Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Posted on

Bilindiği gibi kredi kartları, hemen hemen her bankanın müşterilerine sunmuş olduğu ve aynı zamanda taksit, ödeme kolaylıkları ve avantajlar sunan ödeme araçlarıdır. Kredi kartlarını alabilmek için, bazı şartların olumlu olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Kredi kartı alabilmek için şartlar, kredi notu, sigorta devam süresi, aylık net gelir vb. gibi değerlendirmelerdir. Bu gibi durumlardan başarılı şekilde onay alan bireyler, kredi kartı almaya hak kazanır.

Yukarıdaki açıklamaya göre kredi kartı aldıktan sonra, mutlaka düzenli olarak ödenmesi ve düzenli olarak limitinin sıfırlanması gerekir. Aksi takdirde sizlerin sürekli başı ağrıyacak ve pek çok sorun yaşamanıza neden olacaktır. Bu gibi sorunların olmaması için, mutlaka ödemelerinizi düzenli yapmanızı öneririz. Bizlere en çok gelen sorulardan bir tanesi de, kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sorusudur. Sizler için bu soruya detaylı olarak cevap verdik.

Kredi Kartı Faizleri

Kredi kartlarınızın borcunu ödemediğiniz zaman başınıza gelecek olan ilk olay, kredi kartı faizleridir. Kredi kartı faizleri günlük olarak işler. Yani her ödeme yapmadığınız gün, bankaya daha fazla borçlanmaya başlarsınız. Bankaların genel olarak faiz tutarları, % 1.60 ile %2.4 oranları arasında değişiklik göstermektedir. Faiz oranlarındaki bu değişkenlik, bankaların çalışma sistemlerinin farklı olmasından dolayıdır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmediğinde Yaşananlar

Kredi kartı borcunuzun faiz ödemeleri de yapılmadı ve 3 aylık bir süreç geçtiyse, yasal süreç başlatılır ve sizler bankanın avukatı ile muhatap olmaya başlarsınız. Artık durumunuza avukat bakıyor olur ve buda durumunuza bir de avukatlık ücreti ekleneceği anlamına gelmektedir. Yani örnek olarak 3.000 TL olan bir borcunuzun 5.000 TL olmasına şaşırmayın ! Avukat sizleri her gün arayarak parayı almaya çalışır. Devamında maaş hesaplarınıza, banka hesaplarınıza bloke koyulur. Bu da sonuç vermez ise eğer, sizlerin aracı çekilme işlemi yapılır bu durumu haciz süreci takip eder. Son olarak hiçbir şekilde borç alınmaz ise, mahkemeye bile yönlendirilme ihtimaliniz vardır. Genel olarak kredi kartlarının borçlarında 3 aya kadar hapis cezası uygulanıyor. İşte tamda bu noktada, kredi kartı borçlarınızın düzenli olarak ödenmesini öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir