Kredi notu

Kredi notu neden hesaplanmaz?

Kişisel bilgilerimiz arasında vatandaşlık numaramız bizim için ne ifade ediyorsa, finansal işlemlerimizde de kredi notu da aynı şeyi ifade etmektedir. Finansal ihtiyaçlarımız doğrultusunda bankacılık faaliyetlerini kullanmak istediğimiz zaman bankalar ilk olarak kişinin kredi notuna bakmaktadır. Kredi notu finans dünyası içerisinde kişinin bir nevi referansı olarak kabul edilmektedir.

Bir banka kendisinden ürün talep eden müşterisinin kredi notuna bakım istenilen kriterler arasındaysa müşteriye anında olumlu geri dönüş yapmaktadır. Kredi notu belirli kriterlere bağlı olarak değişmekle birlikte bu kriterleri istenilen seviyelerde bir şekilde sağlanması gerekmektedir. Kredi notu bankaların ve çeşitli kurumların belirlemiş olduğu kriterler bakımından değişiklik gösterir.

Kredi Notuna Etki Eden Faktörler

Kredi notunu belirleyen kriterler arasında yer alanların büyük bir bölümü notun sahibi tarafından yapılacak uygulamalardan oluşmaktadır. Bankalar için referans kabul edilen kredi notunun belirlenmesi noktasında “bireysel kredi ve kredi kartlarının borç ödeme alışkanlıkları, bankalarda bulunan borç ve hesap durumu, bankalardan yeni ürün talebi, mevcut kredilerinin kullanımına dair yoğunluğu ve diğer” olarak kabul edilen kriterlerdir. Bu kriterler çerçevesinde kişinin sahip olduğu not otomatik olarak hesaplanmaktadır.

Kredi notunun hesaplanmasında kullanılacak olan bu kriterlerin her biri kişinin bankalar üzerinden işlem gerçekleştirdiği ay içerisinde otomatik olarak hesaplanmak suretiyle kredi notuna eklenir. Verilerin sürekli olarak güncel tutulması hem kişi tarafından hem de bankalar tarafından anlık olarak doğru bir şekilde görülmesini sağlamaktadır.

Hesaplanamayan Kredi Notu

Kredi notu, kendisini oluşturan kriterlerin gerçekleşmesi durumunda otomatik olarak Kredi Kayıt Bürosu ve Findeks platformu tarafından kayıt altına alınır. Bu bilinen gerçeğin aksine kredi notunun hesaplanamadığı durumlarda söz konusudur. Birçok kişi hesaplanamayan kredi notu nedir, diye merak etmektedir.

Kredi notunun hesaplanamadığı durumlar iki şekilde meydana gelmekte olup bunlardan ilki kredi notunu oluşturan kriterlerin gerçekleşmemesi ikincisi de henüz yeni bir kavram olan zarara atılma durumudur. Kredi notu hesaplanamadığı zaman kişi otomatik olarak bu kriterlere bakması gerekmektedir. Hesaplanamama durumu bu iki kriterden hangisinden dolayı mevcutsa onun üzerine yoğunlaşıp yeniden notun canlandırılması gerekmektedir.

Yorum Yap