Kredi Kartlarının Limitleri Ne Kadardır?

Posted on

İnsan ihtiyaçlarının sonsuz olması, bir takım gereksinimleri de beraberinde getirmiştir. Son dönemlerde teknolojinin gelişim göstermesi ile de, bir takım yeni uygulamalar hayatımıza katılmıştır. Bankaların çip sistemine dayandırdığı kredi kartları, şu anda en çok tercih edilen araç haline gelmiştir. Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine göre Türkiye’de toplam 67.913.168 kredi kartı bulunmaktadır. Bu sayının bir hayli yüksek olması, kredi kartlarının ne denli gereksinim duyulan bir araç olduğunu ispatlamıştır.

Kredi kartları verilirken, bireyin kredi notu dikkate alınır. Henüz bankalar ile çalışmayan ve hiçbir şekilde ilişki olmayan bireylerin kredi notları daha belirlenmemiştir. Kredi notu henüz oluşmayan bireylere, yüksek limitteki kredi kartları uygun görülmemektedir. Kredi kartları limitleri de, bireylerin kredi notuna göre verildiği için, kredi notu puanı oluşmayanlara başta düşük miktarlarda, daha sonra ise yüksek miktarlarda kart verilmektedir. Ayrıca kredi kartı limitlerini etkileyen diğer bir husus, düzenli ve yüksek gelirdir.

Düşük Limit Kredi Kartları

Her bankanın kendine has bir çalışma sistemi vardır. Örnek olarak A Bankası bir kişiye kredi kartını uygun görmezken, B Bankası da bu kişiye kredi vermek için çalışmalar yapar. Bu durum tamamen bankaların kendi planlarına göre belirlenmektedir. Kredi kartı limitleri de, bireyin kendi isteklerine göre belirlendiği gibi, sahip olduğu kredi notuna göre de şekillenmektedir. Düşük limitteki kredi kartları, istenildiği takdirde 50 TL’ye kadar olabilir. Fakat henüz bu limitte bir kredi kartı kullanıcısı görülmemiştir.

 Yüksek Limitli Kredi Kartları

Yüksek limitteki kredi kartları almak için, öncelikle yüksek bir gelire sahip olmanız gerekmektedir. Eğer düşük bir gelire sahipseniz, yüksek limitteki kredi kartları hayalden ileriye gitmez. Ayrıca hatırlatmak isteriz ki, ilk defa kredi kartı alacaksanız kart  limitleri maaşın 2 katına kadar verilmektedir. Örnek verecek olursak eğer, 4 bin TL gelire sahipseniz 8 bin TL’ye kadar kredi kartı limitine sahip olabilirsiniz. Bu durum maaşa göre yukarı seviyelere kadar çıkabilir. Ayrıca ilk 2 seneden sonra kredi notu yüksekse, maaşın 4 katı verilebilir.

Devlet Bankaları

Hayatımızda bizlere büyük kolaylıklar sağlayan bankalar, neredeyse tüm il ve ilçelerde şubelere sahiptir. Bireylerin ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini gidermek için sürekli yenilikler ve güncellemeler yapan bu bankalar, artık yaşamımızın tüm anında yer almaktadır. Aktif olarak varlığını sürdüren ve hizmet eden birçok banka vardır. Bu bankalar arasında azda olsa devlet bankaları vardır. Devlet bankaları, devlet tarafından sağlanan kolaylıklarda ilk tercih edilen noktadır. Örneğin KOSGEB’in sunmuş olduğu girişimcilik hibe desteği, devlet bankası olan Halkbank’tan verilmektedir. Ayrıca emekli maaşlarını almak için de, devlet bankaları tercih edilmektedir. Çalışmalarına hız kesmeden devam eden devlet bankaları, aşağıdaki gibidir.

Halkbank

Vakıfbank

Ziraat Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir