Kredi Kartı Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

Posted on

Herkesin cebinde bulunan ve bizlere ödeme kolaylığı yanında ekstra kampanyalar sunan kredi kartları harcama alışkanlıklarımızın vazgeçilmezi haline geldi. Alışverişlerimizde sık sık başvurduğumuz kredi kartlarına aydan aya çıkarılan ekstrelerle borç ödemesinde bulunuyoruz. Kredi kartı borçlarının ödemeleri bankacılık işlemlerinde ve kredi notumuzun belirlenmesinde de önemli bir unsur. Yani kredi kartı taksitimizi ödeyemememiz bizim için hem maddi anlamda faiz işlemesi sonucu bir külfet hem de ileriki zamanlarda kullanacağınız krediler için bir engel teşekkül etmektedir. Peki hesapta olmayan bir ödeme acil para ihtiyacı veya başka bir sebeple kredi kartı borcumuzu ödeyemediğimiz zamanlar için bir çözüm var mı? Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum ne yapabilirim? Kredi kartı borcu erteleme nasıl yapılır? Kredi kartı borcu erteleme nasıl yapılır? Kredi kartı ile peşin harcama yapıp borcumu erteleyebilir miyim? Kredi kartı ekstresi erteleme?

Kredi kartı borcu erteleme nedir?

Kredi kartı borcu erteleme; kredi kartınızın o ayki dönem, ekstre vb. adlarla kesilen yani o ayki borcunu bankaların sunduğu imkan ve vadelerde erteleme imkanı sunmaktadır. Kredi kartı borcunuzu ödeyemediğiniz dönemlerde sizlere borcu erteleyerek yasal takibe düşmemeniz ve kredi notunuzun bozulmaması için sunulan bir hizmettir. Bankalar bu hizmeti verirken taksiti erteleme yaptıklarında borca farklı faiz oranları uygulamaktadırlar ve kampanya dönemlerine göre de farklı vadelerde bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Bu hizmetten yararlanmak için dikkat edeceğiniz nokta o ayki borcun gecikmeye düşmemesi yani borç ödeme tarihini geciktirmemeniz. Borç ödeme tarihinden sonra yapılacak taksit erteleme talepleri ancak bir sonraki ay için işleme alınacak ve o ayki borcu ödememiş olacaksınız.  

  Kredi Kartı Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcunuzu ertelemeden önce gelecek aylarda da sıkıntıya düşmemek adına kartınızdaki tüm borcu ve gelecek aydaki ekstre borçlarınızı inceleyerek işlem yapmalısınız. Burada sizin için geçici bir çözüm olarak taksite erteleme işleminden önce kredi kartınızın o ayki dönem borcunun asgari ödeme tutarını ödeyerek aslında o ay için ertelemiş oluyorsunuz. Böylece banka o ayki borcunuzu ödemiş sayarak kalan tutarı farklı faiz oranlarıyla devrediyor fakat yasal takip vb. durumlardan korunmuş oluyorsunuz. Eğer kredi kartınızın asgari ödeme tutarını da ödeyemeyecek durumda iseniz elinizde tek seçenek olarak taksit erteleme kalıyor. Kredi kartınız ile yaptığınız peşin veya taksitli borcunuzu ek olarak taksitlendirebilir veya borcunuzu erteleyebilirsiniz. Az öncede belirttiğimiz gibi burada dikkat edeceğiniz husus hesap ekstreniz henüz kesilmemiş olmasına dikkat etmek.

Kredi kartı borcu ne kadar süre ile ertelenebilir?Vade süreleri bankaların düzenlediği kampanyalara göre değişiklik arz edebilir. Sizin ihtiyacınız olduğu dönemde bankanınız yapmış olduğu kampanyadaki taksit erteleme sayısından faydalanabilirsiniz. Fakat bankalar bu vade sayısını yasa gereği 1 ila 9 ay arasında yapabilmektedir. Eğer bu süreler sizin için yeterli değil ise ihtiyaç kredisi çekerek kredi kartı borcunuzu kapatmalı ve ihtiyaç kredisinin vade sürelerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.

Kredi kartı borcu ertelemede faiz oranları nedir: Bu oran bankalara ve vade süresine göre değişiklik göstermektedir. Bu oranlara bankanızın bağlı olduğu banka sitesinden ulaşabilirsiniz. Bu oranlar piyasa koşullarına göre sık değişiklik gösterdiği için sitemizde yayınlamıyoruz. Fakat kredi kartı taksit erteleme faiz oranları piyasa faizine göre çok yukarıda olduğundan borcunuz yüklü bir miktar ise ihtiyaç kredisi faiz oranlarını inceleyerek size daha karlı olanı seçmenizi öneririz.

Kredi kartı borç erteleme işlemini nereden yapmalıyım?

Kredi kartı taksit erteleme işlemini yapmanın en kısa yolu tabi ki internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması.  İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamasına giriş yaptıktan sonra kredi kartı menüsünde taksit atlat, taksit erteleme, gecikmeli taksit gibi isimlerde sunulan menüye girdikten sonra ödeme yapacağınız zamanı, faiz oranı ve benzeri bilgilendirme sayfası göreceksiniz buradaki koşulları kabul ediyorsanız onaylayarak taksit erteleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamasını kullanmıyorsanız direkt banka şubesine giderek işleminizi gerçekleştirmeniz gerekecektir. Kredi kartı borç erteleme işlemlerinde genellikle kredi notunuza bakılmaz fakat daha önceden kredi kartı ödemelerinizde herhangi bir gecikme veya ödememe durumu oldu ise borç erteleme işlemini banka gerçekleştirmeyebilir.

Yazımızı Paylaşmak İster Misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir