Kredi kartları

Kredi kartından nakit çekince ne kadar faiz ödenir?

Bankalar bireysel müşterilerine sağlamış oldukları imkanlar ile bilinir ve birçok avantajlı uygulamayı başlatmışlardır. Bu sebepten dolayı neredeyse tüm bankalar, kredi kartı imkanı vermektedir. Ayrıca kredi kartından nakit avans çekme de, son zamanlarda popüler olmuş bir durumdur. Böylece kişiler bankaların ihtiyaç kredileriyle uğraşmadan ihtiyaçları olan tutarları, kredi kartları üzerinden çekebilmektedir. Fakat bu kadar hızlı olan bir işlemin, doğal olarak ödenmesi gereken bazı tutarları da vardır. Bu bedel ise çekilen para miktarına eş zamanlı olarka uygulanan, faizler olarak bilinmektedir. Peki en çok sorulan soruya deyinelim. Kredi kartından nakit avans çekildiği zaman, ne kadar faiz uygulanır?

Güncel faiz oranları ve dosya masrafları

Öncelikle bilmeniz gereken ilk işey, kredi kartınızdan nakit avans çekmeye başladığınız ilk andan beri faiz uygulanmaya başlar. Örnek olarak 1 Kasım tarihinde kredi kartınızda 4000 tl tutarında bir nakit çekmiseniz, 1 Kasım itibariyle karta faiz uygulaması başlar. Bu faiz oranının içerisinde ise genellikle KKDF ve BSMV tutarları yer almıyor ve masrafları yoktur diyebiliriz.

Kredi kartından nakit çekmek istiyorum ne kadar faiz öderim?

Kredi kartına nakit çekim imkanı sunan önemli bir kart World Kart’tır. Kartın sunmuş olduğu bu hizmet karşılığında müşterilerinde %2,02 oranında faiz talep etmektedir. Aynı hizmeti veren bir diğer kart ise maksimum karttır ve istemiş olduğu faiz oranı %1,90 olarak belirlenmiştir. Diğer bankalarda genel olarak bu faiz oranlarını uygulamakta ve nakit avans çekim konusunda, hemen hemen her banka aynı faiz oranını vermektedir. Bunun dışında nakit çekimlerde, 9 ay civarına kadar taksitlendirme yapılıyor. Yani ihtiyaç kredilerine göre, 48 ay taksit yapılmıyor ve taksit miktarı düşük kalıyor.

Yukarıda kredi kartına nakit çekimlerde bankaların uygulamış olduğu faiz oranlarını aktardır. Bu oranlara bakarak faiz oranları size uygun geliyor ise, kullandığınız kredi kartına ait bankanın kredi kartına nakit çekim imkanlarından sıkıntısız olarak faydalanabilirsiniz. Ancak burada unutmamanız gereken şey vade süresinin kısa olması ve bu ödemelere ek olarak KKDF ve BSMV miktarlarının eklenmemiş olmasıdır.

Yorum Yap