BankalarGenelKredi kartları

Kredi Kartı Limit Arttırma Nasıl Yapılır?

Günümüzde nakit para kullanımı günden güne azalmış ve bunun yerine ödemelerimizde kredi kartı kullanmaktayız. İnsanlar yanlarında nakit para taşımaktansa tek bir kredi kartı ile her yerde ödeme yapabilmektedir. Ayrıca günümüzde artan internet alışverişi ve bu kartların ödemelerde taksit sağlaması gibi avantajlarının olması sayesinde kredi kartları hayatın vazgeçilmez parçası haline geldiler. Kredi kartına sahip olmamız bize sonsuz bir harcama imkânı sunmuyor elbette bu kartlarında bir harcama limiti mevcut ve harcamalarımızı bu sınırlar içerisinde gerçekleştirmekteyiz. Bu limitler kişilerin gelir düzeyine göre istekleri doğrultusunda belirlenmektedir. Kredi kartı limit arttırma nasıl yapılır?

Peki, gelir durumunuz arttığında veya harcamalarınız arttığı ve limitiniz yetersiz geldiğinde ne yapacağız. Kredi kartımızın limitini yükseltmek mümkün mü? Kredi kartı limit yükseltme işlemleri nasıl yapılır? Kredi kartımın limitini istediğim miktarda arttırabilir miyim? Kredi kartı limitim kendiliğinden artar mı? Bu makalemizde bu soruların cevabını bulabilirsiniz. Ayrıca bazı bankalarda ve genel olarak kredi kartı limiti arttırma işlemlerinin nasıl olduğuna değineceğiz.

Kredi Kartı Limiti Nedir?

Kredi kartı ile yapacağınız toplam alışveriş tutarı yani taksitli harcamalarınızın toplam tutarı dâhil kredi kartı ile yapabileceğiniz toplam harcamaya kredi kartı limiti denmektedir. Bu limitin amacı kişinin gelirine göre harcama yapması ne kendisinin nede müşteriye kredi sağlayan bankaların mağdur olmamasıdır. Kişinin gelir durumuna göre belirlenen kredi kartı limiti zaman zaman kişinin gelir düzeyinin değişmesi veya harcama durumu, ihtiyaçlarının arttığı dönemlerde kişilere yetmemektedir. Bu durumda kredi kartı limitimizi arttırmamız gerekebilir. Daha önceleri bankaların müşterilerine sormadan kredi kartı limitlerinin arttırmaya yetkisi bulunuyordu. Bir mesaj veya e-posta ile veya ekstre dökümünüz geldiğinde kredi kartı limitinizin artmış olduğunu öğreniyordunuz. Fakat yapılan düzenlemeler ile kredi kartı limitinin arttırma işlemleri müşterinin bilgisi veya isteği dışında yapılmasının önüne geçildi.

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir?

Artık bankalar müşterilerinin kredi kartı limitini arttırabilmek için kişilerden onay almak zorundalar. Bu durumda kredi kartı limiti arttırma işlemlerinde ya bankanın müşterilerinde mesaj veya telefon yoluyla onay alması gerekli veya banka müşterilerinin bizzat bankaya başvurmasını beklemek zorundalar. Peki, bankalar kredi kartı limitlerini belirlerken neler kıstas olarak alırlar? Bankalar öncelikle tüm kredi işlemlerinde olduğu gibi ilk olarak kişilerin kredi notunu incelemektedir. Daha önce herhangi bir kredi kullanımında bulundunuz mu? Bu kredilerin ödemesinde aksama veya gecikme olup olmadığı, ödemelerin yapılmayıp kişinin kredi notunun sıfırlanıp sıfırlanmadığı yani kara listede olup olmadığınız gibi durumları incelerler. Yeri gelmişken kara listede olmanız halinde kredi kartı alma şansınızın çok zayıf olduğunu belirtelim. Daha sonra bankaların ilgilendiği en önemli kıstas ise tabi ki gelir durumunuz. Bankaya yatan düzenli bir gelire sahip misiniz? Burada da maaş müşterilerinin kredi artı alımlarında daha avantajlı olduğunu söylememiz mümkün. Kredi kartı limitinin belirlenmesine geldiğimizde ise bankalar yatan bu düzenli maaşın miktarı ile ilgileniyorlar.

Burada ki limit belirlemede kanunu çerçevelerde önemli. Her banka kişinin gelir durumuna göre istediği gibi bir limit belirlemiyor. Burada ki asıl önemli nokta belirlenen limitin bir kart için olmadığı. Belirlenen değer sizin kredi kartı limitiniz oluyor ve ne kadar kredi kartına sahipseniz bu limit o kadar karta bölüştürülmekte. Diyelim adınıza belirlenen kredi kartı limitiniz 10.000 TL olsun. Bu limit 3 kredi kartının olduğunda 30.000 TL ye çıkmıyor her bir karta bölünüyor yani adınıza var olan kartların limiti örneğin birinci kredi kartı limiti 3.000 TL,  ikinci kartı limitiniz 3.000 TL ve üçüncü kredi kartı limitini 4.000 TL toplamda 10.000 TL olarak belirleniyor.

kredi-kartı-limit-arttırma-nasıl-yapılır
Kredi Kartı Limiti Arttırma Yönetemleri

Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı limitinizin belirlenmesinde kredi notunuz ve gelir düzeyinizin en önemli faktör olduğunu belirtmiştik. Durumunuza göre eğer kredi kartı almanızda sakınca bulunmadığı anlaşılırsa kredi kartı limitiniz nasıl hesaplandığına bakalım. Daha önce hiç kredi kartı kullanamadıysanız ve ilk defa kredi kartı alacaksanız ilk yıl belgelendirdiğiniz gelirinizin iki katı kadar limite sahip olacaksınız. İlk yıldan sonra ise kredi kartı limitiniz belgelendirdiğiniz gelirinizin dört katına kadar belirlenmektedir. Mesela aylık 4.000 TL belgelendirilmiş gelire sahipsiniz ilk defa kredi kartı alacaksanız 8.000 TL, ilk yıldan sonra 16.000 TL kredi kartı limitine sahip olacaksınız. Peki, 3.000 TL ile çalışıyorsunuz ve kredi kartı limitiniz 12.000 TL olarak belirlendi. Daha sonra gelirinizi 5.000 TL ye çıkardınız 20.000 TL’ye kadar kredi kartı limitine sahip olabilirsiniz. Yani kredi kartı limitinizi arttırabilme şansınız var bunu nasıl yapacaksınız? Bu işlem genel olarak 5 şekilde yapılabilir.

Kredi Kartı Limitimi Nasıl Arttırabilirim?

İlk olarak tabi ki banka şubesine uğrayıp kredi kartı limit artırımı isteğinde bulunabilirsiniz. Bir diğer yol bankaların müşteri hizmetlerini arayarak kart limitinizi yükseltebilirsiniz. Tabi ki internet bankacılığı ve mobil bankacılık yolu ile limit arttırma talebinde bulunabilirsiniz. SMS yolu ile limit arttırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Son olarak kredi kartınız ile ATM’lerden de limit artırımı yoluna gidebilirsiniz. Bazı bankaların kredi kartı limit arttırma yollarını inceleyelim.

Garanti BBVA:

Bankanın kartı olan BonusFlaş uygulamasını indirerek kart bilgileri > kartın seçimi > limit artırım adımlarını izleyebilirsiniz. Garanti BBVA Mobil uygulaması aracılığı ile hesap ve kart > kartlar > kartın seçimi > nakit ve ödeme çözümleri > limit artırım adımlarını takip ederek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Garanti BBVA İnternet Bankacılığı aracılığıyla ise ilk önce kart > kredi kartı > kartın seçimi > limit artır diyerek işleminizi yapabilirsiniz. Garanti BBVA İnternet Bankacılığından düzenli limit artırım için talepte bulunabilirsiniz. SMS ile bankaya kayıtlı telefon numarası olması koşuluyla ARTIR, İSTENİLEN LİMİT, KART SON 6 HANE, AYLIK NET GELİR bilgilerini 3340’a mesaj atabilirsiniz. ATM’ler aracılığı ile  “LİMİT İŞLEMLERİ” başlığı altından gerçekleştirilebilir. Bu bankanın müşteri hizmetleri numarası ise 444 0 333.

Akbank Axess:

Akbank Direkt İnternetten bankacılığı aracılı ile veya Akbank Direkt Mobil’den kredi kartı seçeneği altında bulunan limit işlemleri menüsü aracılı ile kart limiti arttırılabilir. Ayrıca 444 25 25 Akbank Çağrı Merkezinden, Akbank Şubeleri ve Akbank ATM’lerinden kredi kartı limitinizi arttırabilirsiniz. Bankanın SMS hizmeti ile limit artırım talebinde bulunmak için LIMIT, KART SON 4 HANE, AYLIK NET GELİR, İSTENİLEN LİMİT yazarak 4566’ya SMS gönderebilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası Word Kart:

Yapıkredi mobil uygulaması aracılığı ile Kartlarım > Kredi Kartı Limit Değişikliği adımlarını izleyerek, internet şubesinden Kartlarım > Kart Hizmetleri > Limit İşlemleri seçeneğinden işlemlerinizi yapabilirsiniz. 444 0 444 Yapı Kredi Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak sırasıyla 1-2-1’i tuşlayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. SMS yolu ile LIMIT, kredi kartı numaranızın son 6 hanesi ve aylık net gelirinizi yazarak 4411’e SMS gönderebilirsiniz.

İş Bankası Maximum Kart:

Kartın kendi mobil uygulaması veya iş bankası mobil ve internet bankacılığı aracılı ile kartlarım>kredi kartlarım>limit artışı menüsünden kolay bir şekilde talepte bulunabilirsiniz.

CardFinans:

İnternet Bankacılığı veya Cep Şubesinden işlemleri yapabilirisiniz. SMS aracılı ile LIMIT yazıp 2273’e SMS göndererek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Limit arttırma
Kredi Kartı Limit Arttırma Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Limit Arttırma ile İlgili Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bu makalede hayatımızın vazgeçilmez harcama arıcı haline gelen kredi kartlarının limitlerinin nasıl arttırılacağı ile ilgili bilgi vermeye çalıştık. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yasal olarak kredi kartı limitlerini kişilerin belgelendirdikleri gelirlerinin 4 katı olarak belirlemiş durumda. Fakat bu belirlenen limitin tamamını bankanın size tanımlayacağı anlamına gelmemektedir. Bu limitten faydalanmak için öncelikle kredi notunuzun iyi olup kara listede olmamanız gerekiyor zaten bu durumda iseniz kredi kartı alma şansınızda zayıftır. Daha sonrada gelirinizin tamamını belgelendirmeniz faydalı olacaktır aylığınız dışında elde ettiğiniz bir kira varsa bu kiranın banka aracılığıyla tahsil edilmesi sistemde görünmesi açısında önemli. Ayrıca unutulmamalıdır ki belgelendirdiğiniz gelirlerinizin 4 katı olarak belirlenen bu limit aslında sizin kredi kartı limitinizdir. Yani alacağınız her bir kredi kartı limiti değil sizin alacağınız kredi kartlarının toplam limitidir.

4.000 TL maaş geliri ve 1.000 TL kira geliri olan birisini kredi kartı limiti 20.000 TL olup bu limit elinizdeki kredi kartlarının toplam limiti olmaktadır. Limitinizin azaltılmaması veya gelirinizi arttırdığınızda kredi kartı limitinizi arttırmak için; ilk önce kredi kartınızı aktif bir şekilde kullanın alışverişlerinizde nakit harcama yerine kredi kartınızı kullanmayı alışkanlık haline getirin bu sayede bankalar sizi aktif bir müşteri olarak değerlendireceklerdir. Bir diğer dikkat edeceğiniz husus yaptığınız nakit alışveriş veya taksitli alışverişlerinizden oluşan aylık ödemeleri mutlaka gününde ve asgari ödemesini değil tamamını ödeyerek kapatmanız. Bankalara yaptığınız kredi kartı limit arttırma taleplerini durumunuzda herhangi bir değişiklik olmadığı sürece çok sık tekrarlamayınız.

Limit Arttırmada Püf noktalar

Banka durumunuzda değişiklik olamadığını bildiği sürece başvurularınızı değerlendirmeye almayacaktır. Bir diğer bankaları cezbeden nokta ise kredi kartı üzerinden cep telefonu, doğalgaz, elektrik, su vb. faturalarınızı otomatik ödeme talimatı vermeniz. Bu sayede hem fatura ödeme derdinden kurtulup hem de kredi kartı limiti arttırma yolunda avantajlı hale geleceksiniz. Birçok kredi kartı taşımaktansa sürekli kullandığınız en fazla 2 veya 3 kartınızın bulunması sizin için daha avantajlı olacaktır. Bunun yanında bu kartlarınıza eşiniz veya çocuğunuz için ek kart çıkartmak daha faydalı olacaktır. Belirli sayıda kredi kartı ile düzenli kullanım ve ödemeler kredi kartı limitinizi belirlenen yasal limitler çerçevesinde yükseltmek çok kolay.

17 Comments

 1. Erdoğan FIRAT
  • Kredi Uzmanı
 2. Nevra KESKİN
 3. İhsan CELEBİ
  • Kredi Uzmanı
 4. Selim AKTEPE
  • Kredi Uzmanı
 5. Kadir EREN
  • Kredi Uzmanı
 6. Zeynep KAÇAR
  • Kredi Uzmanı
 7. Adem SERT
  • Kredi Uzmanı
 8. Yavuz Aslan
  • Kredi Uzmanı
 9. Yusuf ÇANTACI
  • Kredi Uzmanı

Yorum Yap