Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Posted on

Hayatımızı kolaylaştıran ve alışverişlerde bizlere avantaj sağlayan kredi kartları artık vazgeçilmezimiz. Her alışverişte hatta dokunmatik özelliğinin gelmesiyle nakit para yerine taşıdığımız kredi kartları cüzdanımızın baş köşesinde yer almakta. Dikkatsiz ve bilinçsiz kullanım sonucu kredi kartları başımıza bela olabilmekte hatta kimi zaman ödemelerdeki aksaklık sebebiyle yasal takibe düşmekte ve hatta bankaların kara listesine girerek çeşitli ihtiyaçlarımız için kullandığımız kredilere bile mani olabilmektedir.  Ayrıca bu durum kredi notumuzu düşürmekte ve daha sonraki tüm bankacılık işlemlerimizi etkilemektedir. Peki vazgeçilmezimiz olan kredi kartlarını nasıl değerlendirmeliyiz. Bugünkü yazımızda kredi kartının alımından en verimli kullanımına kadar kredi kartı nasıl kullanılır? Sorusunun cevabını arayacağız.

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi notunuzun sorunsuz olması ve kısa bir başvuru ile kredi kartı edinmeniz çok kolay; ilk önce sizin için en avantajlı kredi kartını araştırın. Bir çok kredi kartı için sitemizi araştırmanız sizlere faydalı olacağı kanaatindeyim. Alacağınız kredi kartına kara verdikten sonra banka şubesine giderek veya bankanın web sayfasından ya da sitemizdeki reklamlardan kredi kartlarına başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer başvurduğunuz bankanın müşterisi değilseniz banka sizden gelir belgesi, ikametgah, kimlik fotokopisi gibi belgeler isteyebilmektedir. Bankanın kredi notunuz başta olmak üzere küçük bir değerlendirmesinden sonra kredi kartınız adresinize gönderilecektir. Kredi kartınızı talep ederken hesap kesim tarihini ödemelerinize uygun bir tarih seçin. Kredi kartı borcunuzu hesap kesim tarihinden itibaren 10 gün içerisinde ödemeniz gerektiğini unutmayınız. Hesap kesim tarihiniz size uygun bir tarih değilse hesap kesim tarihinizi değiştirmeniz mümkün.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Kartınızı temin ettikten sonra ilk olarak gelen kartın geçici şifresini değiştirmeyi ihmal etmeyiniz. Bu uyarımızdan sonra gelelim kredi kartınızı en doğru ve verimli bir şekilde kullanma yollarına;

İlk olarak ; aslında kartınızı ilk alırken yapmanız gereken şey olan gelirinize göre limit belirleme ve daha sonra harcamalarınızı gelirinize göre yapmanız. Kredi kartı limitleri kanıtlanabilir gelirinizin ilk kredi kartı alışınızda 2 katına, daha sonra 4 katına kadar çıkabilmektedir. Ancak siz gelirinize ve harcama ihtiyacınıza göre bir limit belirleyerek kredi kartınız geldikten sonrada ihtiyacınız dışında bir harcama yapmadan nasıl olsa kredi kartından çekerim, taksitte yapıyor gibi avuntulara takılmadan ihtiyacınız dışında gereksiz harcamalarınız dizginleyin. Mesela ödemenizi yaparken kredi kartından çekilen tutarı nakit olarak verdiğinizi hayal ederek yapmış olduğunuz harcamanın büyüklüğünü hissedebilirsiniz. Unutmayın kredi kartı aslında sizin nakit paranız. Her zaman sanal yapılan eylemleri beyin somut yapılan eylemlere göre daha kolay bir şeymiş gibi görür. Bunu harcamalarınızda kredi kartınızı kullanırken dikkate almanızı öneririm.

İkinci olarak; her zaman kredi kartı ödemelerinizi düzenli bir şeklide yapmaya çalışın. Hesap kesim tarihini takip eden 10 gün içerisinde ödemeniz gerekiyor. Kredi kartı borcunuzun dönem sonu borcunu ödemelisiniz eğer bu borcu ödeyemeyecekseniz en kötü ihtimalle asgari tutarını ödeyerek yasal takibin önüne geçebilirsiniz. Fakat buda sizin kredi borcunuzu düşürecek ve sonraki finansal işlemlerde sizin için sıkıntı oluşturacaktır. Kredi notunuzu yüksek tutmanız sizin için ani para ihtiyacınızda kredi çekmede zorlanmadan sorunlarınızı halletmenize yardımcı olacaktır.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Üçüncü olarak; Az önce dönem sonu borcunu ödeyemiyorsanız en azından asgari tutarı ödemelisiniz demiştik. Fakat asgari ödeme tutarını her ay alışkanlık haline getirirseniz bu ileriki aylarda yekünde size ağır bir borç olarak yansıyacaktır. Unutmayın asgari ödeme sizi yasal takip sürecinden kurtarsa da borcunuza faiz işlemesini engelleyecek bir durum değildir. Daha sonra toplamda artan borcunuzu kapatmak için ihtiyaç kredisi çekmek zorunda kalabilirsiniz.

Dördüncü olarak; kredi kartınızın özelliklerini iyi bilin ve kampanyalarını takip etmeye çalışın. Mesela sık uçak yolculuğu yapıyor iseniz uçuş mili kazandıran kredi kartlarından almanız size uçuşlarınızda puanlar kazandıracaktır. Kredi kartlarındaki puanlar genellikle 1 puan 1 TL karşılığı ayarlanmıştır. Kartınızda biriken puanları zamanı geçmeden harcayın. Bankalar rekabetçi koşullar nedeniyle bu puanların yanmadığı kredi kartları sunmakta ve reklamları bugünlerde televizyonda dönmektedir.

Beşincisi; Birden fazla karta sahipseniz harcamalarınızı yaparken size hangi kartın daha avantajlı olacağını muhakkak sorun. Kartlarınızın hesap kesim tarihlerini farklı yaparak bir sonraki aya kalmasını istediğiniz borçlar için avantaj sağlayın. Fakat asla sizde bir kredi kartı borcunu diğer kredi kartı ile kapatma sarmalına girmeyin.

Altıncı olarak; kredi kartınızı çok bilmediğiniz bir sitede veya yurt dışında bir siteden alışveriş için kullanmak istiyorsunuz fakat güvenemiyorsanız muhakkak internet bankacılığı veya mobil uygulamadan kredi kartınıza sanal kart oluşturarak alışverişlerinizi güvenle yapabilirsiniz. Sanal kart hem dolandırılmanızı engeller hem de güvenle alışveriş yaparak fırsatları kaçırmanıza mani olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir