Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Posted on

Günlük hayatta artık nakit para yerine taşıdığımız kredi kartlarına dokunmatik özelliği gelmesi ile bozukluk yerine bile kullanır hale geldik. Buda artık yüksek harcamalarında düşük harcamalarında kredi kartı ile yapıldığı anlamına geliyor. Belirlediğimiz tarihte hesap kesilerek 10 günlük süre içerisinde ödememiz gereken kredi kartlarının borçlarını nasıl ödeyebiliriz. Bugünkü makalemizde Kredi kartı borcu nasıl ödenir? Kredi kartı borcunu ödeme yöntemleri. Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? Kredi kartı borcu öderken dikkate almak gerekenler. Gibi konulara değineceğiz.

Kredi Kartı Borcunu ATM’den Nasıl Öderim?

Kredi kartı borcunu öderken ilk olarak klasik bir yöntem yani ATM makinalarından ödemeye değineceğiz.  İlk önce kartınızın ait olduğu bir ATM makinası bulmalısınız. Burada dikkat edeceğiniz tüm makinalar nakit para verir fakat hepsiyle nakit ödeme yapamazsınız. Bu nedenle ATM makinasının nakit ödeme yani para yatırma özelliği olan bir makina bulmalısınız. Şimdi ödeme için işlemleri adım adım inceleyelim.

 • Kartınızı ATM’ye takıp şifreniz kimsenin göremeyeceği şekilde giriniz.
 • Daha sonra ana menüden Kredi Kartı Borç Ödeme seçeneğini seçiniz.
 • Burada iki seçenek mevcut ister “Hesaptan” öde veya isterseniz “Nakit Ödeme” seçimini seçerek işlem yapabilirsiniz.
 • Kullandığınız kredi kartının ekstre tipinize göre TÜRK LİRASI veya USD cinsinden ödeme seçeneğinden istediğiniz para tipini seçiniz.
 • Kredi kartınızın borcu ekranda görüntülenecektir. Genelde borç görüntülendikten sonra işleme devam diye bir seçenek çıkmaktadır.
 • Eğer yukarıda belirttiğimiz gibi hesaptan ödeme yapmayı tercih ettiyseniz hangi hesaptan ödeme yapmak istiyorsanız o hesabı seçip, ödemek istediğiniz miktarı belirterek “Devam” tuşuna basın.
 • Eğer yukarıda belirttiğimiz gibi nakit ödeme yapmayı tercih ettiyseniz, ekrandaki uyarıları dikkate alarak, yatıracağınız parayı hazırlayın ve banknotların aynı hizada katlı yeri kalmayacak şekilde bankamatiğin para girişi bölümüne dikkatlice yerleştirin.
 • Makine paraları saydıktan sonra yatırılan tutarı gösterecektir. Doğruysa “Onayla” tuşuna basın.
 • Onay butonuna bastıktan sonra kartınız iade edilene kadar ATM’nin başından ayrılmayın ve makbuzunuzu alınız.

Bir diğer ve bugünlerde en çok kullanılan seçenek ise tabi ki de internetten veya mobil uygulama yolu ile kredi kartı borcunuz ödemek

Kredi Kartı Borcu İnternetten veya Mobil Şubeden Nasıl Ödenir?

İnternet bankacılığı veya mobil şube aracılığı ile kredi kartını kullanmadan ve ATM ye gitmeden kredi kartı borcunuzu ödemek mümkün. Eğer kredi kartını aldığınız bankada mevduat hesabınız mevcut ise internet bankacılığı veya mobil uygulama ile kredi kartı borcunu ödemeniz oturduğunuz yerden sadece saniyelerinizi alacaktır. Bunun için bankaların internet bankacılığı veya mobil uygulamaları çok yakın menüler yardımıyla işlem yapmanıza olanak sağlar.

 • İlk olarak bankanın mobil uygulamasını indirerek ya da ikinci seçenek olarak bankanın internet bankacılığı sitesini açın
 • Daha sonra açılan menüden müşteri numarası veya T.C. kimlik numarasını ile internet bankacılığı şifrenizi girerek sisteme giriş yapınız.
 • İnternet şubesi aracılığı ile giriş yaptıysanız bankanın cep telefonunuza göndereceği doğrulama kodunu/şifreyi giriş yaparak ana menüye ulaşın. Eğer mobil bankacılık ile giriş yapıyor iseniz ilk girişte uygulamanın sadece sizin telefonunuzdan açılması ile ilgili uyarıyı onaylarsanız telefona şifre gelmesi zahmetinden kurtulur ve mobil hesabınız sadece sizin telefonunuzdan giriş yapacak şekilde ayarlanmış olacaktır.
 • Daha sonra Ana menüden “kartlarım” oradan “kredi kartları” seçeneğini oradan da “kredi kartı borcu öde” yazısını bulup ödemeyi yapacağınız hesabı seçerek ödeme adımlarını tamamlayarak dekontunuzu mail adresinize gönderiniz.

Kredi kartını kullandığınız bankada adınıza ait bir mevduat hesabınız yok ise ne yapacaksınız. Çözüm olarak başka bir banka hesabı aracılığıyla da borcunuzu ödemeniz mümkündür. Bu durumda kredi kartı numarasına EFT gönderme sayesinde diğer bankalardan EFT göndererek kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Tabi burada mevduat hesabınızın olduğu banka EFT veya havale ücreti talep ediyorsa cebinizden ödeme için bu tutar çıkmış olacaktır.

Başkasının Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Bir başkası adına veya mevzuat hesabınızın bulunmadığı bir bankadan olan kredi  kartı borcunu ödeme yapmanız da mümkündür. Eğer belirttiğimiz bir durumdaki kredi kartının ödemesini yapacaksanız aşağıdaki işlemleri izleyiniz.

 • Burada ister ATM cihazları ister internet bankacılığı veya mobil şube olsun size kredi kartının borcunun ne kadar olduğunu belirten bir içerik sunmaz.  ATM cihazları veya internet şubesi ile mobil şube aracılığı ile “kredi kartı ödeme” seçeneğini kullanarak kredi kartı numarasını girmek suretiyle istediğiniz kadar meblağı kredi kartı borcu olarak yatırmanız mümkün. Burada borcun ne kadar olduğunu bilmeniz önemli. Çünkü eksik yatırma durumunda sistem size bir uyarı vermeyecektir.
 • Başka bir seçenek ise kartsız işlemler bölümünden kullanıcı bilgileri ve şifre yardımı ile ödemeyi gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

Kapatılan Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Kapattığınız bir kredi kartının borcunu ödeme işlemini; diğer bankalar aracılığıyla yapabileceğiniz gibi o bankanın şubesinden kendiniz giderek elden ödeme yapabilirsiniz. Diğer yöntem yukarıda anlattığımız başkasının kredi kartı nasıl ödenir başlıklı konudaki adımları izleyerek te kapatılan kredi kartı borcunu ödeyebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcunu Ödemek İçin İpuçları

Kredi kartı borcunu ödeme yöntemlerinden bahsetmişken borcu ödemede zorluğu çektiğimizde yapmamız gereken ve kredi kartı kullanımında dikkat edilecek hususlara da değinelim. İlk olarak kredi kartı borcunu ödemediğinizde süreç sizi yasal takibe götürerek sonunda bankaların kara listesine girmenize yol açabilecektir. O yüzden burada ilk olarak borcu ödeyememe durumu var ise en azından asgari tutarı ödemeniz gerekiyor. Asgari ödeme tutarınızı ödemek sizi faizden kurtarmayacak fakat yasal takibin başlamasını engelleyerek sizin birkaç ay kazanmanızı sağlayacaktır. Diğer seçeneklere göz attığımızda yapılandırma ile kredi kartı borcu ödeme ilk karşımıza çıkmaktadır. Eğer iki ay borcunuzu ödemez iseniz üçüncü aydan sonra yasal takip başlayacağı için banka sizinle sürekli iletişime geçerek borcu ödemeyi unuttunuz mu yoksa ödemede zorluk mu çektiğinizi tespit etmeye çalışarak sizi ilgili birimlere yönlendirecektir. Banka ödeme zorluğu çekmeniz durumunda kredi kartı borcunuzu yapılandırma yolunu size teklif edecektir. Burada yapılandırma borcunuzu ve borç faizinizi kapsamaktadır. Banka size durumunuzla ilgili seçenekleri sunarak borcunuzu daha rahat ödemeniz için taksitlendirme yoluna da gidecektir. Banka eğer belli bir süre ödeme almayıp bu sürenin sonrasında yeniden ödemeye başlayacağınız bir plan sunar ise bu durumda kredi kartı kullanıma kapatılacaktır. Sizlere sunacağımız diğer bir seçenek ise borç transferi ile kredi kartı borcu ödeme  bir veya birden çok kredi kartı borcunuz mevcut ve ödeme zorluğu çekiyor iseniz; bu borçları tek bir çatı altında toplayarak o bankaya tüm borcunuzu transfer etmek. Borçlarınızı tek bir bankaya toplayarak hem tek bir ekstre ödemesi ile uğraşacak hem de borçlarınızı ödemenize uygun bir taksitlendirme yapabileceksiniz. Diğer bir seçenekte İhtiyaç Kredisi ile Kredi Kartı Borcu Ödeme seçeneği. Her ne kadar ihtiyaç kredileri yüksek olsa da kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz taktirde gelecek faiz ile karşılaştırılmaz. Ayrıca hem yasal takibe düşüp haciz gelmesinin önüne geçmiş olacaksınız hem de kredi notunuz düşmeyerek kara listeye girmeniz engellenmiş olacak. Burada dikkat edeceğiniz husus borcun ödeyebileceğiniz şekilde taksitlendirilmesi yoksa yine borcun ödenmemesi durumunda aynı senaryo ile karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz. Son olarak küçük kredi kartı borçlarının kapatılmasında peşin aldığınız alışverişlere sonradan taksitlendirme yapabilir veya bir arkadaşınızın peşin alacağı bir ürünü kredi kartınızla taksitle alarak o ay ki borcunuzu kapatarak taksitlendirebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcunu Ödemede Zorluk Çekmemek İçin İpuçları

Kredi kartı borcunuzu ödemede zorluk çekmeden önce alacağınız basit önlemlerle bu kabusu görmek zorunda değilsiniz. Size bu konuda yardımcı olabilecek birkaç öneri sunalım. İlk önce kredi kartı sayınızı azaltın.  Ne kadar çok kart o kadar borçlanma getirecek ve bir süre sonra kredi kartı borcunu kredi kartı ile kapatma çıkmazına gireceksiniz. O yüzden en baştan kredi kartı sayınızı azaltman sizi dönüşü olamayan bir yola girmekten kurtaracaktır. İkinci olarak bankaların her alışverişe taksit sunmaları güzel olsa da alacağımız şeylerin ihtiyaç olup olmadığı sorusunu sormamızı engelleyerek gereksiz harcamalar yapmamıza sebep oluyor. O yüzden taksit seçeneği güzel olsa da tek çekim ile ihtiyaçlarımızı alarak ayağımızı yorganımıza göre uzatabiliriz. Diğer dikkat etmediğimiz ama sonraları ayağımıza dolanan bir durum ise kredi kartı limiti her ne kadar yasal olarak gelirimizin 4 katına kadar alabilsek te eğer harcamalarınızı kontrol etmekte zorlanıyor iseniz kredi kartı limitinizi düşürün. Unutmayın 3 kez asgari ödeme altında ödeme yapar iseniz kartınız nakit çekime kapanacaktır. Kartınızın taksitlerini ödeme yapabileceğiniz bir limitte tutarak zor durumlara düşmekten kendinizi sakınınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir