Kredi Notu Ne Kadar Sürede Güncellenir?

Posted on

Kredi notları kişilerin bankalar ile arasında geçen kredi ürünleri harcaması sonrası ortaya çıkmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan bir puanlama sistemi olarak geçmektedir. Bankalardan kredi kartı veya kredi gibi talepleri olan müşterilerin öncelikli olarak kredi notlarının iyi seviyelerde olması gerekmektedir. Kredi notu değeri 0 ile 1900 arasında değişen bir sistem üzerinden meydana gelmektedir. Kredi notu 800’den yukarıda olan kişiler yüksek kredi notu olan bireyler olarak tanımlanırken, 800 puan altındakiler düşük kredi notuna sahip bireyler olarak bilinmektedir. Kredi notu düşük olan bireyler rahatlıkla kredi kartı veya kredi gibi finansal ürünleri kullanamazlar. Bu kişilerden bankalar ya ekstra olarak teminat istemektedirler. Kredi ve kredi kartı temin işlemleri yapmayacaktır. Kredi notu hızlı bir düşebilen bir puanken, yükseltmesi so n derece zaman almaktadır.

Kredi Notunu Hangi Etkenler Düşürür?

Kredi notu tüketicilerin geçmiş mali kayıtlarından ortaya çıkan bir kayıtlamadır. Geçmiş mali kayıtlarınızın açılımını sizlere aktarmamız gerekiyorsa, kullandığınız kredilerin geri ödemelerinin düzenli olması, kredi kartlarının gününde ödenmesi ve asgari tutarın üzerinde ödeme yapılması gibi çekmiş olduğunuz borçları geri ödeme süreniz ve kısaca bankalar ile aranız da geçen tüm işlemlerdir. Kredi ödemelerinizi bir gün bile geciktiriyor olmanız, kredi notunuzu hızlı bir şekilde düşmesine neden olan etmenler arasındadır diyebiliriz. Daha önce hiçbir bankacılık faaliyetinde olmamış bireylerin de, kredi notları düşük olarak geçer.

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Güncelleniyor?

Kredi notu güncellemesi her ayın 10’unda Kredi Kayıt Bürosu tarafından güncellenen bir değerdir diyebiliriz. Bu güncelleme esnasında o ay içerisinde yapmış olduğunuz ödemelerinizin gününde olup olmadığına göre ya yükselir ya da otomatik olarak düşürülür.

Eğer borçlarınızı son ödeme tarihinden evvel kapatırsanız, borçlarınız da azalma meydana gelirse ve gecikme gibi durumların ortadan kalkması gerçekleşirse kredi notunuz olumlu yönde ilerler. Bunun aksi durumlarda, o ay içerisinde yapmış olduğunuz kredi ve kredi kartı kartı ödemelerinde düzensizlik olduysa. Borunuzun tamamı kapatılamadıysa. Kredi kartının sadece asgari tutar ödemesi yapıldıysa ve borçluluğunuz da bir artış görülüyorsa kredi notunuz da da üzülerek belirtmek isteriz ki düşüş olacaktır. Düşük bir kredi notunu gününde ödemelerle ancak 6 ay gibi bir süre içerisinde yükseltmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir