Kredi Notuna Bakmayan Bankalar

Posted on

Acil nakit ihtiyaçları veya konut, taşıt gibi ihtiyaçların karşılanmasında ilk akla gelen banka kredileri olmaktadır. Ancak bankadan kredi alabilmek için de bir takım şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bunun içinde ilk dikkatleri çeken kredi sicil notudur. Ancak önceden aksatmış oldukları kredilerden dolayı siciliniz bozuk olduğu durumda ne yapacaksınız? Böyle bir durum ciddi bir sorundur ve bu şekilde bir sorunla karşılaşan hiç kimseye banka kredi vermez. Bu kişiler riskli müşteri gruplarında bulunurlar dolayısıyla nakit veya kredi ihtiyaçlarını karşılamak içinde farklı alternatifler arayışı içerisine girerler. Kredi çekmede sicil notu önemli dedik ancak insanların kafasındaki soru işaretlerinden biri de kredi notuna bakmayan banka var mı ? Peki düşük kredi notu olanlara kredi veren bankalar hangileri?  Bu makalemizde sizler için kredi notuna bakmadan kredi veren banka var mı veya düşük kredi notu ile kredi çekebileceğin bankalar mevcut mu bunları inceleyeceğiz.

Kredi Süreci Nasıl İşler?

Kredi talebinde bulunmak için banka şubesine gittiğiniz de banka çalışanı sizden TC kimlik numaranızı isteyerek kredi başvurunuz için incelemenizi yapar. Bunun için sizin bilgilerinizi kredi ya da kredi kartının onayını verecek birimlere iletilir. Bu birim sizin kredi konusundaki geçmişinize bakar. Burada dikkate alınacak konu ise sizin önceki kredi ve kredi kartı kullanımlarınızın ödeme durumu, ek bir gelirinizin olup olmadığı ile önceki krediniz ve finansal durumunuzu yani kısaca kredi notunuzu inceler. Bu inceleme neticesinde banka ya kredinizi onaylayacak ya da sizin alacağınız borcu ödeyecek gelirinizin olmadığına kanaat getirirse kredinize olumsuz yanıt verecektir. 

Kredi Notuna Bakmayan Bankalar

Başlığımızın yanıtına gelecek olursak Türkiye’de kredi sicil notuna bakmadan kredi sağlayabilecek olan bir banka bulunmamaktadır. Hem yasal olarak hem de borcun geri ödemesinin garanti altına alınmasını isteyen banka kredi başvurusu sırasında yukarıda belirtmiş olduğumuz kontrolleri yapmakla yükümlüdür. Bu durum yasalarla sabit olarak belirlenmiştir. Bu nedenle de bir bankadan kredi talebinde bulunulması gerekiyorsa ilk yapılması gereken şey kredi sicil notunu öğrenmek olmalıdır. Eğer sonuç olumsuz ise mutlak suretle kredi notunuzu yükseltmeniz gerekmektedir. Aksi durumda bir bankadan kredi veya kredi kartı alabilmeniz mümkün olmayacaktır. Peki kredi çekmenin başka hiçbir yolu yok mu? Kredi notu düşük kişiler hangi yolları izleyebilir şimdi bu konulara bir göz atalım.

Kredi Notu Düşük Olanların Uygulayabileceği Yöntemler

Eğer kredi siciliniz bozuk veya kredi notunuz düşük ise yapmanız gerekenlere bakacak olursak. İlk önce kredi notu düşük olanlar için bankaların belirli dönemlerde belirli limit ve vadeler ile kısıtlı olmak şartıyla gelir durumlarına göre sağladığı kredileri takip etmeleri gerekmektedir. Burada bu kredilerden bahsetmeyeceğiz çünkü bu krediler çok kısa kampanya süreleri içerisinde ve değişken olduğundan en sağlıklısı bankaların sitelerinden takip edilmesidir. Her dönem güncellenen ve değişikliğe uğrayan kampanyaların sizin için uygun olanına denk gelmeniz zor olsa da takip etmek sizler için faydalı olabilecektir. Gelelim bunun dışında izleyebileceğiniz yollara bunlar şöyle sıralanabilir.

 • Teminat gösterilebilir,
 • Kefil gösterebilir,
 • Gelirine göre düşük tutarlı kredi kullanılabilir.

Teminat Gösterilmesi

Eğer çekmek istediğiniz kredi için gösterecek bir teminatınız varsa krediyi alma ihtimaliniz oldukça yükselecektir. Burada önemli olan konu ise teminat gösterilecek taşınır veya taşınmazın teminat olabilmesi için bu mallarında krediye uygunluklarına bakılmaktadır. Bunun için bankalar göstereceğiniz teminata bir uzman yani eksper göndererek malın uygunluk raporu ve fiyat bilgisini edinerek teminat için uygunluğunu inceleyeceklerdir.

Teminat gösterilecek taşınmazlarda bulunması gereken özellikler;

 • Tüm gayrimenkullerin, plan ve projeye aykırı ek yapıları ve tadilatları olmamalı veya sonradan yapılan işlemlerin konutun projesine işlenmesi gereklidir.
 • Konutlarda; tapuda nitelik “mesken” olmalı ve kat irtifakı veya mülkiyetine sahip olunmalıdır.
 • İş yerlerinde;  kat irtifakı ve mülkiyetine sahip olunmalıdır.
 • Taşınmaz ortaklar üzerine kayıtlı ise tüm hak sahiplerinin ipotek işlemleri için vekâlet vermesi veya tapuda imza atması gerekmektedir.
 • Medeni kanunda yapılan değişiklikler neticesi hak sahipleri yanında eşlerinin de tapuya ipotek konulacağı durumlarda izinleri gerekmekte olup aksi taktirde işlemler gerçekleşmemektedir.
 • İpotek verilmek istenen taşınmaz yapımı devam eden bir durumda ise %80’lik kısmının tamamlanmış olmalı gerekmektedir.

Kefil Gösterilmesi

Kefil, kredi çeken kişinin borcunu ödememesi durumunda ödemeyi kabul ederek borcu bir nevi üstlenecek kişi anlamına gelmektedir. Böylece banka krediyi çeken kişiden borcu tahsil edemese bile kefilden borcunu alacaktır. Bu durumda tabii olarak bankalar bir kişiyi kefil olarak kabul ederken kefilin de kredi çekebilecek vasıflarda olmasını istemektedirler. Krediye kefil olacak kişilerde aranan şartlara bakacak olursak;

 • Kefil olan kişinin kredi notunun kredi çekmek için uygun olması
 • SGK kayıtları incelenerek gelir durumunun kredi limitine uygunluğu
 • Kefile olacak kişinin evli olması durumunda yasal düzenlemeler gereği kefil olacak kişinin eşinin yazılı olarak muvafakatnamesi alınması gerekli olup bu iznin bankada imzalanması istenecektir.

Ayrıca banka bu şartların yanında kendisi de kefilde bazı şartlar arayabilmektedir.

Gelir Yüksek İse Düşük Tutarlı Kredi Kullanılması

Kredi notunuz düşük olsa da yüksek gelirli biri iseniz gelirinize göre daha düşük limitli kredi talep etmeniz durumunda gelir gider dengesinin gelirden yana olması sebebiyle bankalar talep ettiğiniz kredi için sizlere kolaylık sağlayabileceklerdir. Ayrıca gelir durumunuzu belirtirken kayıtlı olmak koşuluyla tüm gelirlerinizi ve hane halkının gelirlerini de belgelendirerek beyan etmeniz durumunda işiniz daha da kolaylaşacaktır. Ayrıca bankaların düşük limitli bir çok kredi kampanyası bulunmakta olup bu kampanyalara başvurmanız daha kolay kredi almanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu tip kredilerin sizler için bir avantajı da çektiğiniz krediyi düzenli ödediğiniz takdirde kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır. Böylece kredi notunuzu oluşturan bileşenler arasındaki en büyük paya sahip olan düzenli ödeme sağlanmış olup kredi notunuz yükselecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir