Bireysel Kredi Notum Kaç Olmalı?

Posted on

Harcamalarımızın tamamını peşin alarak yapmamız hem bütçemiz açısından hem de harcamalarımızın dengesi bakımından oldukça zor. Hele bir de ev, araba yüksek bütçeli harcamalarda, düşük ve orta gelir grubuna sahip kişilerin vadeli ödeyerek almaktan başka bir şans gözükmüyor. Burada da size en kolay enstrümanı bankalar kredi kullandırarak sunmaktadır. Fakat bankalar bu sundukları kredi hizmetinin geri ödemesini almak için bir nevi kişinin borcunu ödeyebilme kapasitesini araştırmaktadırlar. Bu arayış bizlere kredi notu kavramını kazandırmıştır. Bu makalemizde kredi çekebilmek için kredi notum kaç olmalı? İhtiyaç kredisi için kredi notum kaç olmalı? Konut kredisi kullanmak için kredi notum kaç olmalı? Taşıt kredisi kullanmak için kredi notum kaç olmalı? gibi soruların cevaplarını arayacağız.

Kredi Notu Nedir?

Bankalardan kredi kullanmak istediğinizde kredi oranını veya miktarını belirleyen kredi notu kısaca; bankacılık sistemi aracılığı ile kullandığımız konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, kredi mevduat hesabı,  kredi kartı vb. kredi hareketlerinizin ve bunun yanında kullandığınız bu finansal ürünleri geri ödemedeki geciktirme ya da zamanında ödenmesi ile bir çatı altında değerlendirilip analiz edilmesi sonucu oluşan ve kredi kullanabilirliğini belirleyen bir puanlama sistemidir. Bu kredi notu sistemi Ülkemizdeki bazı bankanın ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından yukarıda saydığımız gibi bazı kıstaslar belirlenerek oluşturulan bir puanlama sistemidir. 

Kredi Notu Nasıl Oluşur?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan sisteme bankalar belirledikleri kriterdeki kredi kullanım bilgilerini göndermektedir. Bu kriterler değerlendirilerek oluşturulan kredi notu 1-1900 puan aralığında değerlendirilmektedir. Bu puanlama bilgisi Kredi Kayıt Bürosu bağlı bir hizmet platformu olan Findeks aracılığı ile son kullanıcıya ulaştırılmaktadır. Kişilerin sisteme girişten sonra kredi notunun oluşabilmesi için 5 yıl süreyle aktif bir şekilde kredi veya kredi kartı kullanması, kredi mevduat hesabı bulunması gibi bankacılık işlemlerinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu araçları kullanmayan kişilerin yani banka ile hiçbir kredi alışverişi olamayan kişilerin sisteme kredi notu sıfır olarak tanımlanmaktadır. Yani kredi notu genel itibariyle kredi ve kredi kartı geri ödemeleri ile bankacılık hizmetlerinden yararlanılması ve geri ödemeleri gibi bilgiler üzerinden oluşturulan, kişilerin borçluluk durumu, bu borcuna olan saygısı ve bankalar ile arasında geçen ilişkiye göre şekil almaktadır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan bu puanlama sistemi 0 ile 1900 puan arasında değerlendirilmektedir.

Bu Puanlamada Aşağıda Gösterildiği Gibi Gruplandırılmaktadır;

0 puan:  Bankalar ile hiçbir ilişkisi olmayan grup.
1-699 puan:  En Riskli Grup – Kredi alma ihtimali çok zayıf olan grup. 700-1099 puan:  Orta Riskli Grup – İpotek ve Kefil gösterme koşuluyla kredi verilebilir. 1100-1450 puan:  Az Riskli Grup – Kredi alması muhtemel az riskli grup. 1100-1450 puan:  Az Riskli Grup – Kredi alması muhtemel az riskli grup. 1500-1699 puan: İyi Grup – Kredi alması muhtemel grup. 1700-1900 puan :  Çok İyi Grup – Tüm bankalardan düşük krediyle kredi kullanabilecek grup,  şeklinde belirlenmiştir.

Kredi Puanlama Sistemi

Bu kredi puanları oluşturulurken Kredi Kayıt Bürosu yukarıda saydığımız kriterleri değerlendirmektedir. Bu kriterlerin ne oranda değerlendirmeye alındığına bakacak olursak ;

bireysel krediler ve bu kredilerin ödemeleri ile kredi kartı kullanımı ve ödemeleri %30 değerlendirme alınmakta olup en yüksek paya sahiptir. Daha sonra kişilerin hesapları ve borçlanma durumları %25 oranında bir etkiye sahip olup; yeni kredilere başvuru ve kredi kapatma işlemleri %20 oranında etkilemektedir. Daha sonra ise sırasıyla kredi kullanma sıklığınız %15, diğer bankacılık ve finans işlemleri ise  %10 oranında bir etkiye sahiptir. Neticede bu kıstaslar ile oluşturulan kredi notunuz sizin kredi kullanma durumunuzu doğrudan etkilemektedir gelelim asıl sorumuzun cevabına bir kredi kullanmak için kredi notunuz kaç olmalıdır?

Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Kredi notunun ne olduğu ve nasıl oluştuğunu kısaca anlattıktan sonra kredi kullanmak için kredi notum kaç olmalıdır? sorusunun cevabına gelelim. Bir kredi kullanmadan önce hatta az bir limitli bir kredi kartı başvurusunda ve hatta kısa mesaj ile ihtiyaç kredisi kullanırken dahi ilk bakılan ve bankalar tarafından en önemli kıstas olarak kabul edilen kredi notunuz kaç olduğunda rahatlıkla bir kredi kullanabilirsiniz. Herhangi bir ihtiyaç, taşıt, konut kredisi kullanmak istediğinizde, gönül rahatlığı ile bankaya gidip kredi kullanmak istiyorsanız kredi puanının 1500 ve üzeri olması gerekmektedir.  Yani kredi notunuz iyi veya çok iyi gruba dahil olmalıdır.

Eğer kredi notunuz 1500 ve üzeri ise istediğiniz bankadan gelir durumunuza veya mal varlığınıza bağlı olarak kanunların ön gördüğü tutarda kredi kullanımını çok rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın kredi notu bankalar için şu an için en önemli kıstaslardan birisidir. Bankaların kara listesine girmenizde en kolay krediyi çekmenizde şuan bu kredi notuna bağlıdır. Bankacılık sisteminin bel kemiği diyebileceğimiz kredi notunuzu banka ürünlerinden faydalanarak ve ödemelerinizi düzenli yaparak yüksek tutmanız sizin herhangi bir zamandaki ihtiyacınızdan kaynaklı kredi kullanma ihtiyacınız doğduğunda size çok büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Eğer kredi notunuz düşükse en kısa sürede yükseltmek istiyorsanız kredi notu nasıl yükseltilir makalemizi mutlaka okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir