Kredi notu

Kredi notu neden düşer?

Bankalardan kredi çekebilmeniz için, genel olarak notunuzun iyi seviyelerde olması gerekiyor. Bu da genel olarak söylemek gerekirse, 1200 ve 1400 arası bir puan, bankaların gözünde iyidir. Bu demek olmuyor ki kredi notunuz düşüktür ve kredi çekmeniz imkansızdır. Bu gibi durumlarda ise nakit blokaj karşılığı kredi, ipotek göstererek kredi veya kefil gösterek kredi kullanabilirsiniz. Aşağıda kredi notunun düşmesine sebep olan durumlar aktarılmıştır.

  • Kredi kartı ödemeleri

Bankalardan aldığınız bir kredi kartı varsa, azına çokuna bakmadan ödemelerini yapmanız gerekiyor. Eğer kredi kartı borçlarınızı da erteliyor veya günü geldiği zaman ödemiyorsanız, aynı şekilde kredi notlarınız düşer. Aynı zamanda kredi kartınızı birkaç ay ödememeniz durumunda, avukatlık sürecine girebilirsiniz.

  • Bankalardan işlem yapmamak

Kredi kartınız var ve hiç kullanmıyorsanız veya banka hesaplarınız var ama para giriş çıkışı olmuyorsa, kredi notunuz gene düşer. Yani bankalarla ilişiği kestiğiniz durumlarda, kredi notunuz hemen düşmeye başlar.

  • Kredi Ödemeleri

Bankalardan kullanmış olduğunuz kredilerin borçlarını düzenli olarak ödemezseniz, kredi notlarınız düzenli olarak düşer. Notunuz birden bire düşmese de, her geç ödemede bir kademe aşağıya inecektir. Kredi notunu etkileyen en önemli neden, finansal ürünlerin ödemeleridir. Bankalar borcuna sadık ve düzenli ödeme yapan kişileri sever. Kredi notu da bankaların bir sistemi olduğu için borcunu zamanında ödeyen kişilerin kredi notları, her zaman kredi almaya müsattir.

  • Kefil olmak

Eğer bir başkasının kredi çekmesi için kefil olmuş ve kefil olduğunuz kişi kredi ödemelerini düzenli yapmıyors, hem sizlerin hem de krediyi çeken kişinin eş zamanlı olarak kredi notu düşmeye başlar. Kefil olmadan önce bu maddeyi mutlaka aklınızda bulundurun.

  • Sürekli yapılan başvurular

Kredi notunun düşmesine etki eden en büyük nedenlerden bir tanesi de, bankalara devamlı olarak yapılan kredi başvurularıdır. Eğer bankalara yaptığınız başvurulardan olumsuz sonuç alıyorsanız tekrardan aynı bankaya başvuru yapmak yerine, başka bankaya yapmanızı öneririz. Eğer yine olmuyorsa kesinlikle başka bir bankaya başvuru yapmanızı önermiyoruz. Bu işlem kredi notunuzun düşmesine neden olmaktadır. Aynı anda birkaç bankaya yapılan kredi başvuruları, kredi notunuzun aşağıya inmesine neden olur.

Yukarıda yer alan 5 madde kredi notu düşme nedenlerinin arasında yer almaktadır. Birkaç nedene göre de kredi notu düşmektedir. Ayrıca kredi notunuzun düştüğünü ve düşük seviyelerde olduğunu öğrendiyseniz hemen kredi notu nasıl yükseltilir araştırması içerisine giriniz. Bunun için kredi notu nasıl yükseltilir konusunda teknikler bulunur ve bunları detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Yorum Yap