Kredi kartları

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur

Bilindiği gibi kredi kartları, hemen hemen her bankanın özel müşterilerine sunmuş olduğu ve aynı zamanda taksit, ödeme kolaylıkları ve avantajlar sunan ödeme araçlarıdır. Kredi kartlarını alabilmek için, bazı şartların olumlu olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Kredi kartı alabilmek için şartlar, kredi notu, sigorta devam süresi, aylık net gelir vb gibi değerlendirmelerdir. Bu gibi durumlardan başarılı şekilde onay alan bireyler, kredi kartı almaya hak kazanır.

Yukarıdaki açıklmaya göre kredi kartı aldıktan sonra, mutlaka düzenli olarak ödenmesi ve düzenli olarak limitinin sıfırlanması gerekir. Aksi takdirde sizlerin sürekli başı ağrıyacak ve pekçok sorun ortaya çıkacaktır. Bu gibi sorunların olmaması için, mutlaka ödemelerinizi düzenli yapmanızı öneririz. Bizlere en çok gelen sorulardan bir tanesi de, kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sorusudur. Sizler için bu soruya detaylı olarak cevap verdik.

Kredi kartı faizleri

Kredi kartlarınızın borcunu ödemediğiniz zaman başınıza gelecek olan ilk olay, kredi kartı faizleridir. Kredi kartı faizleri günlük olarak işler. Yani her ödeme yapmadığınız gün, bankaya daha fazla borçlanmaya başlarsınız. Bankaların genel olarak faiz tutarları, 0.70 ile 2 TL arasında değişiklik göstermektedir. Faiz oranlarındaki bu değişkenlik, bankaların çalışma sistemlerinin farklı olmasından dolayıdır.

Devamında gelişen olaylar

Kredi kartı borcunuzun faiz ödemeleri de yapılmadı ve 3 aylık bir süreç geçtiyse, sizleri avukata yönlendirirler. Artık durum avukatta olur ve buna bir de avukatlık ücreti eklenir. Yani örnek olarak 1000 TL olan bir borcunuz, 2 bin TL olursa şaşırmayın ! Avukat sizleri hergün arayarak parayı almaya çalışır. Devamında maaş hesaplarınıza, banka hesaplarınıza bloke koyulur. Bu da sonuç vermez ise eğer, sizlerin aracı çekilme işlemi yapılır bu durumu haciz süreci takip eder. Son olarak hiçbir şekilde borç alınmaz ise, mahkemeye bile yönlendirilme ihtimaliniz vardır. Genel olarak kredi kartlarının borçlarında 3 aya kadar haips cezası uygulanıyor. İşte tamda bu noktada, kredi kartı borçlarınızın düzenli olarak ödenmesini öneriyoruz.

Yorum Yap