Kredi Kartı Bloke Kaldırma İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Posted on

Genellikle alışverişlerimizde verdiği avantajlardan dolayı kredi kartlarını kullanırız. Fakat bazı durumlarda kafa karışıklığından veya başka sorunlardan dolayı kartın şifresini yanlış gireriz. Özellikle birden fazla kredi kartı kullanan ve aynı zamanda bu kartların şifrelerini de farklı olan kişiler kredi kartı şifresini girerken karışıklık yaşayabiliyor.

ATM veya market alışverişleri sırasında kredi kartı şifremizi bir kere yanlış girdiğimiz zaman bir problem olmaz fakat 3 kere yanlış girdiğiniz zaman, kredi kartınız bloke olacaktır.

Kredi kartı şifre bloke edildiği zaman, blokeyi kaldırmadan kart ile bir işlem yapılamaz. Dalgınlıktan veya kafamızın karışıklığı nedeniyle olan bu durumda, kartımızın bir takım güncellemeler yapılması gerekiyor. Her ne kadar sinir bozucu olarak görülen bir durum olsa, bizler için geliştirilmiş güzel bir güvenlik önlemidir.

Peki neden derseniz, kredi kartınız kötü niyetli kişilerin eline geçerse bu kişiler kredi kartı şifrenizi 3 denemeden sonra kredi kartı şifresi bloke olduğu için, deneme yanılma yöntemiyle bulmaları imkansızdır.

Kredi Kartı Şifremi Yanlış Girdim Bloke Oldu Ne Yapabilirim?

Kredi kartı şifresi bloke edilmesi herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Bazen kart şifremizi unutabilir veya aklımıza başka şifreler gelerek hata yapabiliriz. Bu durumlarda da bankalar bizim güvenliğimiz için kredi kartlarını bloke ederler. Bu işlem kredi kartı şifremizi 3 kere yanlış girilmesi durumunda meydana gelmektedir.

Market veya alışveriş yaptığımız mağazalarda kredi kartı şifremizi yanlış girdiğimiz zaman kredi kartımızdan herhangi bir ücret çekilmez ve kart şifresi geçici olarak bloke olur. ATM’lerde de durum bu şekildedir.

Bir ATM’ye kredi kartı borcunuzu ödemeye veya başka bir işlem yapmaya gittiğiniz zaman kredi kartı şifrenizi 3 kere üst üste yanlış girdiğiniz takdirde ATM size işlem yapma imkanı sunmayacak ve kartınızı anında geri iade edecektir. Artık doğru şifreyi hatırlasanız bile, kredi kartlarınız çoktan bloke olmuştur.

Bu durumda bankaların müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı bloke kaldırma işlemleri yapabilirsiniz. Bu işlem sırasında yeni şifre belirlersiniz ve artık o şifreyi kullanırsınız. Fakat müşteri hizmetleri sizlerden kimlik bilgilerinizi doğrulamak için bazı sorulara cevap vermenizi isteyecektir.

Bankalar Blokeyi Kaldırmak İçin Neler İstiyor?

Hangi bankanın kredi kartını kullanıyorsanız, o bankanın müşteri hizmetlerini aramanız gerekiyor. Bunun dışında herhangi bir farklı yöntem ile bloke kaldırma işlemi yapılmıyor. Kredi kartı dolandırıcılık suçları arttığı için, yalnızca telefon bankacılığını kullanmanız gerekmektedir. Müşteri hizmetlerini aradıktan sonra sizlerden gerekli tuşlamalar istenecek ve müşteri temsilcisine bağlanacaksınız.

Müşteri temsilcisi sizlerden Anne kızlık soyadınızın belli karakterleri, kimlik numarasının bazı haneleri ve diğer ek güvenlik sorularını soracaktır. Bunlara cevap verdikten sonra, kredi kartınıza yeni bir şifre belirlemek için, yeni bir alana geçersiniz. O alanda kartınızın şifresini iki kez girersiniz ve yeni şifrenizi kullanmaya başlarsınız. Unutmayın size verilen şifreyle giriş yaptıktan sonra güvenliğiniz için muhakkak şifrenizi değiştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir