigortanın başlangıcına bakarlar. Yani sizlerin işe başlama tarihi değil de, asıl önemli olan primlerin ödenme süresidir. Örnek olarak sizlere şu durumu aktaralım. Mesela 10 ağustos tarihinde işe başladınız ve 10 kasım tarihinde kredi kartı başvurusu yapmak için form doldurdunuz. Bu durumda kredi kartı başvurunuz yüksek ihtimal olumsuz sonuçlanacaktır. Bunun nedeni, çalıştığınız şirketin prim ödemesini işe başladıktan 15-20 gün sonra yapmış olmasıdır. Bu durumda 10 aralık tarihinde kredi kartı başvurusu yapmanız gerekir. Fakat aksi bir durumda, mesela kredi notunuz yüksek ise, işe başladıktan 1 ay sonra bile kredi kartı alabilirsiniz. Bazı bankalar kredi notuna daha çok önem verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir