Kredi Kartını Nakite Çevirme Yöntemleri

Posted on

Günümüzde alışverişlerimizi rahat yapabilmek ve kimi zaman da nakit ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek maksadı ile kredi kartlarını tercih ediyoruz. Yaptığımız neredeyse yaptığımız tüm alışverişleri kredi kartı aracılığı ile yaptığımızı söylemek mümkün. Bazen nakit paraya sıkıştığımızda bankaların yüksek komisyonlarına rağmen kredi kartımızı kullanmak zorunda kalıyoruz. Fakat yüksek komisyon oranları insanları değişik yöntemlere itmektedir. Burada kredi kartı ile nakit para çekenlerin izlediği yolları inceledik. Fakat burada yapılan işlemler etik açısından tartışmalar içerdiğini gördük. Aslında yapılan kredi kartı ile kredi kartından nakit çekmede oluşan yüksek komisyon oranlarından daha düşük ücretlere kredi kartı yardımıyla nakit para elde edilmesi. Yani sağ kulağınızı sol elinle tutmaya çalışmak gibi. Şimdi gelin kredi kartını paraya çevirme yolları nasıl bir inceleyelim.

Kredi Kartı ile Nakit Avans Çekmek

İlk yöntem olarak tabi ki kredi kartının zaten bir özelliği olan kredi kartı ile nakit avans çekmek var. Bankamatikler aracılığı ile veya internet ile mobil bankacılık vasıtası ile her kredi kartına tanımlanan nakit avans tutarı kadar nakit avansı ne kadar çekmek istediğiniz taksitli çekmek istiyorsanız bankanın sunduğu seçenekler arasından size uyan vadeyi seçerek ve komisyon oranlarını inceleyerek nakit avans çekebilirsiniz.

Nakit Avans Dışında Kredi Kartı ile Nakit Para Çekme Yöntemleri

Aslında burada temel mantık eldeki kredi kartı ile taksitli bir alışveriş yaparak nakit para elde etme yöntemidir. Burada dikkat edilmesi gereken arada taksitten doğan fiyat artımının kredi kartı ile nakit avans çektiğinizde ödediğiniz komisyon oranlarından düşük olması. Yani diğer bir değişle 100 TL nakit para çekmek için taksitlendirme ile yaptığınız alışverişin taksitli fiyatı 105 lira olsun, bankadan çekilen 100 TL nakit avans için geri ödemesi 105 TL den fazla olduğu durumda karlı olmaktadır. Taksitli alışveriş ile kartı nakit paraya çevirmenin en çok bilinen yolu kuyucumlar aracılığı ile kredi kartını nakit paraya çevirmektir. Aslında yaptığınız kuyumculardan taksitle altın alarak diğer bir kuyumcuya veya direkt dükkandan çıkmadan kuyumcunun kendisine satmak olarak gerçekleştiriliyor.

Diyelim ki piyasa değeri 430 TL olan küçük altını taksitle 450 TL ye aldığınızı düşünelim. 10 adet küçük altını taksitlendirerek 4.500 TL ye ye almış oldunuz. Bu altını bozdururken kuyumcu size alış fiyatından bir hesap yaparak yaklaşık 4.200 TL verecektir. Yani siz aslından taksitli fiyatı 4.500 TL ye bir alışveriş yaptınız ve bunu 4.200 TL ye sattınız. İşte kredi kartından nakit 4.200 TL çektiğinizde bunun komisyonu 300 TL yi geçiyor ise karlı bir şekilde kredi kartını nakit paraya çevirmiş oldunuz. Burada kredi kartı nakit komisyon oranlarını dikkate alarak nakit paraya çevirmek istediğiniz limiti de göz önünde bulundurarak küçük bir hesapla karlı duruma geçebilirsiniz. Burada bazı kişiler hayali kuyumcu olarak herhangi bir satış yapmadan size kartınızdan alışveriş yapıyormuş gibi taksitle altın satmış gibi gösterip elden para vererek kanuna aykırı işlemler yapıyorlar. Bunun yasal olmadığını unutmayınız ve bu yolu kullanmayınız. Devlet bazen bu durumun önüne geçmek adına altın satışlarında taksit uygulamasını kaldırarak önlem aldığı dönemler bulunmaktadır.

Kredi Kartını Nakite Çevirmenin En kolay Yolları.

E-Ticaret:

Bir diğer yöntem de ise bizim yine tavsiye etmediğimiz fakat araştırmalarımıza göre kullanılan bir yol olan e-ticaret. Birazda olsa internet bilgisine, e-ticaret sitelerinin işleyişine hakim olmanız gerekiyor. Öncelikle en düşük komisyonlu e-ticaret sitelerini bulmanız gerekli. Bizim araştırmalarımıza göre şu an en düşük komisyonu alarak % 5 oranında, sanalpazar geliyor.

Öncelikle 2 kişilik bir hesap oluşturun veya arkadaşınızın hesabı varsa onunla karşılıklı bir ürün listeleyin ki bu yöntemi çok tavsiye etmiyoruz ama kullanıldığı için haber niteliğinde burada değerlendirdik. Sizlerin nakit gereksinimi ne kadarsa % 5 arttırarak o fiyat aralığında bir ürün listelemesi yapın. Genelde en çok tercih edilen ürün kamera, tablet gibi ürünler olmaktadır. Bunları listeleyin ve hesap bilgilerini giriniz. Ürünü listeleyin ve diğer hesapla kredi kartı onayı verin. Yani ürü alın ve kredi kartı ile ödeme işlemi yapın. Ürünü satın aldıktan  1-2 saat sonra içinde ürünü elden satın aldığınızı belirtin ve onay verin. En geç 2 iş günü içerisinde para sizlerin hesabına aktarılmış olur.

Diğer bir yol da çevrenizde arkadaşlarınız eşiniz dostunuz alışveriş yapacağı zaman nakit alacaklarsa kredi kartınızı kullandırarak parayı sizin almanız ve alışverişi kredi kartı ile yapmanız. Bu yöntemde internetten alışveriş vb. durumlarda genelde siteler peşin fiyatına taksit yaptıkları için hiçbir kaybınız olmadan kredi kartınızı nakite çevirmiş olacaksınız. Hem internetten hem mağazalardan bu yolla kredi kartınızı kullandırdığınız eşiniz dostunuz sayesinde belirli bir miktar parayı herhangi bir faiz işlemi olmadan halledebilirsiniz. Aynı şekilde fatura ödemelerini elden parayı alıp kredi kartından ödeme yapabilirsiniz.

Kredi kartını nakite çevirmede en önemli aracılar kuyumcular ve alışveriş siteleridir. Bu yöntemleri ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Kuyumcular ile Kredi Kartını Nakite Çevirme

Aslında en bilinen ve en çok tercih edilen işlem, kuyucumlardan kredi kartını nakite çevirmektir. Türkiye’de bir çok kuyumcu bu konuda hizmet veriyor. Çarşıda gezerken kuyumcu tabelası olupta altını olmayan bir çok dükkan görürüz. Bu adamlar kuyumcu ama altın satmıyorlar gibi şüpheye girmiş olabilirsiniz. İşte genellikle bu kuyumcular kredi kartlarını nakite çevirmektedir. Kredi kartına takla attırma, borç taksitlendirme ve kredi kartı ile altın satışı yapmaktadırlar. Ancak bu iş yasal olmadığı için çeşitli bir ticari adlar altında bu işlemi yapıyorlar. Bulunduğunu her şehirde sokaktaki vatandaşa veya kuyumculara sorarak bu kişilere ulaşabilirsiniz.

Kuyumcuyu bulduktan sonra kredi kartınızdaki parayı nakite çevirmek istediğinizi açık olarak belirtin. İster taksitli ister peşin olarak çekim yapabilirsiniz.Diğer işlemlere göre çok uygun bir komisyon bedeli alıyorlar. Eğer kredi kartınızdan çekeceğiniz miktar yüksekse komisyon oranını %2,5’e kadar indirebilirsiniz. Fakat genel olarak sizlerden %3 oranında komisyon istenir. Bazı kişiler bu işi abartmakta ve %5 oranına kadar sizlerden komisyon bedeli istemektedir. Ama en uygun kuyumcuyu araştırın ve kredi kartı çevirmenizi buna göre yapın.

Kredi Kartını Nakite Çevirmenin Yolları

Alışveriş Siteleri ile Kredi Kartını Nakite Çevirme

Bu yöntemi yapmanız için birazda olsa internet bilgisine, e-ticaret sitelerinin işleyişine hakim olmanız gerekiyor. Bilmiyorsanız da kolaydır aslında ama bazı yöntemlere başvurmanız gerekiyor ve en düşük komisyonlu e-ticaret sitelerini bulmanız lazımdır. Bizim araştırmalarımıza göre en düşük komisyonu alarak %5 oranında, sanalpazar geliyor.

Öncelikle 2 kişilik bir hesap oluşturun veya arkadaşınızın hesabı varsa onunla hayali bir ürün listeleyin. Sizlerin nakit gereksinimi ne kadarsa %5 arttırarak o fiyat aralığında bir ürün listelemesi yapın ve en çok tercih edilen ürün genellikle kamera, tablet gibi ürünler olmaktadır. Bunları listeleyin ve gerçek kimlik bilgileri ile tabi, hesap bilgilerini giriniz.

Ürünü listeleyin ve diğer hesapla kredi kartı onayı verin. Yani ürü alın ve kredi kartı ile ödeme işlemi yapın. Ürünü satın aldıktan  1-2 saat sonra içinde ürünü elden satın aldığınızı belirtin ve onay verin. En geç 2 iş günü içerisinde para sizlerin hesabına aktarılmış olur. Bu işlemi yapmak için, hesaplar arasında farklı bir sistem kurun. Yani aynı statik ipleri üzerinden girildiği belli olmasın.

Kredi Kartını Nakit Paraya Çevirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kredi kartından nakit avansın komisyonunun fazla olması nedeniyle kredi kartını nasıl nakit paraya çevirebileceğiniz ile ilgili yazdığımız bu makalede aslında genel mantık kredi kartı ile taksitli alışveriş yapıp yaptığımız alışveriş sonrası aldığımız ürünü satarak nakit para elde etmeye dayanıyor. Burada dikkat edeceğimiz 2 husus var birincisi aldığımız ürünün kolay elden çıkarılacak altın, telefon vb. bir ürün olması. Çünkü ürünü aldıktan sonra kısa sürede elden çıkarıp nakite çevirmemiz önemli aynı zamanda da değer kaybına uğramaması için.

İkinci dikkat edilecek nokta ise ürünü sattığımızda elde ettiğimiz tutar ile ürüne taksitle kredi kartına ödediğimiz ücret arasındaki tutarın nakit avans çektiğimizde kredi kartına ödeyeceğimiz komisyondan düşük olması. Bu ücret fazla olduğunda yaptığımız zararın dışında birde işin hammallığı ile uğraşmış oluyoruz. Bir başka yolda eş dostun nakit yapacağı alışverişlerde kredi kartımızı kullandırıp alışverişi taksitlendirerek nakit elde edebiliriz. Benzer bir yolda faturaları ödeyerek ve sonradan taksitlendirerek nakit elde edebiliriz. Bu yolun bir avantajı da yaptığınız alışverişlerden bankaların kredi kartınıza puan ve lira olarak yüklediği limitler. Böylece hem nakit para almış ve taksitle ödemiş aynı zamanda da ekstra puan kazanmış olmanız. Ayrıca kredi kartını aktif kullanarak ve tabi ki borçlarınızı zamanında ödeyerek kredi notunuzu da yükseltmeniz mümkün. Kredi notunuzu hangi yollardan yükseltebileceğinizi öğrenmek için linke tıklayın.

3 thoughts on “Kredi Kartını Nakite Çevirme Yöntemleri

  1. Bu zamanda altın ile kredi kartını kullanmak pek cazip değil bence. biraz daha bankalardaki faizler düşerce belki o zaman bir yatırım aracı olarak kullanılabilir

  2. Kredi kartlarından direk para çekme konusunda yapılacak herhangi bir uygulama var mı? Daha az faiz ve fiyat yükseltme gibi özel bir durum olabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir