Kredi-Kartı-Hesap-Kesim-Tarihi-Degistirme
Kredi-Kartı-Hesap-Kesim-Tarihi-Degistirme

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Posted on

Hayatımızın her alanında alışverişlerimizde artık vazgeçilmez hale gelen kredi kartlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Aldığımız ürünlerin ücretini ödemek için veya ürünün ücretini taksitlendirmek için kullandığımız kredi kartlarının borç ödemeleri sizin belirlediğiniz bir tarihte olmaktadır. Bu belirlediğimiz tarihe hesap kesim tarihi denmektedir. Peki eldeki gelir durumuna göre düzenlediğimiz hesap kesim tarihini değiştirmek mümkün mü? Kredi kartı hesap kesim tarihimi nasıl değiştirebilirim? Sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Artık neredeyse nakit para taşımadığımız bu günlerde kredi kartları hayatın vazgeçilmez bir parçası. Restoranda yemek yediğinizde hesabı öderken, alışverişlerimizde, internetten bir şeyler alırken daima elimizin altında. Bazı alışverişlerimizde bizlere taksit imkanı da sunan bu kartlarla yaptığımız alışverişlerin ay içerisinde belli bir tarih belirlenerek o aya ait borcumuzun tespitini sağlamak için bir hesap kesim tarihi belirlemekteyiz. Bu tarih sayesinde bir önceki hesap kesim tarihinden bir sonraki hesap kesim tarihine kadar yaptığımız tek çekim ve taksitlendirdiğimiz borçların o aya ait miktarlarının toplamıyla o ay ki ekstre borcumuz belirlenmektedir. Hesap kesim tarihimizi takip eden 10 gün içinde borcumuzu ödememiz gerekiyor aksi halde o ay ki kart borcumuza faiz işlemeye başlıyor. Bu sebeple hesap kesim tarihi bizim için oldukça önemli.  

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihini Belirlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kredi kartımızla ilgili yapmamız gereken ayarlamalardan biriside hesap kesim tarihidir. Ödeme dönemlerini belirleyecek olan bu tarihi kredi kartı başvurusunda sizden isteyeceklerdir. Burada bu tarihi belirlerken borcunuzu bu tarihten itibaren 10 gün içerisinde ödeyeceğinizi göz önünde bulundurarak gelirinizi elde ettiğini tarihle uyumlu bir şekilde belirtiniz. Eğer gelir elde ettiğiniz tarihte bir değişiklik olursa bu ödeme düzeninin bozulmaması adına kredi kartı hesap kesim tarihini değiştirmeniz faydalı olacaktır. Bir diğer dikkat edilecek husus ise hesap kesim tarihini belirlediğinizde hesap kesin tarihinize 2-3 gün gibi kısa bir süre varken yapacağınız alışverişleri ertelemeniz durumunda ödemeye 1 ay ertelemeli başlamış olacaksınız. Örneğiniz hesap kesim tarihiniz ayın 20 si eğer o ay ki ödeyeceğiniz kredi kartı borcunuz yüksek ise ve ihtiyacınızın çok acil değilse harcamanızı ayın 20 sinden sonra bir tarihte yaparsanız borcunuz otomatik olarak 1 ay ertelenmiş olacaktır.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?
Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Ayın 1 inde maaş aldığınız duruma göre ayarladığınız kredi kartı hesap kesim tarihinizde iş değişikliği ve değişen gelir gününüze göre değiştirme ihtiyacı duydunuz. Yani Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihini değiştirmek istiyorsunuz. Peki ne yapmanız gerekiyor? Öncelikle bu mesele eskisine göre daha kolay halledilebilir bir durum. Ayın 1 inde maaş alıyordunuz ve şimdi ayın 15 inde maaş alıyorsunuz. Bunun için  Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihini değiştirmek istediğinizde karşınıza bir çok seçenek çıkıyor. Birinci olarak tüm işlemlerinizi gerçekleştirdiğiniz gibi banka şubesine giderek hesap kesim tarihinizi değiştirmek için başvuruda bulunabilirsiniz.

İkinci seçenek olarak kullandığınız kredi kartınızın müşteri hizmetleri numarasını arayarak kredi kartı hesap kesim tarihinizi değiştirmek için müşteri temsilcisi ile görüşebilirsiniz. Müşteri hizmetleri kimlik bilgilerinizi doğruladıktan sonra kısa bir süre içerisinde işlemlerinizi gerçekleştirecektir. Tabi ki diğer seçeneklerin biride ATM makineleri kredi kartınız ile. ATM makinesinden bankalara göre değişiklik gösterse de kredi kartı bilgileri menüsü altında hesap kesim tarihi değişikliği menüsünden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. En kolay ve yerinizden kalmadan yapabileceğiniz bir başka yolda, bankaların internet bankacılık hizmeti. Oturduğunuz yerden birkaç tıkla kredi kartınızın hesap kesim tarihini değiştirebilirsiniz.

Bazı Bankaların Hesap Kesim Tarihlerini Değiştirme Menüleri

Şimdi gelin birkaç bankanın kredi kartlarının hesap kesim tarihini nasıl değiştirebileceğimizi inceleyelim. Burada menüler genelde benzer olduğundan kendi kartınızın hesap kesim tarihini nasıl değiştirebileceğinizle ilgili bilgi sahibi olacaksınız.

İş Bankası Maximum Hesap Kesim Tarihi Değiştirme:

 İş bankasının kredi kartı olan maximum kart içinde bankanın internet şubesi üzerinden sırasıyla kartlarım menüsünden kart işlemlerim ve hesap kesim tarihi değiştirme seçeneğine tıklayınız. Birkaç kredi kartınız mevcut ise değişiklik yapmak istediğiniz kartı seçerek istediğiniz tarihi hesap kesim tarihi olarak kaydediniz.

Halk Bankası Paraf Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme:

Kart menüsü altında kredi kartlarım sekmesine tıklayın açılan menüde kredi kartları bilgilerim yazan yerin altında hesap kesim tarihiniz yer alır bu tarihin altındaki güncelle butonuna bastığınızda talep edilen hesap kesim tarihi seçenekleri gelmektedir. Burada her ayın 3’ü, her ayın 4’ü, her ayın 6’ü, her ayın 12’si ….. diye seçenekler gelmektedir. Buradan sizin durumunuza uygun bir seçeneği işaretleyerek devam düğmesine tıklayınız ve işlemi onaylayınız.

Garanti Bankası Bonus Hesap Kesim Tarihi Değiştirme:  

Garanti bankası internet şubesine girdiğinizde ana ekranda yine kart menüsü altında kredi kartı seçeneğine tıklayarak gelen menüden kart bilgilerini tıklayın. Buradan ödeme bilgileri kısmına girerek size sunulan ödeme haftası seçeneklerinden birini seçerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Bank Kart Combo Hesap Kesim Tarihi Değiştirme :

Kredi kartı hesap kesim tarihi değişiklik talebinizi bankanın,  İnternet Şubesine giriş yaparak kartlar menüsü altında Kredi Kartı /Hesap Bağlama/Hesap Kesim Tarihi Değişikliği menüsüne tıklayarak istediğiniz tarihi belirleyebilirsiniz.

Akbank Axess Hesap Kesim Tarihi Değiştirme:

Akbank’ın internet bankacılığı olan Akbank Direct’e giriş yaptıktan sonra kredi kartları menüsünden hangi kartınıza işlem yapmak istediğinizi seçtikten sonra ekranın sağ üst köşesinde yer alan ekstre sekmesine tıklayınız. Çıkan ekstre detayları menüsünden periyot kısmından hesap kesim tarihinizi değiştirebilirsiniz.

Yapı Kredi Worldcard Hesap Kesim Tarihi Değiştirme:

Yapı kredi bankası hem internet şubesi hem de mobil şubeden Hesap Kesim Tarihi Değiştirme işlemine olanak sağlamaktadır. Giriş yaptıktan sonra kredi kartı menüsüne tıklayarak hesap kesim tarihi menüsüne tıklayınız ve tarihi seçerek işleminizi gerçekleştiriniz.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi
Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değişikliklerinde Nelere Dikkat Etmeliyim?

Günümüzde her alandaki ödeme ve alışverişte kullandığımız kredi kartlarının sayısı 75 milyon ulaşmış durumda. Kolaylıklarının yanı sıra ipin ucu kaçınca hayli can sıkıcı olan kredi kartı ödemelerinde dikkat etmemiz gereken durumların başında Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi gelmektedir.

Yaptığımız alışveriş ve harcamaların ödeme tarihini tespit eden hesap kesim tarihinin nasıl değiştirileceği ile ilgili bilgiyi makalemizde sizlere sunduk. Burada bu tarihi belirlerken dikkat edeceğimiz hususların başında gelirimizin veya alacağımız düzenli bir gelirimiz varsa kira bedeli gibi bunu baz alarak kredi kartı hesap kesim tarihini belirlemeliyiz. Mesela çalışan bir memuru düşünelim. Memurlar maaşlarını her ayın 15 i  tarihi itibariyle almaktadır. Bu kişilerin hesap kesim tarihini kredi kartını şirketinin kendisine sunacağı her ayın 14, 15 veya 16’sı gibi veya her ayın 2. haftası gibi seçeneklerden birini seçerek maaşını aldığı ayın 15’inden sonra 10 günlük süre içerisinde rahatlıkla ödemesi mümkün olacaktır.

Mesela ayın 15’inde maaşınızın yatmasıyla tüm ödemelerinizi bitirmek isteryorsunuz. Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihinizi ayın 14’ü olarak belirleyerek ertesi gün olan 15’inde kredi kartı borcunuzu görebilir ve ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz husus kredi kartı borcunuzun hesap kesim tarihinizin ertesi günü size gözükecek olmasıdır yani Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihinizi  ayın 15 i seçerseniz borcunuzu ancak ayın 16’sı itibariyle ödeyebileceğinizi unutmayınız.

Bir diğer husus ise Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihinizi bir yıl içerisinde belli bir sayıda değiştirme işlemi yapabileceğiniz. Çoğu banka bu sayıyı 2 veya 3 ile sınırlamıştır. Yani buda kartınızın Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihini  bir yıllık dönem içerisinde 2 veya 3 defa değiştirme işlemi yapabileceğiniz anlamına geliyor. Ödemelerinizi takip edebilmek ve madur olmamak adına gelirinizin elinize geçtiği tarihten bir gün öncesini Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi olarak belirlemenizi tavsiye etmekteyim.

13 thoughts on “Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

  1. Kredi Kart Hesap Kesim tarihini ilk ay değiştirince hemen işleme koymuyorlar diye biliyorum. Başvurudan bir sonraki tekamül eden aya sirayet ettiriyorlar. Doğru değil mi?

  2. Bankalarda kredi hesap kesim tarihi ile maaş tarihinin aynı olması zorunluluğu var mı? Yoksa biz dilediğimizi kendimiz seçebiliyor muyuz?

  3. Hesap kesim tarihini ödeme yaptıktan sonramı yoksa yapmadan öncemi deiştirsek. Hangisi bizim için avantajlı olur. sonuçta faiz bu bir ay bir aydır.

    1. Hesap kesim tarihini değiştirdiğinizde, değişiklik ilk ay geçerli olmayacağı için her iki türlü de fark eden birşey olmayacaktır.

  4. Hesap kesim tarihinin değişimlerinde taksitlendirmelere dikkat edilmesi gerekiyor. Kişi tarih değişikliği yapınca ödeme sırasında olan taksitlerini unutup sonradan cezaya düşebiliyor. Bu sebeple en baştan belirlemek daha mantıklı sonra oynamayacaksın

  5. Hesap kesim tarihinden sonra 10 gün içinde ödeme olduğunu bilmiyorduk. Böyle bilgi dolu paylaşımlar yaptığınız için teşekkür ederiz. Finansal tecrübem ile devamlı takipteyim. Başarılar diliyorum.

  6. Hesap kesim tarihlerini ne kadar sıklıkla değiştirebiliyoruz. Bunun için belirli bir süre veya kısıtlama var mıdır?

  7. Bilgiler için teşekkür ederiz. Kredi hesap kesimi konusunda ne yapacağımı bilemiyordum. Verdiğiniz bilgiler ışığında ödemelerimizi ayarlarız artık. Tekrar sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir