Kredi Kartı Nakit Çekim Taksitlendirme

Posted on

Kredi kartınız ile yaptığınız alışverişlerde her kredi kartı her mağazada taksit imkanı sunmamaktadır. Bu imkandan faydalanmak için sizin için en avantajlı kredi kartını araştırmalısınız. Her zaman aradığınız ve kaçırmamanızı gerektiğiniz bir alışverişiniz esnasında yüklü bir miktarda alışveriş yaptınız ve kasada kredi kartınıza taksit uygulanmadığını öğrendiniz hemen moraliniz bozulmasın. Kredi kartınız ile yapacağınız nakit ödemeleri sonradan taksitlendirmeniz mümkün. Kredi kartlarının özelliklerine göre sonradan taksitlendirme, harcama taksitlendirme, taksit iste, peşine taksit, işlem taksitlendirme gibi adlarla peşin veya nakit avans kullanımlarınızı banka aracılığıyla taksitlendirme yapabilirsiniz. Kredi kartı ile peşin ödeme ile yapılan alışverişlerinizi veya kredi kartınızdan nakit avans çekme işlemini o ay ki borcunuz henüz ekstrelenmeden banka aracılığı ile taksitlendirerek, ödediğiniz peşin tutarın yanında  ödediğiniz tutara gelen faiz ve bazı vergilerle birlikte toplam borcu belirlenen taksit adedince geri ödeme işlemine, yukarıdaki bir çok tanımlamadan biri diyebilirsiniz biz sonradan taksitlendirme diyelim, sonradan taksitlendirme yapabilirsiniz.  

Kredi kartına Sonradan Taksitlendirmeyle kaç taksit yapılabilir? Hangi Alışverişler taksitlendirilebilir?

Ülkemizdeki bankalar sonradan taksitlendirme işlemini yasal mevzuat gereği 2 aydan başlayarak 12 aya kadar vadelerle taksitlendirme yapabilmektedir. Ancak yasal mevzuat gereği yapılan bu taksitlendirme işlemlerinde, elektronik eşya alışverişleri ve vergi ödemeleri gibi bazı işlemlerde taksit sınırlandırması bulunmaktadır. Bunun yanında gıda, akaryakıt, kozmetik vs. gibi bazı alışverişlerde taksitlendirme yapılamamaktadır. Bunlar dışında kalan tüm peşin ödemeler ve nakit avans çekme işlemlerinde taksitlendirme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Taksitlendirme işlemini gerçekleştirebilmeniz için yapılan peşin alışveriş harcamasının hala dönem içinde olması, yani borcun henüz ekstrelenmemesi gerekmektedir. Borcun ekstresi çekildiği zaman borcu taksitlendirme işleminin yapılma imkanı bulunmamaktadır. Bunun yanında borcu taksitlendirirken kaç taksit yapacağınızı iyi düşünmelisiniz çünkü aynı borca daha sonra tekrar herhangi bir taksitlendirme talebinde bulunma imkanınız bulunmamaktadır.

Kredi Kartı Nakit Alışverişinize Taksit

Sonradan Taksitlendirme İşlemlerde Faiz Oranı Nedir?

Faiz oranları bankadan bankaya ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının yılın her çeyreğinin başında belirlenen güncel akdi faiz oranına göre değişmekte olup; şu an güncel belirlenen faiz oranı %1,60 oranındadır ve bir çok banka bu oranı kullanmaktadır. Belirlenen bu oran tavan oran olup bankaların bu oranın daha üstünde bir faiz oranı belirleme şansı bulunmamaktadır.

Sonradan Taksitlendirmede Faiz Tutarı Üzerinden Ne Tür Vergiler Alınır?

Bu günkü yasal mevzuat gereği sonradan alışveriş taksitlendirmesi nedeniyle hesaplanacak faizler üzerinden %5 Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) ile %15 Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) tutarları kesilerek borca eklenmektedir. Bu vergi ve fon kesintisi banka tarafından ilgiliden kesilerek gerekli resmi kuruluşlara ödemeleri yapılmaktadır.

Sonradan Taksitlendirme İşlemini Nasıl Yaparım?

Sonradan taksitlendirme işlemlerini alışverişinizi yaptıktan sonra cep telefonunuza gelecek SMS aracılığı ile yapabileceğiniz gibi, bankaların müşteri hizmetlerini arayarak veya bankaların internet bankacılığı ile mobil uygulamaları üzerinden hesap ekstresi içerisinde yapmış olduğunuz peşin alışverişin yanında yer alan taksitlendir/taksitlendirme butonuna basarak taksit sayısını seçmek suretiyle gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi yaparken taksit adedini seçtiğinizde uygulanacak faiz ve yukarıda belirttiğimiz tutarlar il toplam borç ve ödeyeceğiniz aylık taksit oranları gösterilmektedir. Size uygun olan taksit sayısını seçerek borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. Unutmayın burada dikkat edeceğiniz tek husus peşin alışverişinizin ekstrelenmeden önce bu işlemi yapmış olmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir