Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Posted on

Günlük hayatta alışveriş alışkanlıklarımızı değiştiren kredi kartları nakit kullanımın yerini aldılar. Bunun dışında alışverişlerde bizlere taksit imkanı sunması da artılarından bir başkası olarak göze çarpıyor. Kredi kartı kullanımı taksitlerinin düzenli ödenmesi koşuluyla çok avantajlı bir ürünken ödemelerin aksatılması veya asgari ödemelerin yapılması sonucu kredi kartı borcu çığ gibi büyüyebiliyor. Bu durumda bir çok kişi kredi kartlarının bazılarını kapatırken bazılarının da limitlerinin düşürebiliyor. Bu makalemizde kredi kartı limitinizi nasıl düşürebileceğinizden bahsedeceğiz. Kredi kartı limitimi nasıl düşürebilirim? Kredi kartı limitini düşürmek için neler yapmalıyım? Kredi kartı limiti hemen düşürülür mü?

Kredi Kartı Limiti Belirlenmesi

Kredi kartlarının limitleri kanun çerçevesinde belirlenerek bir kişinin toplam kanıtladığı resmi gelirinin 4 katı olarak tanımlanmıştır. Bu limit her bir kredi kartı için değil toplamda kaç kredi kartına sahipseniz bu kredi kartlarının toplam limiti olarak uygulanır. Yani 5.000 TL gelire sahip birisinin kredi kartı limiti 20.000 TL olup bu limit var olan kredi kartı sayısınca paylaştırılır. 2 kartınız her bir kredi kartına 10.000 TL veya birisi 15.000 TL birisi 5.000 TL gibi. Kredi kartları genelde limit artışı ayarlı bir şekilde gönderilir. Bankalar ödeme bilgilerinizi inceleyerek kredi notunun da uygunsa gelir düzeyiniz arttıkça bahsettiğimiz kanun çerçevesinde otomatik olarak kredi kartı limitinizi arttırabilirler. Buna engel olmak adına en kolay yol olan internet bankacılığı aracılığı ile kredi kartı işlem seçeneklerinden otomatik limit arttır seçeneğini iptal etmeniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

İlk aşamada kredi kartı limitlerinin sonuna kadar kullanmak isteyen kişiler ödeme zorluğu çektiğinde ve bununla baş çıkamaz hale geldiklerinde bu kartları kapatma veya limit düşürme yolunu seçerler. Peki kredi kartı limit düşürme nasıl gerçekleştirilir? Bun için bankaların bir çok seçeneği mevcut ilk olarak yapabileceğiniz bir yol kredi kartını aldığınız şubeye başvurarak bireysel banka danışmanınızla görüşerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir diğer yöntem ATM makinalarından kredi kartınız ile bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün ilgili menüye girerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir diğer seçenekte ise kredi kartının bağlı olduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayarak konuyu aktarmanız. Müşteri hizmetleri talebinizi alıp işleminizi en kısa sürede gerçekleştirecektir. Bir diğer yöntemde internet veya mobil bankacılık aracılığı ile kredi kartı menüsü altında bu hizmet mevcut fakat bazı bankalar mobil uygulamada bu seçeneği sunmuyor. Araştırmalarımıza göre internet ve mobil bankacılık uygulamalarının çoğunda kredi kartı düşürme veya azaltma seçeneği olduğu ama bulunmayan banklarda olabilir bu durumda diğer seçenekleri değerlendirmelisiniz. En son istenmeyen seçenek ise bankanın limitinizi düşürmesi. Çünkü banka ödemeleri düzensiz olan veya kredi notu düşük müşterilerinin kredi kartları limitlerini de düşürebilmekte. Bunu da kredi kartı aldığınız sırada imzaladığınız sözleşmeye dayandırıyorlar ki birçoğumuz okumasak da bankaya imzaladığımız anda bu hakkı vermiş oluyoruz. Hatta bazı durumlarda bankalar kredi kartınızı direk kapatabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir