Kredi notu neye göre belirlenir?

Posted on

Bankaların kredi ve kredi kartı imkanı sağlayabilmesi için ilk nokta, kredi notudur. Kredi notu artık hayatımızın her anında bizlere eşlik eden bir kavramdır. Bunun en büyük nedeni, bankaların sıkıntıya düşmemek istemesi ve alacaklarını kolay yollardan tahsil etmek istemesidir. Kredi notları 0 ile 1900 arasında oluşturulan bir nevi puanlama sistemidir. 0 puanı olan bireyler, bankayla daha önce hiç çalışmamış olan sistemleri gösterir. Bunun dışında 800’e kadar olan bireyler riskli, 800 ile 1200 arasında olan gruplar orta riskli, 1200 ile 1900 arasında olan bireyler de tamamen risksiz grupta yer alır. Aslında böyle bir genelleme yapabilmek mümkün değildir. Yani aslında aynıdır ama, bazı bankaların çalışma durumları birbirinden .eşitlilik gösterir. Mesela bir banka 1100 puana kredi verirken, diğer bir banka bu kolaylığı hiçbir şekilde sağlamıyor.

Kredi notu nasıl belirleniyor?

Artık teknolojik bir devir yaşıyoruz ve bu sebepten dolayı, elimizi kaldırdığımız anda bile kayıtlarımız tutuluyor. Kredi notlarını da eş zamanlı olarak kendimiz belirliyoruz diyebiliriz. Geçmişte yapmış olduğumuz kredi kartı harcamaları, kredi kullanımları, geç ödemeler, düzensiz ödemeler, sorunsuz ödeme yapmak, KMH kullanımları vb gibi durumlar, kredi notlarını oluşturur. Yani bankaların risk grubunda yer almak istemiyorsanız eğer, banka finansal ürünleri geç ödeme yapmadan problemsiz şekilde kullanmanız gerekir. Bu kullanım sonucu ise, sizlerin puanlaması oluşur. Sizler eğer ödemelerinizi düzensiz yapar ve geç ödeme gerçekleştirirseniz eğer, kredi notunuz dip seviyelerde olur. Ama ödemelerinizi zamanında yaparsanız eğer, kredi notlarınız oldukça yüksek seviyelerde gezer.

Kredi notları KKB tarafından tutulan bir notlama sistemidir Tüm bankalar bu bilgiye eriştikleri için, sizlerin T.C numarasıyla, tüm bankalar ile geçirdiğiniz zamanı ve iletişimi görür. Yani bir banka size kredi vermiyorsa ve size hiçbi rbanka kredi vermez diyorsa, doğrudur yani tüm bankalar sizin puanını görüyor. Kredi notunun belirlenmesindeki diğer bir nokta, bireysel hesabınıza giren ve devamında çıkan paralardır Eğer düzenli olarak hesabınıza para girişi-çıkışı oluyorsa, kredi notunuz eş zamanlı olarak yükselebilir.

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız eğer, bankalardan hesap açın ve bu hesaba da sürekli para girişi-çıkışı olsun. Devamında sizler kredi kartı kullanımı yapıyorsanız, tüm borçlarınızı kapatın ve düzenli ödeme yapın. Ya da teminatınız üzerinden kredi çekin ve bu krediyi hızlı şekilde kapatın. Göreceksiniz ki kredi notunuz istediğiniz seviyelere gelecektir.

Kredi notu nasıl öğrenilir?

Kredi notunuzu öğrenebilmek için, findeks’i kullanabilirsiniz. Findeks’in resmi sitesine girdikten sonra 8 TL karşılığında kredi notunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Siteyi bulamayanlar için link: https://www.findeks.com/urunler/findeks-kredi-notu . Siteye girdikten sonra kredi notunuz ve detaylı analiziniz mail adresinize gönderilir ya da o an ekran üzerinden bakabilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenmenin diğer bir yolu, banka şubesine giderek öğrenmektir. En yakında bankaya giderek, kredi notumu öğrenmek istiyorum gibi bir cümle kullanırsanız eğer, kredi notunuz sizlere söylenecektir. Banka bireysel şube yetkilisi, sizlere kredi notunuzu kolaylıkla aktaracaktır. Ayrıca bu işlem için, herhangi bir şart veya ücretlendirme yapılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir