Kredi Kartı Kapatma Nasıl Yapılır?

Posted on

Kredi kartları, günümüzde para kadar önem taşıyan birer araç haline gelmiştir.  Dünyanın her noktasında olduğu gibi Türkiye’de de kredi kartı kullanımı oldukça yüksek seviyelere ulaştır. Kredi kartı kullanımı o kadar yaygınlaştı ki her yaş grubundan insan kişi başı 1 kredi kartından fazla kredi kartı kullanımı tercih etmektedir. Bankalar tarafından insanlarca bu denli yoğun kullanılan kredi kartlarına çeşitli faiz oranları uygulamaktadır. Kişiler ekonomik yönden bir problem yaşadıklarında, kişilere avantaj sağlayan kredi kartları dezavantaj oluşturmaya başlayarak tüketicileri bazen çok zor durumlar içerisine düşürmektedir. Bu noktada tüketici de kredi kartımı nasıl iptal ederim? Düşüncesi oluşmakta ve Kredi Kartını İptal Yollarını yani kredi kartı kapatmanın nasıl yapacağını araştırmaktadır. Bu makalemizde Kredi Kartı kapatma nasıl yapılır? Kredi kartı iptal ettirme nasıl yapılır? Sorusunun cevabını arayacağız.

Kredi Kartını Kapattırma Yöntemleri Nelerdir?

Sağladığı avantajlar, özel kampanyalar, taksitli alışveriş, nakit avans gibi özellikleri ile hayatımızda büyük yer tutan kredi kartları bazen bizleri zor duruma düşürmektedir. Peki kredi kartınızı kapatma hakkınız var mı? diye soracak olursanız kredi kartınızı tamamen kapattırma hakkınız da bulunmaktadır. Bu çerçevede de kredi kartımı nasıl iptal ederimi merak edenler için kullanabilecekleri birden fazla yöntem mevcut;

Kredi kartını kullandığınız bankanın şubesine giderek,
Kredi kartını kullandığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayarak,
Kredi kartını kullandığınız bankanın internet bankacılığını veya mobil uygulamasını kullanarak kredi kartınızı kapatmanız mümkün. Fakat bazı bankalar kredi kartı kapattırma işlemlerini sadece müşteri hizmetleri aracılığı ile yaptırmakta böylece müşteri ile birebir iletişim halinde olarak müşterisini bu fikirden caydırmayı hedeflemektedir.

Kredi Kartını İptal Ettirme Yöntemleri

Kredi Kartını Kapattırmak İçin Yapılması Gerekenler

Kredi kartı kapattırma işlemlerinde mutlaka bireysel olarak başvuru yapmanız gerektiğini unutmayınız. Bu yüzden tüm bankacılık işlemlerinde olduğu gibi bireysel başvuru yapmanız veya vekilinizle başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Kredi kartınızı kapattırmak için ilk olarak kredi kartınızın ait olduğu bankaya herhangi bir borcunuzun bulunmaması durumunda kredi kartını kapattırmanız kolay bir şekilde gerçekleşecektir. Müşteri Hizmetleri’nde de kredi kartı sahibi olduğunuzun teyidi için bazı bilgiler talep edilir. Kartınızı kapattırmak için müşteri hizmetleri kimlik bilgilerinizi doğruladıktan sonra talebinizi alarak 7 gün içerisinde kredi kartınızı kapatması gerekmektedir. Müşteri temsilcisi kartınızı kapatmamanız için sizleri ikna etmeye çalışacaktır kartınızı kapatmakta kararlı iseniz müşteri temsilcisine kanuni haklarınızı bildiğinizi ve 5464 sayılı Banka kartları ve kredi kartları kanunun 25 inci maddesinin 2 nci fıkrasına göre kredi kartı sözleşmesini tek taraflı feshetme hakkına sahip olduğunuzu bildiriniz. Diğer bir yolda banka şubesine giderek şahsen kartınızın kapatılmasına ait bir dilekçe yazmanız. Dilekçe örneği yazımız ekinde yer almakta olup doldurularak şubeye verilmesi durumunda en kısa sürede kredi kartınız kapama işlemi gerçekleşecektir.

Kredi kartı Kapatmadan Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Kredi kartınız kapatıldığında içinde kalan puanlar kullanılamayacağından kartı kapatmadan önce kazandığınız puanları harcamanızı tavsiye ediyoruz.
  • Kredi kartınız kapatıldığında kredi kartınıza bağlı ek kartlarında otomatik olarak kapanacağını unutmayın.
  • Kredi kartınızda taksiti süren bir borç bulunsa dahi kartınızı kapattırabilirsiniz. Borcunuz devam ettikçe banka size kart ekstresi gönderecektir ve borcunuzu buradan takip ederek ödeyebilirsiniz. Bu süreçte bankaların sizden kesinlikle kredi kartı aidatı talep etme haklarının bulunmadığını unutmayınız.  

Tüm bu süreçlerden sonra banka kredi kartınızı kapatmaz ise;  kredi kartı iptal talebinizi yaptığınıza dair, örnek dilekçemizde bankadan talep edeceğiniz, kanıtlayıcı belgelerle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna başvurarak şikayette bulunabilirsiniz.

… Bankası A.Ş Genel Müdürlüğüne

(…….. İl/İlçe Şubesi)

Bankanıza ait ….. özellikli …. numaralı kredi kartı müşterisiyim. 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun 25 inci maddesinin 2 nci fıkrası kapsamında kredi kartımın iptali ve kredi kartı ile ilgili sözleşmenin iptalini talep etmekteyim. Ayrıca Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun 18 inci maddesinin 2 nci fıkrası gereği talebimin alındığına dair yetkililerce imzalanmış belge ve kredi kartı iptal talep formumun bir nüshasının tarafıma teslim edilerek yapılacak işleme esas olmak üzere iptal işlemi sonucumun 7 iş günü içerisinde tarafıma bildirilmesini talep ediyorum.

                                                                                              Gereğini rica ederim.

                                                                                                          …/…/20..

                                                                                                          Ad Soyad İmza

Ek: Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ( 1 Sayfa)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir