Kredi Kartı Yenilenmesinde Ücret Alınır mı?

Posted on

Kredi kartlarına o kadar alıştık ki artık evden çıkarken üzerimizde olup olmadığını kontrol ettiğimiz eşyalarımız arasında kredi kartlarımız en ön sıralarda yer alır hale geldi diyebiliriz. Kredi kartı kullanımı miktarı ülkemizde çok yüksek rakamlara ulaşırken, bankalar bu durumdan oldukça memnun diyebiliriz. Bu memnuniyetin sebebinin; sadece bankanın kredi kartı faizlerinden aldığı gelirler olarak görmemek gerekir. Çünkü bankaların, faiz dışı gelirler adı altındaki gelirleri olan gelirlerinden birisi de kart aidat ve kredi kartı ile ilgili diğer ücretlerdir. Vatandaşın kredi kartı ücretleri ile ilgili merak ettiği hususlardan birisi de kredi kartı yenilenmesinde ücret alınır mı konusudur. Bu yazımızda bu soruya cevap vermeye çalışacak ve sizlere kredi kartı üzerine bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Kredi kartlarına millet olarak bağımlı hale gelmeden önce bankalar böylesine hoyratça kredi kartı aidatı ücreti, kredi kartı yenileme bedeli, vs. gibi alamıyorlardı. Ama maalesef millet olarak bir kişi 2-3 kredi kartı kullandığı ve artık millet olarak kredi kartına bağımlı hale geldiğimiz için; bankalar istedikleri gibi ücret almaktadır. Hele hele tüm bankalar birlikte hareket edince vatandaşın ödemekten başka hiçbir alternatifi kalmamaktadır. Bankaların son dönemde müşterilerinden talep ettiği bir diğer kredi kartı ücreti de kart yenileme ücreti altında almış olduğu paradır.

Kredi Kartı Yenileme Ücretli mi?

Kredi Kartı Yenilenme Ücreti

Her kredi kartının bildiğimiz üzere bir son ödeme tarihi bulunmaktadır. Bu tarih de ilgili kredi kartının ön yüzünde yazmaktadır. Eğer kredi kartınızın son kullanma tarihinin bitmesinden önce; herhangi bir sebep nedeniyle kredi kartınızı yenilemeniz gerektiyse bu durumda bankalar cüzi miktarlarda kredi kartı yenileme ücreti talep edebilmektedir. Ancak kayıp çalıntı kredi kartları bu uygulama dışındadır. Yani kayıp ve hırsızlık durumları nedeniyle bankalar kredi kartı yenileme ücreti talep etmemektedir. Ama bazı bankalar buna da bir sınırlama getirebilmektedir. Örneğin; Yapı Kredi Bankası World Kredi Kartı için; 2 defadan sonra kayıp nedeniyle kredi kartı yenilemelerinde ücret talep etmektedir.

Eğer kredi kartınızın manyetik alanı bozulduysa ve bundan dolayı kredi kartınızı yenilemek istiyorsanız yine kart yenileme ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ancak böyle bir durumda bankalarla pazarlığa girişebilirsiniz. Bankalar kredi kartının manyetik alanı bozuk olduğu için alışveriş yapamayacağınızı bildiği için size biraz daha yumuşak yaklaşacaktır. Kartınızın ücretli değişmesi halinde kapattırmak istediğinizi söylemeniz halinde banka görevlisi sizden ücret alınmadan değişiklik işlemini gerçekleştirebilecektir.

Kredi Kartı Maliyetleri

Bankalar açısından durum değerlendirildiğinde; 10 milyon civarında kredi kartı kullanıcısı olan bir bankanın, tüm müşterilerinin kredi kartlarını bir defada yenilemeleri halinde 5 TL ‘den olsa 50 milyon TL para kazanacaktır. Aslına bakıldığında maliyet hesabı yapacak olursak, kredi kartının maliyetinin 5 TL olduğunu düşünecek olsak, müşterilerin hepsinin yılda bir kez kart değiştirdiğini varsaysak bu da 50 milyon TL maliyet anlamına gelecektir ki; bu da günümüz şartlarına göre değerlendirildiğinde hatırı sayılır bir paradır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir