Kredi Kartı Borcuna Hapis Cezası Var Mıdır?

Posted on

Günümüzde bankaların müşterilerine sunduğu kredi kartlarının, kullanım sıklığı ve limitleri her geçen daha fazla artmıştır. Yapılan son araştırmalara göre piyasada aktif olarak 68 milyon adet kredi kartı ve bir o kadar da  banka kartı bulunmaktadır. Kart kullanımın bu denli artış göstermesi, kredi kartlarının ne denli gerekli bir araç olduğunu bizlere göstermiştir. Kredi kartları her ne kadar avantajlı bir araç olsa da, zamanla büyük sorunları da eş zamanlı olarak getirmiştir.

Son zamanlarda kredi ve kredi kartlarının borçları yüzünden çeşitli problemler yaşayan ve hatta kendi hayatına son veren insanların haberleri, dolaşmaya başladı. Bu sonuca göre, kredi kartı kullanımında bilinçsiz bir kullanım yapılıyor. Kredi kartı borçları ödenmez ise, büyük sorunların sizleri beklediğini söylemek isteriz. Öncelikle mutlaka kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekmektedir.

Kredi Kartlarının Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartınızı 1-2 aylık bir süreçte ödemezseniz veya geç öderseniz, sadece kredi notunuzda bazı bozulmalar gerçekleşir. Fakat bilindiği gibi banka finansal ürünleri kullanabilmek için, yeteri kadar kredi notuna sahip olmanız gerekiyor. Bu da demek oluyor ki, kredi kartlarınızı düzensiz öderseniz ileride finansal ürünleri kullanırken bazı sorunlar yaşayacaksınız. Kredi kartı borcunuzu 3 aylık bir süreç içerisinde hiç ödemediğinizi düşünecek olursak eğer, bu süreçten sonra sizleri kötü zamanlar bekliyor demektir.

İlk olarak kredi kartını kullandığınız banka, zamanla sizlerin borcunuz olduğuna dair mesajlar atar ve ödemeyi yapmanız için sizleri adeta tehdit eder. Ardından ödemeyi görmezler ise, olayı direk avukatlık bürosuna gönderir. Avukatlık bürosundan bir yetkili sizleri devamlı arar ve icra, hapis mesajları göndererek borcu tahsil etmek ister. Bu süreç başta imkansız gibi gözükse de, 1 aylık bir süreçte icra memurlarını adresinizde görebilirsiniz!

Avukatlık bürolarında genel işleyiş ilk olarak maaş hesaplarına koyulan blokedir. Eğer bir maaşınız varsa ve hangi bankadan alıyorsanız alın, o hesaba bir daha dokunamazsınız. Bu aslında borcunuzu ödemek için yapılan bir uygulamadır. Bu durumda maaşınız yatmaya devam eder fakat sadece borcunuz kadar para bloke edilir. Doğal olarak maddi sıkıntılarda beraberinde gelir.

Bu durumun da sonuç vermemesi, devamında icra olayını aktif eder. İcra memurları adresinize gelerek ilk önce aracınız var ise aracınızı, daha sonra sahip olduğunuz tüm malları haciz etmeye başlar. İcra edilen mallarınız, borca karşılık bir daha geri verilmemek üzere alınır. İcra yolunun da başarısız olması durumunda, olay mahkemeye kadar gelebilir.

Kredi Kartı Borcuna Hapis Cezası Veriliyor!

Kredi kartı borcunuz eğer yüksek tutarlarda ise, hapis yatmanız muhtemel sonuçlardandır. Yukarıdaki sonuçlar hiç bir şekilde sonuç vermez ise, avukatlık bürosu sizi mahkemeye verir ve 3 aylık bir dönem içerisinde hapis yatabilirsiniz. Bu konuda eğer anlaşmaya varır ve kredi kartı borcunuzu yapılandırma fırsatı sunulursa, hiç düşünmeden kabul edin! Bu durumda hapis cezasından sorunsuz şekilde kurtulabilirsiniz. Fakat aksi durumda borcunuz kadar ceza çıkar ve 3 aya kadar hapis yatmanız mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir