Kredi kartı nasıl iptal edilir?

Posted on

Kredi kartı, belli bir limit dahilinde sizlerin alışverişlerini kolaylaştıran ödeme araçlarıdır. Aynı zamanda kredi kartından nakit çekimi gibi avantajları da vardır. Kredi kartının limitinin harcanılması ve bunun devamında ödemelerin yapılmaması durumunda kart iptali durumu gerçekleşir. Kredi kartı iptal ettirmek için izlenmesi gereken bazı adımların bulunduğunu sizlere aktarmak isteriz.

Kredi kartı iptal ettirmek için ne yapmam gerek?

Kredi kartınızı çalınma kaybetme veya ekstra kapatma gibi durumlarda, banka müşteri hizmetlerini aramanız gerekiyor. Bu gibi durumlarda banka çalışanları saniyeler içerisinde kartınıza ulaşım sağlar ve iptali için işlem yapar. Diğer yollardan bir tanesi de, kartın internet şubesidir. Bankanıza ait internet şubesini veya mobil uygulamasını aktif olarak kullanıyorsanız, kartlarım bölümünden kart iptali alanını seçmelisiniz. Bu anlatılan yollar haricinde sizlere en yakında bulunan bankaya da giderek kartınızı kapatabilirsiniz.

Telefon Bankacılığı ile kredi kartı iptali yapılıyor mu?

Telefon bankacılığı ile kredi kartı iptali için, banka müşteri temsilcisinizi aradıktan sonra, kartımı iptal etmek istiyorum demeniz gerekiyor. Tabii ki bankalar akif olan banka müşterisini kaybetmemek için sizlere ne kadar imkan varsa sunarlar. Yani sizleri kaybetmemek için, hediye, parapuan gibi durumları ortaya dökerler. Eğer bu süreç içerisinde verdiğiniz karardan dönmezseniz, kartınız 1 hafta içerisinde tamamen iptal olur. Bu durum erken ya da geç de sürebilir. Bankaya göre değişiklik göstermektedir.

Bankaya şubelerine giderek kredi kartı iptali nasıl yapılır?

Kredi kartı iptal ettirmek için genel olarak uygulanan yol, banka şubesine gitmektir. Bankaya giderek kredi kartı iptali için gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Fakat bu yolu aktif etmek için, sizlerin dilekçe yazması isteniyor. Dilekçeniz üzerinde … numaralı kartımı iptal etmek istiyorum gibi bir ibare yazmanız gerekmektedir. Oluşturacağınız talep dilekçesini banka müşteri temsilcisine ileterek, kartınızı iptal sürecini başlatmış olursunuz ve anında kapanır.

Telefon Bankacılığı ile kredi kartı iptali yapılıyor mu?

Telefon bankacılığı ile kredi kartı iptali için, banka müşteri temsilcisini aradıktan sonra, kartımı iptal etmek istiyorum demeniz gerekiyor. Tabii ki bankalar akif olan banka müşterisini kaybetmemek için sizlere ne kadar imkan varsa sunarlar. Yani sizleri kaybetmemek için, hediye, parapuan gibi durumları ortaya dökerler. Eğer bu süreç içerisinde verdiğiniz karardan dönmezseniz, kartınız 1 hafta içerisinde tamamen iptal olur. Bu durum erken ya da geç de sürebilir. Bankaya göre değişiklik göstermektedir.

Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir?

Bankaların tüm çabalarına karşı kartınız kapandıysa, bunu sürekli takip ediniz. Belki bir sıkıntı çıkar ya da farklı durumlar olur kartınız iptal edilmez ve mağdur olabilirsiniz. Bu sebeple mutlaka iptal başvurunuzun sonucunu kontrol edin düzenli olarak bakın. Çünkü kredi kartlarında yıllık ya da dönemlik komisyon ücretleri kesilebilir  ve sizlerde doğal olarak takip etmediğiniz için bankaya borçlu kalabilirsiniz. Böyle bir duruma düşmemek için bankalar ile iletişimde kalmalı ve kartın kapanıp kapanmadığına dair düzenli bilgi almalısınız. Bu gibi durumlarda olumsuz sonuçlar çıkabilir.

Banka kredi kartımı iptal etmiyor, ne yapabilirim?

Bankalar, Banka kartları ve kredi kartları iptal formu geldiği zaman bunu en geç 7 iş günü içerisinde katmakta tam yükümlüdür. Eğer banka sizlerin kartlarını hiçbir şekilde iptal etmiyor ve kapatmamak için direniyorsa, bir dilekçe yazarak bankayı şikayet etmeniz gerekmektedir. Fakat bankaların çoğu kartları kapatıyor ve itiraz etmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir