Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?
Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Nereden ve Nasıl Öğrenilir?

Posted on

Bankaların müşterilerine sunduğu hizmetlerden faydalandırmaları için müşterilerinde aradıkları en önemli kriter kredi notudur. Bankacılık işlemleri için bankalara başvuru yaptığınızda kredi notunuz ya sizin işinizi kolaylaştıracak ya da işinizin olmasına engel olacaktır. Neredeyse her bankacılık işleminde karşımıza çıkan ve süreç boyunca bahsi geçen kredi notu nasıl oluşmaktadır? Kredi notunuzu nereden öğrenebilirsiniz?  

Kredi Notu Nedir? Nasıl Oluşur?

Bankadan kredi kullanırken kredinin miktarını veya oranını belirleyen kredi notunu kısaca; bankacılık sistemi üzerinde kullandığımız ihtiyaç kredisi, konut kredisi, araç kredisi, kredi kartı ve Kredi Mevduat Hesabı (KMH) vb. hesapları kullanımı ve aynı zamanda bu finansal ürünleri geri ödeme, geciktirme ya da gününde ödeme gibi durumların bir çatı altında toplanarak analiz edilmesi sonucu elde edilen ve kredi kullanıp kullanamayacağınızı belirlemede etkili olan bir puanlama sistemidir. Ülkemizde bu kredi notu sistemi dokuz bankanın ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından saydığımız kıstaslar çerçevesinde belirlenen bir puanlama sistemidir. Bankalar bu sisteme kullanıcı bilgilerini göndermektedir. Bu bilgiler ışığında oluşturulan kredi notu verileri ışığında veriler 1-1900 puan aralığında değerlendirilmektedir. Kredi Kayıt Bürosu bağlı bir hizmet platformu olan Findeks aracılığı ile bu puanlama bilgisi son kullanıcıya ulaştırılmaktadır.

Kişilerin kredi notu oluşturulması için 5 yıl aktif kredi kullanması veya kredi kartı kullanması gerekli veya kredi mevduat hesabı bulunması gereklidir. Bu araçları kullanmayanların kredi notu sıfır olarak gözükmektedir. Kısaca toparlamak gerekirse kredi notu genel itibariyle kredi geri ödemeleri, kredi kartı geri ödemeleri gibi durumlar üzerinden meydana gelen, kişinin borçluluğu, borcuna olan saygısı ve bankalar ile arasında geçen diyaloglara göre belirlenir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan puanlama sisteminde 0 ila 1900 puan arasında bir puan verildiğinden bahsetmiştik. Bu puanlamada gruplar;

0 Bankalar ile hiçbir çalışması olmayan Grup
1-699 En Riskli Grup- Kredi alma ihtimali zayıf olan grup.

700-1099 Orta Riskli Grup-İpotek ve Kefil gösterme karşılığı kredi verilebilir.

1100-1450 Az Riskli Grup – Kredi alma muhtemel az riskli grup.

1500-1699 İyi Grup – kredi alması muhtemel grup.

1700-1900 Çok İyi Grup – Tüm bankalardan düşük krediyle kredi kullanabilecek grup,  

olarak belirlenmiştir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Kayıt Bürosu’nun tarafından oluşturulan bu puanlama sistemini incelersek ilk olarak bireysel kullanılan krediler ve ödemeleri ile kredi kartı kullanımı ve ödemeleri %30 oranında bir etkiye sahiptir. Bireylerin var olan hesaplarının ve borçlanma durumları %25 oranında, yeni kredilere başvuru ve kredi kapatma işlemlerinizden %20 oranında, kredi kullanma sıklığınız %15 oranında ve diğer bankacılık ve finans işlemleri %10 oranında etkilemektedir.

Bu puanlama sistemi sayesinde bankalar ve finans kuruluşları sizi daha hızlı ve otomatik bir şekilde değerlendirmeye tabi tutuyorlar. Mesela SMS ile veya bankadan kredi başvurusunda bulunduğunuzda eğer en riskli grupta iseniz kredi başvurunuz için hemen red veya iyi/çok iyi grupta iseniz ön incelemeden hemen olumlu bir sonuç çıkarabilmektedir. Kredi ihtiyaçlarınızda size yardımcı olacak grup iyi ve çok iyi grup olan 1500 puan ve üzeri gruptur. Finans kuruluşları ve bankalara göre farklılık gösterse de gelir durumunuza göre istemiş olduğunuz krediyi en iyi ulaşabileceğiniz grup bu gruplardır.

Findeks Kredi Notu
Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ?

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Tüm kredi ve banka işlemlerinde ilk bakılan ve kritik bir öneme sahip olan kredi notumuzu bilmemiz bizim için işlemlerimizde bir sıkıntı çıkmaması ve gerekirse bankalar ile yapacağımız pazarlıkta elimizi güçlendirmemiz için bir aracı durumunda. Kredi notunuzu veya risk durumunuzu bilmeniz banka ile yapacağınız pazarlıkta elinizi güçlendirecektir. Peki kredi notumuzu nereden öğrenebiliriz. Aslında bunun için birkaç farklı yol bulabiliriz. Fakat hepsi neticede yukarıda da bahsettiğimiz Findeks sistemine dayanmaktadır. Sizler için araştırdığımız birkaç yolu derledik

İlk olarak kredi kartınızın borcunu internetten veya bankamatikten ödemektense banka gişesinden ödemeyi seçerek işlemi gerçekleştiren banka memurundan kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün. Ancak buradaki bilgilendirme sadece kredi notunuz ile sınırlı olacaktır.

Diğer bir yol beyaz eşya bayileridir. Elden veya senetle beyaz eşya satan mağazalar yine bir findeks hizmeti olan kredi sorgulama paketlerine sahiptir. Bu mağazalar kendilerini güvence altına almak için senetle veya elden alışverişlerde müşterinin kredi notuna bakarak satışı gerçekleştirirler. Size kalan alışveriş sırasında kredi notunuzla ilgili bilgiyi rica etmek zaten sorgulama yapıldığı için sizinle bu bilgiyi paylaşmaktan kaçınmayacaklardır.

Yine beyaz eşya bayilerinde olduğu gibi aynı mantıkla senetle oto satışı yapan yerlerden senetle araba almak için gittiğinizde Findeks ticari risk raporu yardımıyla kredi notunuzu sorgulayacakları için bu tip bir alışverişiniz esnasında veya bu işlerle uğraşan bir tanıdığınız aracılığı ile kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün.

Bir diğer yolda da kredi notunuz olmasa da kredi risk raporunuzu sorgulayabilirsiniz. İlk önce e-Devlet sistemine giriş yapınız. Daha sonra e-Devlet içerisindeki arama motoruna Risk Merkezi Raporu Başvurusu yazınız. Gelen ekrandaki yeni başvuru sekmesini tıklayınız. Yeni gelen ekrandan Kredi Limit ve Borç Bilgileri kısmına işaretleyerek başvur sekmesine tıklayınız. Daha sonra cep telefonunuza gelen mesajdaki şifre yardımı ile risk raporunuzu görüntüleyebilirsiniz. Burada unutmamanız gereken bu raporu her ay sadece 1 kez alabildiğinizdir.

Buraya kadar ki kısımda kredi notunuzun ve kredi risk raporunuzu ücretsiz şekilde nasıl öğrenebileceğinizdi. Şimdi daha ayrıntılı ve profesyonel olarak kredi notunuzu ve risk analinizi rapor şeklinde nasıl elde edebileceğinize. Kredi notunuzu 10-15 TL arası değişen ücretlerle çalıştığınız bankanın internet şubesi veya mobil şube aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Her bankanın internet veya mobil şubesinde genelde başvurular menüsü altında Risk Raporu (KKB) veya Kredi Notu menüsünden öğrenebilirsiniz.

En son ve kapsamlı seçenek tabi ki sistemin kendisi olan Findeks aracılığı ile durumunuzu öğrenmek.  Kredi Kayıt Bürosuna ait bir marka olan Findeks, kredi notunuzu belli bir ücret karşılığında öğrenebilirsiniz. Notunuzu öğrenmek için öncelikle siteye üye olmanız gerekiyor. Ayrıca sitede kredi notu hariç diğer hizmetleri de şöyle sıralayabiliriz.

Findeks’in Sunduğu Hizmetler

Ülkemizde bankacılık sisteminde kullanılan kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu’na (KKB’ye) bağlı Findeks tarafından oluşturmaktadır. Hem ticari aynı zamanda hem de bireysel son kullanıcılara yönelik olarak kredi notunun yanında bir çok hizmet sağlamaktadır. 

Findeks’in bireysel müşterilerine sunduğu altı hizmeti sizler için inceledik.

  1. Kredi Notu: Bankadan kredi kullanırken kredinin miktarını veya oranını belirleyen kredi notunu kısaca; bankacılık sistemi üzerinde kullandığımız ihtiyaç kredisi, konut kredisi, araç kredisi, kredi kartı ve Kredi Mevduat Hesabı (KMH) vb. hesapları kullanımı ve aynı zamanda bu finansal ürünleri geri ödeme, geciktirme ya da gününde ödeme gibi durumların bir çatı altında toplanarak analiz edilmesi sonucu elde edilen ve kredi kullanıp kullanamayacağınızı belirlemede etkili olan bir puanlama sistemi olan kredi notunuzu öğrenme.   
  2. Risk Raporu: Son 5 yıl içerisinde kapanmış ve halen aktif olan kredilerinize ilişkin ödeme geçmişini gösteren ödemelerin düzenli yapılıp yapılmadığı veya gecikmeleri gösteren rapordur.
  3. İzleme: Findeks hizmetlerinin tek bir çatı altında toplanarak finansal hayatta gerçekleşen değişimlere hakim olunabilmesi ve gerekirse müdahale edilmesini amaçlayan sistemdir.
  4. Takipçi: İzinsiz olarak Kimlik, İletişim ve Finansal bilgilerin kullanılmasını önlemek amacıyla bu bilgilerin tüm dünya ve internet ortamında taranması ve bu bilgilerin bulunması durumunda SMS ve e-posta yoluyla haber verilmesi ve  Bu sayede müşterilerinin izinsiz olarak bilgilerini kullanılmasının engellenmesi amacıyla verilen bir hizmettir.
  5. Not Danışmanı: Kredi notu algoritması her türlü finansal değişkenden etkilenen bir yapıya sahiptir. Bu yapıyı sizler için takip ederek size öneriler sunan uzman danışmanlardan yardım alabileceğiniz bir hizmettir.
  6. Uyarı Hizmetleri: Findeks kredi notunuzu etkileyecek tüm hareketleri anında telefonunuza ve eposta adresinize bilgi olarak gelerek sizi uyarmayı amaçlayan bir servitir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir