Kredi Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Posted on

Günümüzde vazgeçilmez bir ödeme aracı olarak varlığını sürdüren kredi kartları, sunmuş olduğu kolaylıklar ile kullanıcı sayısını her geçen gün arttırmaktadır. Özellikle son zamanlarda kredi kartı kullanım sayısı bir hayli artış göstermiş ve yaklaşık 65 milyona kadar ulaşım sağlamıştır. Bununla birlikte kredi kartlarının bilinçsiz kullanıcı sayısı da, her geçen gün artış göstermiştir. Kredi kartı kullanırken ve alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktaların olduğunu söylemek isteriz. Bu noktalara dikkat ederseniz eğer, kredi kartınız başınıza farklı sorunları açmaz diyebiliriz. Fakat bilinçsiz şekilde kullanır ve alırsanız, zamanla içinden çıkılmaz problemler ile karşılaşırsınız.

İhtiyacınızın Ne Olduğunun Farkına Varın!

Kredi kartı başvurusu yapmadan önce kendinize bazı soruları yöneltin. Mesela ‘’Ben neden kredi kartı alıyorum?, ya da benim kredi kartına ihtiyacım var mı?’’ gibi soruları sorabilirsiniz. Eğer cevabınız sizi tatmin ediyorsa, kredi kartı başvurusunu bir an önce yapın. Ama cevap veremediyseniz ve boş laflar söylüyorsanız, kesinlikle kredi kartı almayın.

Size En Uygun Bankayı Seçin !

Kredi kartı başvurusu yapılmadan önce tüm bireyler, çalıştığı bankaya başvuru yapmak isterler. Fakat bu çok yanlış bir algıdır diyebiliriz. Sizin bankanız sizlere yüksek faiz ile güzel mevduat hesapları açmış olabilir veya düşük faiz ile kredi çekme olanağı vermiştir ya da maaşınızı o bankadan alıyor olabilirsiniz fakat kredi kartları için avantajlı olduğu kim söyleyebilir? Avantajlı olan ve faiz oranları düşük olan bir bankayı tercih etmeniz doğru olacaktır. Bu sebepten dolayı bütün bankaları araştırın ve kredi karı başvurunuzu daha sonra yapın.

Kredi Kartı Aidatlarına Dikkat Edin!

Asla yüksek aidatı olan kredi kartlarını tercih etmeyin. Bu tutarlar başta ufak gibi gözükse de, zamanla sizin bütçenizi sarsma tehlikesini içerisinde barındırabilir. Düşük ücretli kartları alın ve ağrısız şekilde kredi kartlarınızı kullanın.

Limit Bilgilerinizi Kendinize Göre Ayarlayın!

Bu noktada ne en düşük limitli kredi kartı alın, ne de en yüksek limitli kredi kartı başvurusu yapın. Bireylerin yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesi de budur. Bilinçsiz başvuru asla yapmayın. Mesela sizlerin bütçesi ne seviyelerde ise bütçenize doğru orantılı şekilde limit başvurusu yapın. Böylece düzenli ilerler ve olumsuz durumların olmasına engel olursunuz. Yani ne şeytanı görün ne salavat getirin.

Faiz Oranlarını Kontrol Edin!

Bankalar arasında sürekli bir araştırma içerisinde olmanızı öneririz. Faiz oranı en uygun olan bankayı seçin. Mesela bankalar günlük gecikme faizi veya ekstra faizleri aktif ederler. Sizin için hangisi daha düşükse, o bankayı seçin ve sadece o bankanın kredi kartını kullanın.

Bilinen kredi kartlarını seçin!

Piyasada herkes tarafından kullanılan kredi kartlarını tercih etmeniz doğru olacaktır. Örnek olarak World, Bonus ve Maximum kartlarını sizlere söyleyebiliriz. Bu kartların neredeyse her işletme içerisinde geçtiğini biliyoruz. Doğal olarak tüm alışverişlerinizde kredi kartınızı kullanabilir ve gerekli durumlarda avantajlı şekilde kullanabilir ve taksit yapabilirsiniz. Bilinmeyen kredi kartlarını kullanmak, sizin için büyük bir risktir diyebiliriz.

Ayrıcalıkları olan kredi kartlarını tercih edin!

Harcamalarınıza göre puan veren bir kredi kartı almak sizin için mantıklı olacaktır. Böylece tüm alışverişlerinizde puan kazanır ve ileriye dönük harcama yapma olanağına sahip olursunuz. Örnek olarak mil veren veya para puan veren kredi kartlarının olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir