Kredi Kartımı Nasıl İptal Ederim

Posted on


Kredi kartları, günümüzde artık para kadar önem taşıyan bir ekonomik sistem haline geldi.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’ de de kredi kartı kullanımı oldukça yüksek seviyelere ulaştı. Hatta günümüzde ülke genelinde kredi kartı kullanımı vatandaş başına birden fazla sayılara kadar çıkabiliyor.

Bu denli yoğun kullanımı bulunan kredi kartlarında bankalar tarafından çeşitli faiz oranları uygulanıyor.

Ekonomik yönden yaşanan problemlerde kredi kartlarının tüketicilere avantajdan çok zarar oluşturmaya başlamasına neden oluyor.

İşte bu noktada tüketici de kredi kartımı nasıl iptal ederim şeklinde bir soru gündeme gelebiliyor.


Kredi Kartını Kapattırma Yöntemleri Nelerdir?


Sağladığı avantajlar, özel kampanyalar ya da yaşamsal koşullar nedeni ile kullandığınız kredi kartınızı tamamen kapattırma hakkınızda bulunmaktadır.

Bu çerçevede de kredi kartımı nasıl iptal ederim merak edenler için kullanabilecekleri birden fazla yöntem bulunmaktadır.

Buna göre kullandığınız kredi kartınızı kapattırabilmek için;


Kredi kartını kullandığınız bankanın şubesine giderek,
Kredi kartını kullandığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayarak,
Kredi kartını kullandığınız bankanın internet bankacılığını kullanarak,
Yöntemlerinden herhangi birisini kullanabilirsiniz.

Türkiye’ de bazı bankalar tarafından kredi kartı ürünlerinin kapattırılması için yalnızca müşteri hizmetleri aracılığı ile yardımcı olunduğunu unutmamalısınız.


Kredi Kartını Kapattırmak İçin Gerekenler


Kullandığınız kredi kartını iptal ettirmek istiyor ancak kredi kartımı nasıl iptal ederim bilmiyorsanız öncelikli olarak kredi kartı kapattırma koşullarına dair bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Kredi kartınızı kapattırmak istiyorsanız ilk kural kredi kartınıza ilişkin bankaya herhangi bir borcunuzun bulunmamasıdır. Yani kullandığınız kredi kartının tüm dönem borcunu faizleri ile birlikte ödeyerek, bankaya kredi kartınız için herhangi bir borcunuzun bulunmaması gerekmektedir. Aksi halde kredi kartınızı asla kapattıramazsınız.

Bu noktada kredi kartı borcunun tamamen kapatılması, ileriye dönük taksitleri ve borç bakiyesi küsuratlarını da kapsadığına dikkat etmelisiniz.
Bunun yanı sıra kredi kartınızı kapattırabilmeniz için mutlaka kredi kartı sahibi olarak bireysel şekilde başvuruda bulunmanız gerekir.

Müşteri Hizmetleri’nde de kredi kartı sahibi olduğunuzun teyidi için bazı bilgiler talep edilir. Bu yüzden tüm bankacılık işlemlerinde olduğu gibi bireysel başvuru yapmanız veya vekilinizle başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir