Kredi notu

Kredi Notuna Bakmayan Bankalar

İnsanların acil nakit ihtiyaçlarında kredi seçeneği ilk akla gelen konu olmuştur. Ancak bir insanın bankadan kredi alabilmesi için de bir takım şartları yerine getirmiş olması gerekiyor. Bunun içinde ilk dikkatleri çeken kredi sicil notudur. Ancak bazı insanların kredi borçları ve ya daha önce aksatmış oldukları kredilerden dolayı sicillerinin bozuk olduğu bilinir. Bu ciddi bir sorundur ve bu şekilde bir sorunla karşılaşan hiç kimseye banka kredi vermez. Onlar riskli müşteri gruplarında bulunurlar dolayısıyla nakit ihtiyaçlarını karşılamak içinde farklı alternatifler arayışı içerisine girerler. Kredi çekmede sicil notu önemli dedik ancak insanların kafasındaki soru işaretlerinden biri de kredi notuna bakmayan banka var mı ? Olmuştur.

Kredi Süreci Nasıl İşler?

Kredi talebinde bulunmak için banka şubesine gittiğiniz de ilgili banka çalışanı sizin TC kimlik bilginizden yapacağınız başvuru sonrasında incelemenizi yapar. Bunun için sizin bilgileriniz kredi ya da kredi katının onayının alınmış olduğu birimlere iletilir. Bu birim sizin kredi konusundaki geçmişinize bakar burada dikkate alınacak konu ise sizin önceki kredi ve kredi kartı kullanımlarınızın ödeme durumu, ek bir gelirinizin olup olmadığı be önceki krediniz ve finansal durumunuz. Bu inceleme neticesinde banka sizin alacağınız borcu ödeyecek gelirinizin olmadığına kanaat getirirse olumsuz yanıt verecektir.  Bankacılık ile ilgili olan düzenlemeler sonrasında kredi kartlarının kişinin gelirine göre verildiğini düşünecek olursak bu kartlara taksit sınırlandırılmasının getirilmiş olması da bundan kaynaklanmıştır.

Başlığımızın yanıtına gelecek olursak Türkiye’de kredi sicil notuna bakmadan insanlara kredi sağlayabilecek olan bir banka yoktur. Her banka kredi başvurusu sırasında yukarıda belirtmiş olduğumuz kontrolleri yapmakla yükümlüdür. Bu yasalarla sabit olarak belirlenmiştir. Bu nedenle de bir bankadan kredi talebinde bulunulması gerekiyorsa ilk yapılması gereken şey kredi sicil notunu öğrenmek olmalıdır. Eğer ki sonuç olumsuz ise mutlak suretle öncelikli olarak bu notu yükseltmeniz gerekiyor aksi durumda bir bankadan kredi veya kredi kartı alabilmeniz mümkün olmayacaktır.

Yorum Yap